Temperature u Puli se već u jutarnjim satima penju na nesnosnih 36 stupnjeva Celzijusa, vrućina je na svakom koraku, pa tek debela hladovina uz more i zapadni vjetar donose malo olakšanje.
Kako je onima koji moraju raditi po ovakvom vremenu bez zaštite, na direktnom udaru sunčevih zraka provjerili smo u Puli i okolici.
Zasigurno jedno od najtežih zanimanja je ono na raznim gradilištima, pa tako i ovim radnicima koji na visini pod velikim vrućinama obavljaju svoj posao.
Foto: Manuel Angelini
Radnica na koju smo naišli je i bukerica za brodske izlete na pulskoj rivi. Društvo joj radi polupitomi gradski golub Pero, koji je također koje zrno hrane i debelu hladovinu pronašao ispod njenog suncobrana. Željka se ne žali na vrućinu, kaže da je vlažnost zraka puno veći problem.
- Od vrućine me štiti suncobran, ali sparina je ogromna. Ipak, navikla sam na sve ovo, jer godinama sam živjela u Americi. Florida ima znatno više temperature nego što su ovdje, a u Kaliforniji je zrak sušiji, ali temperature su se znale penjati i do 50 stupnjeva. Ovdje popijem dosta vode, trudim se držati hlada i tako se može. Podnošljivo je i sreća da ljeto traje samo par mjeseci, kaže nam Željka.
Željka i golub Pero
Kositi travu po suncu je užareno i teško, ali s puno dobre volje i odlične kolege, sve je puno lakše izvedivo, kažu nam djelatnici Herculanee koji su obavljali radove u Mornaričkom parku u Puli.
Djelatnik Herculanee u Mornaričkom parku
Konobari su ljudi koji zasigurno imaju najviše posla u ovim vrućim danima. Mnogi traže okrjepu baš u mnogobrojnim kafićima i barovima.
Dejana nam kaže da je hidratizacija glavno oružje u borbi protiv vrućine. Ona popije i do tri litre vode u smjeni, te se svako toliko ode rashladiti u unutrašnjosti objekta i tako bez problema izdržava toplinski val.
Dejana
Branimir Urban je jedan od čuvara na parkiralištu Holders only, naoružan je s malim prijenosnim ventilatorićem na baterije, i s par litara tekućine.
- Raditi po vrućini i sparini je teško, na parkinzima nemamo kućice s kojima bismo se zaštitili, ali pošto sam umirovljenik radim četiri sata, tako da se uz malo hladne vode i ovaj moj ventilator da izgurati, veli nam Urban.
Branimir Urban
Iako se rad ne odvija direktno pod sunčevim zrakama, pekarnice su poznate kao topla mjesta i preko zime, a ljeti slove kao najtoplija radna mjesta. U pulskoj pekarnici Vilson je sigurni pokazatelj velike vrućine i znoj na licima kupaca koji strpljivo čekaju svoj kruh.
Da je i u ostatku Istre slična situacija, govori fotografija radnika na rovinjskom Trgu maršala Tita, koji su trunku spasa od snažnih sunčevih zraka pronašli pod obližnjom tendom.
Radovi na Trgu maršala Tita u Rovinju
U gradu smo sreli i gradonačelnika Filipa Zoričića koji nam kaže da on osobno nema problema s vrućinom, ali ima puno razumijevanja za radnike koji svoj posao obavljaju na otvorenom pošto i sam potiče iz radničke obitelji.
- I moj otac je 40 godina radio na skeli i puno propatio, tako da preporučujem poslodavcima da pokažu razumijevanje za svoje djelatnike koji rade na velikim vrućinama i omoguće im odmor i hidratizaciju, poručio je Zoričić.
Filip Zoričić
Da su današnje temperature iznimno velike, može potvrditi i autor teksta, koji je u potrazi za radnicima prešao desetak kilometara na bicikli, te se i osobno uvjerio da se samo s vodom i malo hlada može boriti protiv toplinskog vala koji ovih dana doseže svoj vrhunac.