Mnogi drevni narodi i kulture pridavali su veliku važnost proljetnom ekvinociju, smatrajući ga simbolom obnove, rađanja i nove energije.
Stari Rim i Festival Hilaria
Rimljani su u ožujku slavili Hilaria, festival posvećen boginji majci Cibeli. Slavio se dolazak proljeća i obnavljanje života, često uz svečanosti, maske, pjesme i igre.
Perzijski blagdan Nowruz
Jedna od najstarijih proslava proljetne ravnodnevnice je Nowruz, perzijska Nova godina, koja se slavi više od 3000 godina. Ritualno označava početak nove godine i dolazak proljeća, s posebnim naglaskom na čišćenje kuće, pripremu svečane hrane i okupljanje obitelji.
Keltski i germanski običaji
U keltskim i germanskim tradicijama ekvinocij je bio povezan s plodnošću i poljoprivredom. Obredi su često uključivali paljenje vatri, rituale plodnosti i zahvalnosti prirodi, kako bi se prizvala dobra žetva.
Maya i piramida u Chichén Itzá
Drevni narod Maya također je obilježavao proljetni ekvinocij. Na poznatoj piramidi El Castillo u Chichén Itzá u Meksiku, za vrijeme ravnodnevnice, igra svjetla i sjene stvara efekt zmije koja "puzi" niz stepenice, što su povezivali s božanstvom Kukulkanom.
Slaveni
Kod starih Slavena početak proljeća bio je vrijeme rituala za buđenje prirode. Posebno su poznate proslave u čast boginje Vesne, simbola proljeća i mladosti, često praćene pjesmom, plesom i simboličkim protjerivanjem zime.