Premijerka Srbije Ana Brnabić, koju je srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić predložio u subotu za mandatarku za sastav nove srbijanske vlade, vodit će je u jeku rata u Europi, globalne energetske i inflacijske krize te napetosti s Kosovom, piše u subotu britanska agencija Reuters..
Nominacija je uslijedila više od pet mjeseci nakon što je njihova stranka Srpska napredna stranka (SNS) osvojila najviše glasova na nacionalnim izborima.
Službena objava rezultata odgođena je zbog nepravilnosti na jednom biračkom mjestu, što je spriječilo sazivanje parlamenta.
Vučić, koji je na čelu SNS-a i ima značajan utjecaj na vladinu politiku, rekao je da ima "bezgranično povjerenje" u 46-godišnju Brnabić koja je 2017. postala prva premijerka Srbije i prva javno deklarirana gay premijerka.
Vučić je rekao i da će se nova vlada suočiti s velikim preslagivanjem 2024. godine, dvije godine prije isteka mandata, ali nije naveo detalje.
"Važno je da ona ostane premijerka kako bismo mogli nastaviti marljivo raditi i rješavati probleme na jesen i zimu", rekao je Vučić novinarima.
Vladajuća stranka ima 120 od 250 mjesta u parlamentu i morat će tražiti partnere za sastavljanje vlade.
Socijalisti i Lista vojvođanskih Mađara, tradicionalni partneri SNS-a, imaju 31, odnosno pet zastupnika.
Očekuje se da će Brnabić idućih tjedana parlamentu predstaviti novu vladu i politički program.
Jedan od glavnih zadataka Brnabić na svjetskoj pozornici bit će balansirati kandidaturu Srbije za pridruživanje Europskoj uniji, njezinog najvećeg trgovinskog partnera, s pritiscima da očuva veze s Rusijom i Kinom.
Srbija je gotovo u potpunosti ovisna o ruskom plinu i kupila je oružje od Rusije, dok je Kina veliki investitor.
Iako je Srbija u UN-u osudila rusku invaziju na Ukrajinu, odbila se pridružiti sankcijama protiv Moskve.
I Peking i Moskva podržavaju protivljenje Srbije neovisnosti Kosova, bivše južne srbijanske pokrajine.
Vučić je rekao da razgovori o statusu etničkih Srba na Kosovu uz posredništvo EU-a i Sjedinjenih Država nisu uspjeli ublažiti napetosti između Srbije i Kosova - potaknute sporom oko automobilskih tablica i osobnih dokumenata.
Vučić je objavio i da će srbijanske vlasti zabraniti ili odgoditi marš za prava homoseksualaca Euro Pride zakazan za kraj rujna, a kao razlog naveo prijetnje desničarskih huligana nasiljem i "hitnija pitanja" poput energetske krize i Kosova.
"To (Euro Pride) će se dogoditi, ali u neko drugo i sretnije vrijeme", rekao je srbijanski predsjednik.
Krajnje desne političke stranke i utjecajna Srpska pravoslavna crkva osudile su taj događaj i zatražile da se zabrani.
Srbijanska vlada zabranjivala je Povorke ponosa u prošlosti što je izazvalo kritike skupina za ljudska prava i EU-a.
Marko Mihailović, ravnatelj Povorke ponosa, rekao je kako vlada ne može otkazati ili odgoditi događaj, samo ga "pokušati zabraniti".
"Euro Pride održat će se 17. rujna ispred državnog parlamenta", napisao je na Twitteru.