Tijekom prošle godine, u Istarskoj je županiji stranim državljanima izdano 24.340 dozvola za rad i boravak, a u postupku je trenutno još 4.753 zahtjeva, potvrdili su nam iz Policijske uprave Istarske.
Nešto detaljniji uvid u brojke ukazuje i na to da značajan udio u ukupnom broju stranaca koji u Istri zarađuju 'svoj kruh', još uvijek predstavljaju radnici iz neposrednog susjedstva. Građanima Srbije tijekom 2023. je izdana 5.521 dozvola, a svega nešto manje, njih 5.480, izdano je radnicima iz Bosne i Hercegovine. I četvrto mjesto zauzela je jedna bivša jugoslavenska republika; državljanima Sjeverne Makedonije, naime, u prošloj je godini odobreno čak 2.518 zahtjeva za rad i boravak u Istri.
Srbija, BiH, Filipini, Nepal...
Ovo svakako ne znači da Istra nije i značajno odredište radnika iz Azije. Tijekom protekle godine, policija je za rad i boravak Istarskoj županiji izdala i 2.893 dozvole državljanima Nepala te njih 1.305 državljanima Filipina.
Sasvim očekivano, najveći broj dozvola izdan za rad u ugostiteljstvu i turizmu, njih 12.304, a slijede ih dozvole za u građevinarstvu (5.704) te one za industrijske djelatnike (1.503).
Ipak, kažu nam iz PU istarske, važno je naglasiti da ovo ne znači da je u Istru tijekom prošle godine doselilo 24.340 stranca jer je taj broj ipak nešto manji. Radnici su očekivano uvijek u potrazi za boljim poslom, kažu iz policije, pa ukoliko se dogodi da stranac u Istri odluči promijeniti poslodavca, on mora pokrenuti i novi zahtjev za izdavanje radne dozvole.
- Svaki put kada strani radnik prelazi na novi posao, postojeća se dozvola ukida i započinje novi proces što, objasnio nam je glasnogovornik PU istarske Alen Pačić, može rezultirati time da ista osoba podnese i po nekoliko zahtjeva u jednoj godini, a to je poprilično opterećenje za mali broj policijskih djelatnika koji obrađuje velik broj zahtjeva.
- Ukupni broj radnika zbog toga manji je od broja izdanih dozvola za rad i boravak, ali ono što vrijedi napomenuti jeste da, u slučaju novog zahtjeva, proces traje nešto kraće jer se dio sigurnosnih provjera koje su obavljene u prethodnom postupku ne mora ponavljati, dodao je Pačić.
Ova promjenjivost, u kombinaciji s različitom duljinom trajanja dozvola, razlog je zbog kojeg je teško govoriti o ukupnom broju važećih dozvola u nekom trenutku. Podaci koji odražavaju stanje na današnji dan, objašnjavaju iz PU istarske, već sutra ne moraju biti važeći, pa je jedini egzaktan pokazatelj dolaska stranih radnika u Istru ipak broj zahtjeva koji se odobri tijekom jedne godine.
Do 2030. u Hrvatskoj svaki četvrti radnik stranac
Iako zbog turizma i vrlo aktivnog građevinskog poduzetništva Istra privlači radnike iz drugih država, ona svakako nije iznimka u Hrvatskoj.
- Rekao bih da bi se kroz narednih pet godina, broj stranaca u radnoj snazi mogao stići i do pola milijuna, a kroz neki duži vremenski period, mogao bi imati i daljnju tendenciju rasta. Dakle, danas pričamo o šest do sedam posto, a za pet i više godina, svaki četvrti zaposleni bi mogao biti stranac, rekao je glavni ekonomist Hrvatske udruge poslodavaca Hrvoje Stojić gostujući nedavno u Dnevniku HRT-a.
Prema službenim podacima, naime, u prošloj je godini na razini Hrvatske izdano više od 170 tisuća dozvola za rad i boravak strancima, a očekuje se da će ovaj broj u 2024. godini premašiti 200 tisuća.
Ove su brojke, važno je napomenuti, nedjeljive od stanja na hrvatskom tržištu rada na kojem nedostaje radne snage, a veličina problema tolika je, dodao je Stojić, da on ne može biti riješen čak ni aktivacijom osoba koje su trenutno bez posla.
- Hrvatski problem nije broj nezaposlenih. Kada bismo i njih kojim slučajem zaposlili preko noći, opet bi nam stopa zaposlenosti bila među nižima u Europskoj uniji, rekao je Stojić, objašnjavajući ovaj fenomen velikim dijelom rezultatom loše demografske slike u državi, ali i odlaskom ljudi iz Hrvatske.
- S jedne strane se, dakle, suočavamo s nepovoljnim demografskim trendovima jer gubimo stanovništvo, a s druge se suočavamo sa iseljavanjem, zaključio je Stojić objašnjenje situacija koja je dovela do povećane potrebe za stranim radnicima u Hrvatskoj.