Život

poklopilo se nekoliko čimbenika

(VIDEO) VRSAR I DANAS PLIVAO Vodostaj mora za čak 103,4 centimetra premašio srednju morsku razinu

U utorak, 22. studenoga 2022. godine, na mareografskoj postaji u Bakru u 7 sati i 18 minuta zabilježen vodostaj koji za 103,4 cm premašuje srednju morsku razinu. To je jedan od najvećih vodostaja zabilježenih od 1929. godine, kad je utemeljena mareografska postaja u Bakru


 
2 min
Borka Petrović Leonid Slijepčević ⒸFOTO: Manuel Angelini

U utorak, 22. studenoga 2022. godine, na mareografskoj postaji u Bakru u 7 sati i 18 minuta zabilježen vodostaj koji za 103,4 cm premašuje srednju morsku razinu. To je jedan od najvećih vodostaja zabilježenih od 1929. godine, kad je utemeljena mareografska postaja u Bakru

Čitatelj iz Vrsara Nikola Bikić poslao nam je jutros video poplavljenje vrsarske rive. Kako nam veli, jučer je riva gotovo cijeli dan bila pod morem, a nakon što se jedno vrijeme voda povukla, jutros se razina mora ponovo podigla i poplavila cijelo područje.

Ovaj ribar zbog toga ne može na barku kako bi pokupio svoje mreže.

- U zadnjih 15 godina, koliko pamtim recimo da je cesta plivala pet puta, nije više. A sada pliva dva dana za redom i čudno da se po buri diglo toliko, po jugu je još i za očekivat, ali po buri nikako, navodi nam.

Poklopilo se više čimbenika

Ekipa s Geofizičkog odsjeka Prirodno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu na svojim je mrežnim stranicama objavila informaciju i pojašnjenje koje bi trebale baciti više svjetla na poplave, odnosno prelijevanje mora u većini istarskih obalnih gradova.

Naime, objavili su podatak da je u utorak, 22. studenoga 2022. godine, na mareografskoj postaji u Bakru u 7 sati i 18 minuta zabilježen vodostaj koji za 103,4 cm premašuje srednju morsku razinu.

Izvor: PMF

To je jedan od najvećih vodostaja zabilježenih od 1929. godine, kad je utemeljena postaja u Bakru.

Nekoliko je mogućih čimbenika koji su doprinijeli ovako visokoj morskoj razini. Prve analize jasno ukazuju na važnost tzv. olujnog uspora, tj. uzdignuća morske razine povezanog s djelovanjem niskog tlaka zraka i olujnog južnog vjetra.

Dodatni su čimbenik plimne oscilacije, koje su u navedeno vrijeme podržale pojavu visoke vode.

Još jedan mogući čimbenik je dolina planetarnog atmosferskog vala, koji već danima održava vodostaj većim od prosječnih vrijednosti.

Pojavi izuzetno visokih vodostaja pridonosi i porast morske razine vezan uz klimatske promjene, a brzina tog porasta u zadnjim desetljećima u Jadranu iznosi oko 3 mm godišnje, upozoravaju s PMF-a.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.