Kineski izvoz ubrzao u lipnju
Kina je u lipnju bilježila višak u robnoj razmjeni sa svijetom od oko 114,77 milijardi dolara
Analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da je u drugom tromjesečju kineski BDP porastao 5,1 posto na godišnjoj razini
Analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da je u drugom tromjesečju kineski BDP porastao 5,1 posto na godišnjoj razini
Na kineskim su burzama danas cijene dionica porasle, zahvaljujući boljim nego što se očekivalo gospodarskim podacima, dok su američki i europski terminski indeksi u minusu jer je Washington najavio uvođenje carina od 30 posto na sav uvoz iz Europske unije.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica bio je u 7,00 sati gotovo nepromijenjen u odnosu na petak.
Pritom su cijene dionica u Australiji, Japanu, Hong Kongu, Šangaju i Južnoj Koreji porasle između 0,1 i 0,6 posto, dok su u Indiji pale 0,15 posto.
Kineske burze porasle
Na kineskim burzama vlada dobro raspoloženje jer je objavljeno da je izvoz Kine u lipnju porastao 5,8 posto na godišnjoj razini, više nego što se očekivalo, i to premda je izvoz u SAD zbog povećanja carina pao gotovo 10 posto.
Porastao je i uvoz, više od 1 posto, nakon pada mjesec dana prije, što je potaknulo nadu ulagača u jačanje domaće potrošnje.
Stoga su ulagači optimistični uoči objave prve procjene bruto domaćeg proizvoda (BDP), koja će biti objavljena u utorak.
Analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da je u drugom tromjesečju kineski BDP porastao 5,1 posto na godišnjoj razini.
Oprez zbog Trumpovih carina
Na ostalim burzama u regiji trguje se oprezno jer su američki i europski terminski indeksi u minusu, nakon što je predsjednik SAD-a Donald Trump najavio da će SAD od 1. kolovoza naplaćivati carine od 30 posto na sav uvoz iz Europske unije.
Europska komisija objavila je da bi mogla uzvratiti protumjerama, ali da će s time pričekati do početka kolovoza.
A to znači da će se trgovinski pregovori s Washingtonom nastaviti, premda njemački ministar financija zagovara oštar odgovor.
Europski terminski indeksi FTSE, Eurostoxx50 i DAX trenutno su u minusu između 0,1 i 0,7 posto.
Američki terminski S&P 500 i Nasdaq indeks u minusu su, pak, oko 0,4 posto.
Tako se na svjetskim burzama i ovoga tjedna može očekivati nesigurno trgovanje, kao i prošloga, kada je Trump najavio uvođenje carina od 1. kolovoza na uvoz iz niza zemalja, među stalim, Japana, Južne Koreje, Brazila, Kanade, Meksika...
Dolar blago ojačao, cijene nafte porasle
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta blago porasla.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 97,97 bodova, dok je u petak navečer iznosio 97,87 bodova.
Pritom je cijena eura skliznula 0,12 posto, na 1,1680 dolara.
No, američka je valuta oslabila u odnosu na japansku, pa je tečaj dolara skliznuo na 147,25 jena, dok je u petak navečer iznosio 147,40 jena.
Cijene su nafte, pak, blago porasle, nastavivši uspon od prošloga tjedna. Na londonskom je tržištu cijena barela jutros ojačala 0,30 posto, na 70,55 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0,29 posto, na 68,65 dolara.
Kina je u lipnju bilježila višak u robnoj razmjeni sa svijetom od oko 114,77 milijardi dolara
Sada se nalazi na 65. poziciji
Ruska uprava elektrane u svojem priopćenju rekla je da elektrana "nastavlja normalno raditi, uz sve potrebne sigurnosne mjere"
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.