Svi znamo kako životinje ljudskim jezikom govore jedino u basnama. Njihovih zastupnika među ljudima nema previše. Oni rijetki koji govore u njihovo ime su veoma strastveni i glasni jer životinje koje dijele ovaj planet zajedno s nama to zasigurno zaslužuju.
Pisali smo već na Istra24 o tome kako su lovci nedavno loveći divlje svinje na Kamenjaku pokraj Premanture ranili čaglja koji se potom sakrio u jednu od rupa pokraj naplatnih kućica za ulazak na Kamenjak.
Taj je čagalj vjerojatno uginuo i bio je jedina žrtva lova na divlje svinje tog dana. U razgovoru s predsjednikom Lovačkog društva „Istra“ Pula Željkom Zupčićem doznali smo kako su tjedan prije tog događaja, na poluotoku Marlera pokraj Ližnjana lovci ubili još tri čaglja.
Čagljevi
Odlučili smo otkriti je li zlatni čagalj koji obitava kod nas, u najvećem dijelu Dalmacije i Istre stvarno štetočina kako tvrde lovci i nadležna ministarstva, ili je to još jedna predstava za javnost i pogodovanje nekim interesnim skupinama.
Osoba koja nam se učinila kao najbolji izbor u potrazi za informacijama koje na čagljeve bacaju sasvim drugo svijetlo je dr.vet.med. Ingeborg Bata iz Udruge za zaštitu divljih životinja - Association for Wild Animals Protection (AWAP).
Doktorica Ingeborg Bata poznata je kao dugogodišnji borac u zaštiti divljih životinja i to na svim područjima djelovanja, od kontaktiranja nadležnih struktura kako bi im stručno objasnila problematiku, pa do pružanja pomoći ranjenim i potrebitim divljim životinjama.
Također, slovi kao jedan od vodećih autoriteta u edukaciji ljudi o životu divljih životinja.
Pristala je na razgovor za naš portal kako bi pobliže pojasnila problematiku vezanu uz čagljeve.
Zašto je čagalj stavljen na listu štetočina?
- Zašto se bilo koju životinju proglašava "štetočinom"? Uglavnom se jednostrano i pristrano gleda na neku životinjsku vrstu. To što je jedna interesna skupina dobila to pravo od Hrvatskog sabora ili Ministarstva poljoprivrede, ne znači da su u pravu.
Kakva je uloga čagljeva u ekosustavu?
- Svaka životinja ima svoju ulogu, mjesto u ekološkoj niši. Ako je došlo do prekomjernog broja neke vrste, ali uvijek samo na nekim područjima, došlo je isključivo uplitanjem čovjeka u ekološku ravnotežu u prirodi koja uvijek završi loše po životinje. U područjima gdje ima čagljeva, znatno se smanjuje broj lisica koje su lovci također proglasili štetočinama. Tako da je broj jedinki "štetočina" uvijek tu negdje na nekom teritoriju.
Lisica
Nakaradno je da u jednoj zemlji gdje miševi, štakori i drugi glodavci koji šire najmanje devet vrlo opasnih zoonoza po čovjeka i druge životinje, gdje deratizacija pokazuje iznimno slabu učinkovitost. Ogromni novci odlaze na deratizacijske firme. Čagljevi koji su prirodni neprijatelji glodavaca proglašavaju se štetočinama! Zar je moguće da predatore glodavaca koji su počinitelji najveće ekonomske štete poljoprivrednicima i dokazano najveći prijenosnici zoonoza, a čine 70-90 posto prehrane čagljeva, nadležno ministarstvo proglašava štetočinama i naređuje njihovo kontinuirano ubijanje?!
Jesu li se čagljevi prekomjerno razmnožili i što kažu iz nadležnog ministarstva?
- Čagljevi uglavnom borave na takvim mjestima na kojima ih je teško loviti pa se stoga možda nešto više razmnožavaju. No veličinu populacije uvijek diktira dostupnost hrane, vode i drugih životnih okolnosti u prirodi. Nažalost, nemamo podatke koliko su u stvari prijavljene štete od čagljeva na npr. domaćim životinjama. Tako da je njihova prisutnost uglavnom trn u očima lovaca. Jedan od razloga je čak i to što ponekad ulove ponekog divljeg zeca.
Mladi divlji zec
- U dopisivanjima 2018. godine s lovcima i ministarstvima naveli smo o neizmjernoj koristi upravo lisica i čagljeva u sprečavanju širenja leptospiroze, opasne bolesti koja je opasna i za ljude. A čagljevi i lisice su kao primarni lovci na glodavce, zasigurno najveći prirodni kontrolori glodavaca koji tu bolest prenose.
Na kraju ovog razgovora, možemo se jedino priupitiati - je li čagalj životinja štetočina ili pak korisni pripadnik ekosustava, koji je potpuno nevin optužen i osuđen na smrtnu kaznu?