Život

važnost redovnih kontrola

Stručnjakinja otkriva kako prepoznati simptome nepravilnog rada štitnjače

Znakovi endokrinoloških bolesti mogu biti različiti, a neki od njih uključuju: pojačano ispadanje kose, oticanje nogu i kapaka, pojavu strija ili akni na koži te promjena na noktima, pojačanu dlakavost u žena, povećanje opsega i dimenzija nekih dijelova tijela, nakupljanje masnih naslaga oko trbuha, konstantan umor, znojenje, malaksalost, promjene u težini, nagle promjene raspoloženja, žeđ, izostanak menstruacije, poremećaj rasta


 
6 min
PROMO

Znakovi endokrinoloških bolesti mogu biti različiti, a neki od njih uključuju: pojačano ispadanje kose, oticanje nogu i kapaka, pojavu strija ili akni na koži te promjena na noktima, pojačanu dlakavost u žena, povećanje opsega i dimenzija nekih dijelova tijela, nakupljanje masnih naslaga oko trbuha, konstantan umor, znojenje, malaksalost, promjene u težini, nagle promjene raspoloženja, žeđ, izostanak menstruacije, poremećaj rasta

Glavna funkcija štitnjače je proizvodnja hormona koji kontroliraju metabolizam tijela, a njezin nepravilan rad utječe na zdravlje cijeloga organizma. Stoga je iznimno važno obavljati redovite preventivne preglede kako bi se na vrijeme otkrio poremećaj u njezinom radu, a samim time postigao uspješniji ishod liječenja. Dijagnozu i liječenje štitnjače provodi endokrinolog, a mi smo detalje o radu ove iznimno važne žlijezde, simptomima njezina nepravilna rada, ali i samom preventivnom pregledu doznali više od  Kristine Lončarić, dr. med. specijalistkinje endokrinologije i dijabetologije iz Croatia Poliklinike u Puli.

Koji su znakovi endokrinoloških bolesti?

Endokrinološke bolesti su sve učestalije, a  neke od najčešćih bolesti današnjice su primjerice: šećerna bolest, bolesti štitnjače, osteoporoza i pretilost, kao i neke ginekološke bolesti koje su danas također široko zastupljene među ženama (primjerice bolest policističnih jajnika, koja osim poremećaja rada spolnih žlijezda, često bude udružena i s inzulinskom rezistencijom).

Znakovi endokrinoloških bolesti mogu biti različiti, a neki od njih uključuju: pojačano ispadanje kose, oticanje nogu i kapaka, pojavu strija ili akni na koži te promjena na noktima, pojačanu dlakavost u žena, povećanje opsega i dimenzija nekih dijelova tijela, nakupljanje masnih naslaga oko trbuha, konstantan umor, znojenje, malaksalost, promjene u težini, nagle promjene raspoloženja, žeđ, izostanak menstruacije, poremećaj rasta.

Danas sve više žena, pa i muškaraca, ima neke probleme sa štitnjačom. Koji je tome uzrok?

Bolesti štitnjače zauzimaju drugo mjesto u skupini endokrinoloških bolesti (odmah iza šećerne bolesti). Pretpostavka je kako će se svaka peta žena susresti s poremećajem štitnjače, a razne studije pokazuju kako je poremećaj u radu štitnjače i kod muškaraca u sve većem porastu. Uzroci nastanka poremećaja rada štitnjače mogu biti autoimuni procesi u organizmu, loša prehrana, pojedini lijekovi, stres, genetika, trudnoća, menopauza, pušenje.

Bolesti štitnjače danas su sve učestalije, a uzrok su značajnih poremećaja zdravstvenog stanja. Smanjuju kvalitetu života te utječu na svakodnevni život i aktivnosti pojedinca - kako žena, tako i muškaraca.

Koja su najčešća pitanja i zabrinutosti pacijenata prilikom dolaska na konzultacije kod endokrinologa?

Na pregled i konzultaciju endokrinologa pacijenti ponekad dolaze samoinicijativno. Nerijetko budu upućeni i od liječnika drugih specijalnosti radi sumnje na poremećaj žlijezda s unutarnjim lučenjem u koje spadaju: hipofiza, štitnjača, doštitne žlijezde, gušterača, nadbubrežne žlijezde te spolne žlijezde (jajnici u žena, testisi u muškaraca), a ukoliko postoji sumnja ili dijagnosticirana osteoporoza, pretilost, šećerna bolest.

Ponekad se pacijenti pitaju kako će znati koje pretrage su im potrebne za endokrinološki pregled (na temelju simptoma i tegoba liječnik će odrediti koje su pretrage potrebne s ciljem otkrivanja uzroka simptoma, liječenja i praćenja terapijskog uspjeha), zatim moraju li biti posebno pripremljeni za endokrinološke pretrage te kako se pripremiti (preporučuje se donijeti nalaze prethodno učinjenih pretraga i podatke o prethodnoj terapiji).

Neke pretrage, poput ultrazvuka, denzitometrije i sličnih radioloških metoda ne zahtijevaju posebnu pripremu dok primjerice određivanje razine glukoze u krvi zahtijeva da pacijent bude natašte.

Kako izgleda endokrinološki pregled?

