Izraz "osjetljiv kao mimoza" nastao je zbog fascinantnog svojstva ove biljke da reagira na vanjske podražaje, no čini se kako je mimoza koju je bivši suprug Tatjane Bešić 2004. godine posadio u dvorištu kuće u medulinskoj ulici Biškupije - otporna na sve.
Tatjana ovdje također živi puna dva desetljeća, i kaže kako u Medulinu nikad nije vidjela veće stablo mimoze, te da svi zastanu kada ovuda prođu diveći se pri tom ovim raskošnim granama.
Nevrijeme joj 'polomilo srce'

Tatjana Bešić, Foto: privatni arhiv
- Stablo je visoko sedam metara, a široko barem 15. Ona nam se jako počela širiti nakon velikog snijega koji smo imali
2012. godine. Naime, tada joj je nevrijeme polomilo samu sredinu, baš njezino „srce“, i zato ona ne ide toliko u visinu kao ostale mimoze. Razgranala se u širinu, i iako je bila slomljena i izgubila svoje središte, to je nije uništilo. Nakon ovih zadnjih kiša, otpalo joj je oko
40 posto cvjetova, a najljepša je bila sredinom veljače kada je bila u punom cvatu, veli nam danas Bešić.
Pojašnjava kako ova biljka iziskuje mnogo „sitnog posla“, budući da joj neprestano opadaju cvjetići, grančice i sjemenke. Ljeti traži dosta vode, ali osim toga ni po čemu nije posebno osjetljiva.
"Ovako bujna nije nikada bila"
- Ja sam sretna s njom, a izgleda da je i ona sa mnom. I tako već 20 godina. Mi ju jako volimo i najdraža nam je sada. Za neka dva tjedna počet će joj polako padati cvjetovi. A ovako bujna, kao što nam je ove godine, nije nikada bila. Baš se spustila pod teretom cvjetova. Inače, mnogi su je, kroz sve ove godine, pokušali presaditi. Nekima je to uspjelo, a nekima i nije, govori nam Bešić.
Napominje kako je prilikom same sadnje najvažnije naći kakvu južnu lokaciju, i to svakako u zavjetrini. To je najvažniji savjet koji bi dala čitateljima ako žele imati ovakav prizor ispred svojih obiteljskih kuća. Uz mnogo ljubavi, ne bi trebao biti problem uzgojiti ovu otpornu biljku koja svojim žarko žutim cvjetovima Medulincima uljepšava hladne zimske dane.