Svijet

reuters upozorava

BAUK OVERTURIZMA KRUŽI EUROPOM Ugrožena polovica podstanara u Španjolskoj

Stopa beskućništva narasla je za 24 % od 2012. godine, prema službenim statistikama, dok je, prema izvješću Španjolske središnje banke, oko 45 % Španjolaca koji žive u iznajmljenom smještaju u riziku od siromaštva ili socijalne isključenosti. Taj postotak Španjolsku stavlja na prvo mjesto u Europi


 
3 min

Stopa beskućništva narasla je za 24 % od 2012. godine, prema službenim statistikama, dok je, prema izvješću Španjolske središnje banke, oko 45 % Španjolaca koji žive u iznajmljenom smještaju u riziku od siromaštva ili socijalne isključenosti. Taj postotak Španjolsku stavlja na prvo mjesto u Europi

Manjak socijalnih stanova i propisi koji odvraćaju stanodavce od dugoročnog najma problemi su s kojima se susreće sve veći broj Španjolaca koji si više ne mogu priuštiti najamninu zbog povećanja cijena na tržištu.

„Ovu situaciju drastično pogoršava veliko povećanje broja jedinica za kratkoročni najam na platformama kao što su Airbnb i Booking.com, što je posljednjih tjedana potaknulo val prosvjeda diljem Španjolske“, piše Reuters.

Najmodavci se sve više okreću kratkoročnom iznajmljivanju nekretnina. U Španjolskoj je broj jedinica za dugoročni smještaj pao za 15 % u jednoj godini, a ponuda za kratkoročni najam većinom za turiste povećala se za 56 % od početka godine do ožujka, prenosi novinarka Corina Pons. Ta je kriza dosegla tolike razmjere da španjolski gradovi pokušavaju ograničiti broj smještaja koji se turistički iznajmljuju.

S godinama, prekomjeran broj turista i neadekvatan odgovor vlasti na potrebe građana za priuštivim najmom doveli su Španjolsku do poraznih statistika.

„Stopa beskućništva narasla je za 24 % od 2012. godine, prema službenim statistikama, dok je, prema izvješću Španjolske središnje banke, oko 45 % Španjolaca koji žive u iznajmljenom smještaju u riziku od siromaštva ili socijalne isključenosti. Taj postotak Španjolsku stavlja na prvo mjesto u Europi“, navodi Pons za Reuters.

Jedan od odgovora na stambenu krizu je sve veći broj mladih koji ostaju živjeti u roditeljskom domu. U Španjolskoj više od 60 % mladih između 18 i 34 godine živi u obiteljskom domu, prenosi Reuters. U Hrvatskoj je situacija još gora. Prema Eurostatu, 77 % mladih u dobi između 18 i 34 godine živi s roditeljima ili im roditelji financijski pomažu. Taj postotak nas stavlja na prvo mjestu u Europskoj uniji, a brojka je svake godine u porastu.

Skorašnje rješenje stambene krize nije na vidiku kako u Španjolskoj tako i u Hrvatskoj. Jedan dio mogućeg rješenja je povećanje socijalnog stambenog fonda.

„Socijalno stanovanje u Španjolskoj čini svega 1,5 % ukupnog stambenog fonda dok je europski prosjek 9 %, stoji u izvješću Španjolske središnje banke.“ Trenutni plan španjolske vlade uključuje izgradnju 90000 novih stambenih jedinica godišnje, a premijer Pedro Sanchez izjavio je da je cilj dostići europski prosjek tijekom njegovog mandata koji završava 2027.

Međutim, Španjolska središnja banka procjenjuje da je potrebno dodatnih 1,5 milijuna domova kako bi se taj cilj dostigao. Ministrica stanovanja, Isabel Rodriguez, poručila je da je vlada krenula u izradu novog plana za dostizanje europskog prosjeka od 9 %, piše Pons.

„Kako bi popunile prazninu koju ostavlja država, dobrotvorne se udruge okreću privatnom kapitalu – iako je i to samo dio onoga što je potrebno. Techo, fond za društvena ulaganja, osigurava stanove za najam dobrotvornim organizacijama koje pomažu beskućnicima i ima 33 poslovna partnera, uključujući međunarodna poduzeća poput EY-a i CBRE. Techo posjeduje oko 230 stanova i radi s 50 NVO-a koji nude najam 30 % ispod tržišne cijene.“

Problemi prevelikog broja smještaja za kratkoročni najam i astronomskih cijena najma za duži period sve su zastupljeniji u gradovima na hrvatskoj obali. Vidimo li u španjolskim prosvjedima protiv pretjeranog turizma moguću hrvatsku budućnost?

Priredila: Zorica Petrović


Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.