Prošlog tjedna Ministarstvo znanosti i obrazovanja odobrilo je pulski pilot projekt Program podrške i savjetovanja osnovnim školama Grada Pule, a koji im je na odobrenje poslan još tijekom ljeta.
Time će napokon zaživjeti ideja „mobilnih timova“ za psihološku pomoć najmlađima, a čije se formiranje u Gradu najavljivalo još prije više od dvije godine.
Smanjiti pojavnost vršnjačkog nasilja
Radi se o volonterskom programu kojim će tim stručnjaka, u koordinaciji s Gradom, nastojati utjecati na smanjenje pojavnosti vršnjačkog nasilja, ali i drugih problema s kojima se suočavaju učitelji, djeca i roditelji. Po pozivu ravnatelja/ravnateljica, stručnjaci će obilaziti svih 11 pulskih osnovnih škola te provoditi radionice i edukacije, kao i individualna savjetovanja.
Prvi sastanak na tu temu u Gradu Puli je održan prije nekoliko dana.
Ivana Sokolov Vidulin
- Na sastanku je dogovoreno da će ravnatelji poslati timu za provođenje Programa savjetovanja i podrške dvije prioritetne teme, odnosno dva područja s kojima bi željeli da tim krene raditi u svakoj pojedinoj školi. Prema dogovoru, krenut će se sa Osnovnom školom Tone Peruško. Također, dogovoreno je kako se ravnatelji odnosno učitelji mogu javiti mobilnom stručnom timu pri Školi za odgoj i obrazovanje za sva pitanja oko rada s djecom s teškoćama u razvoju, izvijestila nas je pulska pročelnica za društvene djelatnosti, mlade i sport Ivana Sokolov Vidulin.
Besplatna pomoć tima stručnjaka
Inače inicijatorica ovog pilot projekta je pulska profesorica rehabilitatorica Danijela Kasumović-Maružin koja se, kako nam je nedavno objasnila u intervjuu, samoinicijativno javila Gradu Puli nudeći besplatnu stručnu pomoć oko gorućeg problema s mentalnim zdravljem osnovnoškolaca te vršnjačkog nasilja koje je posljednjih godina u konstantnom porastu.
Danijela Kasumović-Maružin
Uz nju, stručni tim novog Programa podrške i savjetovanja osnovnim školama Grada Pule čine još i: Hrvoje Bogojević učitelj s dodatnim edukacijama iz psihoterapije, socijalna pedagoginja Ela Vukelja, psihologinja Ana Juhas, te doktorica znanosti Vanja Marković koja radi kao edukacijska rehabilitatorica.
Priključit će im se, po potrebi, i Savjetovalište za mentalno zdravlje Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije.
- Program sadrži teme koje će se provoditi tijekom radionica s roditeljima, učiteljima i djecom. Svaka će škola, u suradnji sa svojim stručnim suradnicima, odabrati dvije teme koje su njima najpotrebnije. Na temu djece s teškoćama u razvoju provodit ćemo edukacije tijekom učiteljskih vijeća, a dok budemo boravili u školi naravno da će nam se djelatnici moći obratiti za sve ostale teme s kojima imaju problema. Oni će nastojati animirati i vijeća roditelja da posjećenost radionica bude što veća. Nadalje, radionice s djecom održavat ćemo ipak u okviru same nastave, pojasnila nam je danas Kasumović-Maružin.
Posebne edukacije za asistente u nastavi
Tijekom idućeg tjedna škole će se stručnom timu povratno javiti s odabirom tema, te će nakon toga biti sačinjen raspored edukacija.
- Dodatnu edukaciju koja će biti namijenjena asistentima u nastavi provodit će doktorica znanosti Vanja Marković. Mislim da smo svi jako radosni i zahvalni što nam je Ministarstvo obrazovanja izašlo u susret, i što napokon možemo započeti s radom, zaključuje Kasumović-Maružin.
Ideju provođenja Programa pozdravljaju i ravnatelji i ravnateljice pulskih osnovnih škola.
Osnovna škola Veli Vrh, prijem prvašića
Sve više izazova u radu
- Našu školu pohađa 531 učenik, i sad napokon imamo četiri stručna suradnika propisana Državnim pedagoškim standardom. Dakle, imamo socijalnog pedagoga i psihologa na puno radno vrijeme i na neodređeno, kao i knjižničara i pedagoga. Naravno, voljeli bismo imati logopeda i edukacijskog rehabilitatora, ali to su zanimanja koja svima kronično nedostaju. Mi ćemo se novom stručnom timu obratiti s temom koja se tiče djece s poteškoćama u razvoju, a educirat će nas po pitanju prilagođenih i individualnih programa. Njihove usluge ćemo nastaviti koristiti i nakon toga, jer sve je više izazova i zahtjeva u našem radu. Očekujem da ćemo tijekom idućeg tjedna već znati raspored edukacija za roditelje, učenike i učitelje, izjavila nam je ravnateljica Osnovne škole Veli Vrh, Ileana Zahtila Blašković.
Ilustracija, Osnovna škola Kaštanjer
Podsjetimo, uoči početka nove školske godine, Grad Pula je proveo analizu stanja u svih 11 pulskih osnovnih škola. Ona je pak pokazala da se osnovne škole u najvećem istarskom gradu u ogromnom postotku susreću s problematikom mentalnog zdravlje djece i mladih.
U postocima 91 posto otpada na taj problem, 55 posto problema vezano je uz učenike s teškoćama u razvoju, a jednaki postotak odlazi na otežanu komunikacija s roditeljima. Nedostatak stručnog kadra je zastupljen s 45 posto, nedovoljna educiranost učitelja s 37 posto, te vršnjačko nasilje s 27 posto.
Zadatak tima koji čini novi Program podrške i savjetovanja osnovnim školama Grada Pule bit će stoga mijenjanje ove poražavajuće statistike, a za što će im zasigurno trebati više od samo jedne školske godine.