Pedeseti Art Panoptikum tematski posvećen 60. Međunarodnoj izložbi umjetnosti Biennale Arte 2024. u Veneciji održat će se sutra, u subotu 11. svibnja, u 20 i 15 sati u otvorenom vrtnom prostoru Gradske Radionice na Stoji.
Ove godine za glavnu izložbu bijenala zaslužan je kustos Adriano Pedrosa iz Brazila, prvi Latinoamerikanac koji je ikada bio na ovoj prestižnoj poziciji. "Stranieri Ovunque - Foreigners Everywhere" naziv je izložbe koja se prostire kroz Giardine, povijesne hale Arsenala i druge lokacije u Veneciji. Pedrosov fokus je na umjetnicima koji su i sami stranci, imigranti, iseljenici, dijaspora, emigranti, prognanici ili izbjeglice.
Na glavnoj izložbi prisutno je 330 umjetnika, 88 zemalja ima nacionalne paviljone, a 34 prateća događaja raspoređena su po cijelom gradu. Naslov Bijenala izvučen je iz niza radova koje od 2004. stvara britansko-talijanski umjetnički duo Claire Fontaine. Radovi se sastoje od neonskih skulptura u različitim bojama koje prikazuju na većem broju jezika rečenicu "Svugdje stranci".
Izraz je pak preuzet iz istoimenog kolektiva iz Torina koji se početkom 2000-ih borio protiv rasizma i ksenofobije u Italiji. Naslov Bijenala nosi nekoliko značenja. Prije svega, kamo god pošli i gdje god bili uvijek ćete naići na strance – oni/mi smo posvuda. Drugo, da bez obzira gdje se nalazite, uvijek ste istinski, duboko u sebi, stranac.
Izložba se također fokusira na produkciju drugih srodnih tema kao što su queer umjetnici, koji se kreću unutar različitih seksualnosti i rodova, često bivajući progonjeni ili izvan zakona. Zatim je tu umjetnik autsajder, koji se kao samouki umjetnik, nalazi na margini svijeta umjetnosti. A također i autohtoni urođenički umjetnici koje često tretiraju kao strance u vlastitoj zemlji.
Dva sasvim različita, ali povezana elementa pojavljuju se kao lajtmotivi na cijeloj izložbi. Prvi je tekstil, s kojim rade mnogi prisutni umjetnici i ta djela otkrivaju zanimanje za zanat, tradiciju i ručni rad, te za tehnike koje su se ponekad smatrale stranim ili čudnim u području likovnih umjetnosti.
Drugi motiv je obitelj, umjetnici koji su povezani srodstvom gdje opet tradicija ima važnu ulogu, naime prijenos znanja i praksi od oca ili majke na sina ili kćer ili među braćom i sestrama i rodbinom.
Program Art Panoptikum u organizaciji Gradske radionice priprema i vodi Boris Bogunović, a programske aktivnosti Gradske radionice podržavaju Ministarstvo kulture i medija te Grad Pula dok je ulaz na sva događanja otvoren i besplatan za sve.