Endokrinološki pregled sastoji se od dva glavna dijela, a to su anamneza (uzimanje podataka, opsežni razgovor o svim sadašnjim tegobama i simptomima, prethodnim bolestima, bolestima bliže rodbine i uzimanju lijekova) i fizikalni pregled, koji treba utvrditi znakove bolesti s naglaskom na promjene koje mogu biti povezane s poremećajem u radu pojedine žlijezde, kao što su: visina, tjelesna masa, indeks tjelesne mase, izgled kose i očiju, pregled štitnjače, mjerenje vrijednosti arterijskog krvnog tlaka. Pri pregledu je važno otvoreno razgovarati o tegobama, dati konkretne i točne informacije jer nejasno ili nepotpuno davanje informacija otežava ispravnu komunikaciju, a time i postavljanje točne dijagnoze. Nakon pregleda i uvida u sve nalaze, endokrinolog će postaviti radnu ili konačnu dijagnozu te preporučiti dodatne pretrage ukoliko je to potrebno, pratiti terapijski uspjeh i uskladiti terapiju sukladno terapijskom odgovoru.

Možete li nam objasniti važnost redovitih kontrola i praćenja pacijenata s endokrinim poremećajima te kako to može poboljšati dugoročne rezultate liječenja?

Redoviti kontrolni pregledi važni su kako bi mogli pravovremeno evaluirati metaboličku regulaciju i dosadašnju terapiju, utvrditi postoje li kronične komplikacije endokrinološke bolesti i u kojoj su mjeri one razvijene ukoliko postoje, te postoje li istovremeno i neke druge bolesti koje mogu bitno utjecati na stanje organizma i terapijski izbor.

Croatia Poliklinika jedna je od najmodernijih u Hrvatskoj. Možete li nam reći nešto više o tome. Koje moderne uređaje koristite u pulskoj Poliklinici te kako olakšavaju postavljanje dijagnoze?

Endokrinološke pretrage obuhvaćaju široku skupinu pretraga koje se mogu se podijeliti u nekoliko skupina, a to su: pretrage koje uključuju vađenje krvi koje (ujedno i najčešće pretrage u endokrinologiji), slikovne dijagnostičke metode te neke invazivne metode (poput citološke punkcije ili biopsije). Slikovne dijagnostičke metode su radiološke metode koje se koriste s ciljem prikazivanja endokrinih žlijezdi ili drugih dijelova tijela (primjerice ultrazvuk, denzitometrija).

Naša Poliklinika je opremljena najmodernijim ultrazvučnim aparatima kojima se svakodnevno koristimo u dijagnostici i praćenjima bolesti štitnjače. Ultrazvuk je vrlo korisna metoda u dijagnostici poremećaja štitne žlijezde, njime se mogu prikazati ciste i čvorići na štitnjači, a također se pomoću ultrazvuka može napraviti i punkcija suspektnih čvorova.

CT i MR su pretrage koje se vrlo često koriste za snimanje mozga, te u dijagnosticiranju poremećaja hipofize. U našoj Poliklinici može se obaviti MR s ciljanim snimanjem hipofize. Croatia Poliklinika posjeduje najnoviji MR 3T uređaj, koji pripada najnaprednijim uređajima za magnetsku rezonancu kojim se pregledi obavljaju dvostruko brže u odnosu na starije generacije, a i njegov otvor je puno širi, čime se smanjuje osjećaj klaustrofobije koji neke pacijenti imaju.

Sva moderna medicinska oprema smještena je u iznimno ugodne prostore Poliklinike, u kojoj je želja smanjivati strahove pacijenata kada dođu zabrinuti zbog nekih uočenih promjena. Već od prijema na pultu Croatia Poliklinike želja je umiriti pacijente jer mogu biti sigurni da će dobiti najbolju medicinsku skrb.

 Stoga, ne čekajte već odmah zakažite svoj pregled kod endokrinologa i uložite na vrijeme u svoje zdravlje. Croatia Poliklinika je prepoznata kao mjesto vrhunske preventivne medicine gdje se dijagnoza postavlja brzo i pouzdano, a vrhunskom medicinskom timu na raspolaganju je najsuvremenija medicinska oprema današnjice.

Poliklinika je prisutna u Puli, Zagrebu, Varaždinu, Rijeci, Osijeku, Zadru, Splitu i Koprivnici. Tijekom godina postala je značajan ulagač u privatno zdravstvo najviših standarda u Hrvatskoj, a samo u posljednje tri godine u ovaj je sektor uloženo gotovo 20 milijuna eura. O zadovoljstvu i kvaliteti usluga iz čak 22 medicinska područja govori brojka od 75 tisuća zadovoljnih pacijenata diljem Hrvatske.

Više informacija o dostupnim uslugama možete pronaći na internetskoj stranici Croatia Poliklinike.


Nastavite čitati

Pula
 

(VIDEO) Poslušajte sjajan ženski saksofonski kvartet Roya koji je sinoć oduševio Puljane

'Roya' na perzijskom jeziku znači san ili vizija * Ovu jedinstvenu skupinu čine četiri izvrsne saksofonistice - Hrvatica Petra Horvat, Poljakinje Weronika Partyka i Betka Bizjak Kotnik te Slovenka Jovana Joka, a sinoć im se pridružio, uz nimalo nebitnu elektronsku podlogu, Neven Radaković * Premijerno su izvele skladbu "Malala" Jeana Denisa Michata u čast Malale Yousafzai, pakistanske aktivistice koja je dobila Nobelovu nagradu u dobi od 17 godina

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.