Na sjevernoj hemisferi vidljiv je još od 12. siječnja, takozvani zeleni komet najbliže će biti Zemlji 2. veljače, kada će, prema najavama, od našeg planeta biti udaljen 42 milijuna kilometara. Jedinstvena je to prilika za vidjeti ovu kuglu plina, kamenja i prašine. Zadnji je put pokraj Zemlje, naime, prošao prije 50 tisuća godina, u vrijeme dok su naš planet nastanjivali neandertalci.
Poznati hrvatski astronom, voditelj zvjezdarnice u Višnjanu Korado Korlević pojašnjava zašto se to ledeno nebesko tijelo službenog naziva C/2022 E3 naziva upravo zelenim kometom.
- Svi su oni zeleni. Zelen je zbog cijanida, otrovnog plina. Međutim to zelenilo se ne vidi prostim okom, nego kada ga fotografiraš i to sa dugim ekspozicijama. Onda se vidi ta zelena boja. Prostim okom se vidi kao 'tufnica' svijetla, obrazlaže.
Naše oko kada, govori,ima malo svijetla prelazi u crno-bijelu boju, kada je jako mračno vidimo sve crno-bijelo, ne vidimo boje.
- Da se razumijemo, kada se slika sa teleskopom, on izgleda jako lijepo, ističe.
Sudeći prema najavljenoj vremenskoj prognozi, iz Istre se zeleni komet neće moći vidjeti. Odnosno, kaže Korlević, moći će, ali 12 kilometara iznad oblaka.
- Vrijeme je nikakvo. Ali za slučaj da ipak bude lijepo, da nebo vedro, treba se probuditi u pet ujutro i gledati na sjeverozapad. Uzme se dvogled i traži se komet u području sjeverne krune, veli poznati astronom.
Bit će, međutim, par vedrih noći. Onaj tko ga želi tražiti, naglašava Korlević, mora znati da se komet miče po nebu: “Treba otići na internet i pronaći gdje se taj dan nalazi na nebeskoj karti, a potom ga pronaći i na nebu“.
Nije to, veli, onaj spektakl kakav je bio Hale-Bopp da ga možeš vidjeti golim okom onako velikog. Ovo je, kaže, puno skromniji komet.
Ako ga ipak ne 'uhvatite', a htjeli ste, ne treba, smatra Korlević, brinuti.
- Svake godine je vidljivo 200-tinjak kometa s teleskopom. Uopće nije upitno da će biti još sjajnih kometa. Ima prilika za vidjeti komete, zaključuje.