Život

na lokvi Rovozna

Otvoreni dan Ornitološkog kampa Učka 2024.

Posjetitelji će se u pratnji ornitologa, upoznati s lokalnim gnjezdaricama, ali i s vrstama ptica koje lokalitet lokve Rovozna koriste kao svoje jesensko odmaralište na početku selidbe. Također će biti predstavljena i demonstrirana metoda prstenovanja ptica te će posjetitelji moći čuti i nešto više o bioraznolikosti ovog područja, a posebno o vrstama biljaka i životinja koje ovdje obitavaju


 
2 min
Istra24

Posjetitelji će se u pratnji ornitologa, upoznati s lokalnim gnjezdaricama, ali i s vrstama ptica koje lokalitet lokve Rovozna koriste kao svoje jesensko odmaralište na početku selidbe. Također će biti predstavljena i demonstrirana metoda prstenovanja ptica te će posjetitelji moći čuti i nešto više o bioraznolikosti ovog područja, a posebno o vrstama biljaka i životinja koje ovdje obitavaju

U utorak, 20. kolovoza, od 9 do 12 te od 16 do 19 sati, održat će se Otvoreni dan Ornitološkog kampa Učka 2024. Kamp se i ove godine održava na lokvi Rovozna. Ova, najveća prirodna lokva u zaštićenom području Parka prirode Učka, nalazi se na istočnim obroncima Učke, iznad Mošćenica i Sv. Jelene. Kamp, tradicionalno organizira Udruga BIOM u suradnji s Parkom prirode Učka.

Misija ovog kampa, u kojem sudjeluju volonteri iz Hrvatske i inozemstva, je istraživanje selidbe ptica, procjena važnosti lokalnog staništa za njihov odmor tijekom selidbe te utvrđivanje lokalnog sastava vrsta ptica. Službeni prstenovači Udruge Biom u okolici lokve podižu ornitološke mreže te uhvaćenim jedinkama ptica uzimaju mjere, određuju vrstu, spol i starost te im stavljaju prsten. Tako uhvaćene ptice se puštaju u najkraćem mogućem vremenu, a njihova sigurnost je na prvom mjestu.

Tijekom Otvorenog dana, posjetitelji će se u pratnji ornitologa, upoznati s lokalnim gnjezdaricama, ali i s vrstama ptica koje lokalitet lokve Rovozna koriste kao svoje jesensko odmaralište na početku selidbe. Također će biti predstavljena i demonstrirana metoda prstenovanja ptica te će posjetitelji moći čuti i nešto više o bioraznolikosti ovog područja, a posebno o vrstama biljaka i životinja koje ovdje obitavaju.

Otvoreni dan ornitološkog kampa prilika je da saznate sve što vas zanima o pticama i njihovim staništima, kao i da pobliže upoznate neke od vrsta koje migriraju preko Učke.

Na rotoru u Mošćeničkoj Dragi i dalje treba pratiti putokaze za Mošćenice i Svetu Jelenu. Vožnja uzbrdo do naselja Sveta Jelena → u Svetoj Jeleni treba skrenuti na biciklističku stazu br. 8, u blizini konobe Slamnjaki → jednom kada ste na biciklističkoj stazi br. 8, prvo treba skrenuti desno, zatim lijevo, a treći put nastaviti ravno (staza br. 8 se na trećem skretanju odvaja od puta oštro desno, tada ju se ne slijedi) → cesta se u jednom trenutku pretvara u makadamski put po kojem treba malo sporije voziti (oko 3,5 km makadama do kampa) → kamp je dobro vidljiv sa same ceste, a ispred kampa ima mjesta za parkiranje.


Nastavite čitati

Istra
 

LEKCIJA ZA KSENOFOBE Policijski podaci dokazuju nekriminalno ponašanje naših radnika iz Azije

Podaci policije su potvrdili ono što je svaka razumna osoba mogla i sama zaključiti: radnici iz Indije, Bangladeša, Nepala i Filipina, koje su mnogi upoznali kao vrijedne i poštene radnike, ove godine u Puli nisu počinili nijedno kazneno djelo * Sutra: Analizirali smo policijsku statistiku vezano za slučajeve silovanja u Puli. U većini slučajeva žrtva poznaje nasilnika * U sutrašnjem intervjuu za Istru24 saborska zastupnica Dušica Radojčić govori o planovima za predstojeće lokalne izbore, ali i otkriva kako će Možemo! osim Pule i Pazina na izbore izaći i u još nekim istarskim gradovima

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.