STIŽE JOŠ MALO AFRIČKE PRAŠINE
Saharski pijesak opet dolazi u goste. Poznato i kada će ga biti najviše
Saharski pijesak ima i neke korisne aspekte, poput obogaćivanja tla hranjivim tvarima
Saharski pijesak ima i neke korisne aspekte, poput obogaćivanja tla hranjivim tvarima
Nakon što je gotovo cijeli prošli tjedan nebo iznad Hrvatske bilo mutno zbog saharskog pijeska, a praonice automobila su trljale ruke zbog velikih gužvi koje su građani napravili želeći oprati svoje limene ljubimce od prljavštine, ista nas situacija ponovno čeka očekuje u nedjelju i ponedjeljak, a za Večernji list potvrdila Josipa Kuzmić, voditeljica Odjela za pomorsku meteorologiju u Državnom hidrometeorološkom zavodu.
– U nedjelju 30. lipnja i ponedjeljak 1. srpnja očekuje se pojava saharske prašine i zamućene atmosfere nad područjem Hrvatske. Naime, nad sjevernom Afrikom prisutna je ciklonalna aktivnost što dovodi do dizanja prašine, a sljedećih dana po visini će se nad Mediteranom i Jadranom uspostaviti jugozapadno strujanje. Također, prizemno će se ciklona s Pirenejskog poluotoka premještati prema sjeveroistoku, dok je nad Jadranom i Sredozemljem polje malo povišenog tlaka zraka. Prema tome, očekuju se sinoptički uvjeti povoljni za prijenos saharske prašine prema Jadranu i Hrvatskoj, osobito tijekom nedjelje i ponedjeljka, kazala je Josipa Kuzmić za Večenji list.
Saharski pijesak, poznat i kao pustinjska prašina, sastoji se od, piše Večernji list, sitnih čestica pijeska i prašine koju vjetar podiže s površine Sahare, najveće pustinje na svijetu, smještene u sjevernoj Africi. Ovaj fenomen najčešće se događa tijekom sušnih razdoblja kada jaki vjetrovi, poput pasata i sezonskih oluja, podižu prašinu visoko u atmosferu i prenose je na velike udaljenosti. Saharski pijesak, iako naizgled negativan, navodi Večenji list, zbog svog utjecaja na zdravlje i kvalitetu zraka također ima korisne aspekte, poput obogaćivanja tla hranjivim tvarima.