Dom za starije osobe Alfredo Štiglić početkom iduće godine trebao bi biti bogatiji za obnovljenu zgradu depandanse u Mažuranićevoj ulici i čak dvadeset novih smještanih jedinica. U isto vrijeme, ova će ustanova biti i na početku još jednog velikog projekta - rekonstrukcije i dogradnje glavne zgrade u Krležinoj ulici na Verudi, koja će, osim osuvremenjivanja prostora i podizanja sigurnosnih mjera na višu razinu, i dodatno povećati broj smještajnih jedinica.
Dom u brojkama
Nakon završetka oba projekta, naime, ukupni kapacitet doma povećat će se za 48 soba, odnosno 88 kreveta, pa će s trenutnih 153, broj korisnika narasti na 241.
Od ovog broja dvadeset novih kreveta odnosi se na obnovljenu depandansu u Mažuranićevoj čiji će Odjel demencije ovim povećanjem skoro udvostručiti svoje kapacitete pa će ovaj izdvojeni objekt u budućnosti moći primiti 38 korisnika.
Postojećoj zgradi pridružuje se nova višekatnica
Na Verudi se gradi nova višekatnica
Glavna zgrada u Krležinoj ulici proći će najopsežniju rekonstrukciju - prema planu projektantskog ureda "AD - arhitektura i dizajn" iz Pule, povećanje kapaciteta postići će se rušenjem nižeg objekta smještenog uz glavnu zgradu, na čijem će se mjestu podići nova višekatnica s funkcionalnim podrumom opremljenim garderobama i prostorima za zaposlenike.
Prvi kat novog objekta zadržat će funkciju trenutne zgrade te će u njemu biti smješteni kuhinja, restoran i atrij, dok će se na prvi kat useliti dnevni boravak, višenamjenska manja dvorana, ambulanta, prostor za fizikalnu terapiju, soba za medicinske sestre, ali i šest dvokrevetnih soba.
Na najvišem, sedmom katu, bit će izgrađene i solarna elektrana, a ravni će krov omogućiti i projektiranje otvorene terase. Svi preostali katovi bit će namijenjeni smještaju korisnika i u njih će se smjestiti poda deset dvokrevetnih soba po etaži te dnevni prostori, sanitarije i pomoćne prostorije.
Novogradnja će dobiti i jedno evakuacijsko te jedno obično dizalo kao i dva evakuacijska stubišta, od čega će jedno prolaziti kroz sve etaže, dok će drugo povezivati podrum s prizemljem.
Iz arhitektonskog nacrta
Dvije godine obnove
Na postojećoj zgradi neće se izvoditi nikakvi zahvati osim preuređenja i zamjene postojećih fasadnih prozora zbog povećanja otpornosti na požar pa će, za razliku od depandanse iz koje su se za vrijeme rekonstrukcije korisnici morali iseliti u privremeni smještaj pulskog Hospicija, ovdje sve aktivnosti nesmetano odvijati za vrijeme izvođenja radova.
- Korisnici smješteni u Domu za starije u Krležinoj ulici neće se seliti na drugu lokaciju, već će boraviti u postojećem objektu na način da ćemo korisnike iz dijela zgrade koji se ruši i koji će biti zahvaćen radovima premjestiti u dio zgrade koji neće biti zahvaćen radovima, rekla nam je ravnateljica Doma Doris Ivanković, napominjući da je zbog ovoga privremeno zaustavljen prijem novih korisnika u ovoj zgradi.
Prema projektnoj dokumentaciji, izgradnja nove i nužna obnova postojeće zgrade trajat će 17 mjeseci, dok će još dva mjeseca biti potrebna za tehničku inspekciju i stavljanje novogradnje u funkciju. Uzimajući u obzir činjenicu da je rok za sklapanje ugovora s odabranim izvršiteljem tri mjeseca, a da je natječaj za izvođače radova otvoren do 10. siječnja, već je sada jasno da će ovaj projekt zagaziti u 2025. godinu. Ali, svakako će donijeti i neophodno rasterećenje liste čekanja koje odavno pritišću ovu ustanovu.
Naravno, brojke koje govore o potražnji kreveta u Štigliću izražene su u tisućama i znatno premašuju najavljeno povećanje kapaciteta, ali iako rješenje neće biti potpuno, sa svakim novim krevetom teret će biti olakšan.
Ravnateljica Doris Ivanković
Krenula revizija zahtjeva za smještaj
Na današnji dan, na listi čekanja nalazi se čak 2.910 osoba no, ovaj broj nije nužno točan pa je uprava Štiglića krenula u potragu za stvarnim stanjem.
- Započeli smo revidiranje zahtjeva. Kontaktiramo svaku osobu koja je predala zahtjev za smještaj i provjeravamo kontakte i adrese, zdravstvena stanja te trenutnu zainteresiranost. Ovo činimo jer mnogi predaju zahtjeve „reda radi“, pa je lista zapravo nerealna i ne odgovara stvarnim potrebama. Također, mnogi promijene adrese i kontakte o čemu nas ne obavijeste, a određeni broj osoba koje su podnijele zahtjev, nažalost, u međuvremenu premine o čemu nas obitelji, isto tako, ne obavijeste, rekla nam je ravnateljica Ivanković.
Obnova obiju zgrada inicijalno je procjena na vrijednost od 15 milijuna eura, a Grad Pula i Istarska županija 2017. godine su sklopili su Sporazum o financiranju i kreditnoj suradnji kojim su se obvezali na podjelu troškova u omjeru 50:50. U svibnju ove godine, a Županija je, uz odobrenje Vlade RH, donijela odluku o kreditnom zaduženju za projekt obnove Štiglića, s rokom otplate od 15 godina i s fiksnom kamatnom stopom od 3,66 posto.
Od ukupnog se iznosa 10 milijuna eura odnosi samo na predstojeću rekonstrukciju u Krležinoj. No, hoće li se projekt zaista moći završiti s ovoliko novca, znat ćemo tek po otvaranju svih pristiglih ponuda. Nerijetki su, naime, u posljednjih godinu dana natječaji na kojima ponude za izvođenje građevinskih radova znatno premašuju procijenjenu vrijednost, pa je takav bio slučaj s i natječajem za obnovu depandanse u Mažuranićevoj. Čeka li Grad i Županiju ponovno ista sudbina, znat ćemo nakon 10. siječnja.
Pogled iz jedne od soba
Glavna zgrada Doma višekatnica je izgrađena 1972. godine s pridruženim prizemnim dijelom u kojem su smješteni kuhinja i restoran. Ovaj je dio nadograđen 1989. godine kako bi se u novoizgrađenu etažu uselio stacionar za nesamostalne korisnike. Dogradnja osmog kata, koja je podrazumijevala zatvaranje dijela ravnog krova iznad sedmog kata, izvedena je 2004. godine, kada je dodano i protupožarno stubište na južnom pročelju. 2016. godine obavljena je i energetska obnova pročelja.
Predstojeći će radovi, najavljeno je, osim građevinskih obuhvatiti i uređenje okoliša parkovima prirodnim materijalima i sadnjom autohtonih biljnih vrsta, a na postojećih deset, dodat će se i šest novih parkirnih mjesta.