Pulski maturanti od ranog jutra slave završetak srednje škole, a ove su godine, umjesto na parkiralištu kod DC-a Rojc, premješteni na novu lokaciju, iza stadiona Aldo Drosina. Ograđeno se parkiralište jutros od 8 sati pretvorilo u pravo bojište na kojem se učenici gađaju vodenim balonima, bojom, brašnom i čime sve ne: bilo je, kazali su nam neki od njih, čak i motornog ulja.
Upitali smo ih kakvi su im planovi za blisku budućnost, a većina njih kazala nam je da će raditi tijekom sezone, a zatim otići na fakultet u Rijeku, Zagreb, pa i u Novi Sad. Neki od njih planiraju se odmoriti preko ljeta, dok druge već čeka posao i počinju raditi već - sljedeći tjedan!
Izvan kaveza sve budno motre pripadnici policije i hitne medicinske pomoći, koji su nam kazali da do tog trenutka još nisu imali nikakvih intervencija. Odmah do ograde parkirališta stoji i šator Crvenog križa, gdje učenici mogu popiti čašu vode ili se prepustiti njezi medicinara koji im vlažnim maramicama brišu boju oko očiju prije povratka u borbu.
„Slave, a ne znaju što im život donosi…“ čuo se komentar jedne starije gospođe koja ih je promatrala. Neka neizvjesna budućnost - školska matura, upis na fakultet ili posao - budu sutrašnje brige, a danas, dopustimo im to, dan koji će provesti mokri, obojani i bezbrižni.