Hrvatski sindikat telekomunikacija (HST) danas je najavio prosvjed radnika telekoma A1 Hrvatska za 7. listopada u Zagrebu zbog niskih plaća neusklađenih s rastom troškova života i zbog pregovora o kolektivnom ugovoru koje, prema sindikatu, poslodavac opstruira ne želeći pregovarati o povišici.
Prosvjed radnika A1 u Zagrebu će se pod nazivom "Radimo, a živimo na rubu siromaštva" 7. listopada održati u 11 sati pred poslovnicom A1 u Gajevoj ulici, na koji je predsjednica HST-a Vesna Mamić s današnje konferencije za medije sve radnike A1, ali i iz drugih telekoma, s kojima će manje više svima taj sindikat, kako vjeruju, pokrenuti pregovore oko plaća i uvjeta rada do kraja ove godine. Na prosvjedu za A1 u Zagrebu sindikat očekuju radnike A1 iz cijele Hrvatske.
“A1 Hrvatska jedna je od najprofitabilnijih kompanija u Hrvatskoj, a stotine njezinih radnika rade za nedostojnu plaću. Minimalna plaća u A1 Hrvatska je 590 eura (u najnižem platnom razredu radi oko 400 radnika, odnosno 20 posto radnika tvrtke), a oko 70 posto radnika radi za plaću manju od prosječne plaće Republike Hrvatske. A1 Hrvatska krši Zakon o radu, daje nezakonite otkaze, pa čak i invalidima, te unatoč sudskim presudama i dalje nastavlja s istom praksom. Sve su ovo razlozi da na Dan dostojanstvenog rada tražimo pravo na dostojanstvene plaće i poštivanje prava radnika A1 Hrvatska“, istaknula je Vesna Mamić, čelnica Hrvatskog sindikata telekomunikacije.
- A1 Hrvatska nema kolektivni ugovor, ali ima sindikalnu podružnicu od 2017. godine, a članstvo čini oko 50 posto zaposlenih od ukupnih 1.900, kazala je Mamić.
Tvrdi da se prema njima u A1 "baš ne ponašaju adekvatno" i sindikat ih želi zaštiti, kao i ostale radnike čija je minimalna plaća u najnižem platnom razredi 590 eura.
Radnika s takvom plaćom u A1 je, kaže Mamić, oko 400 ili oko 20 posto i sindikat za njih traži povišicu na 690 eura, a onih čija je plaća manja od državnog prosjeka je oko 70 posto, čemu je dodala i da prosjek plaća u tom telekomu dižu menadžerske visoke plaće.
"S takvim plaćama i odbijanjem pregovaranja za kolektivni ugovor, u čemu su i pregovori i za bolje uvjete rada, u A1 se radnici sjećaju kao građani drugog reda, tim više što je A1 jedna od najprofitabilnijih kompanija u Hrvatskoj i ima financijskih mogućnosti za povećanje. U telekomu A1 u Austriji plaće su već povećali i uskadili s porastom troškova i imaju i dobar socijalni dijalog sa sindikatom i kolektivni ugovor. To smo čuli od naših kolega i nije onda jasno zašto to ne čine i u Hrvatskoj", upozorila je Mamić.
Dodala je i da je u A1 bilo i nezakonitih otkaza i da se vode brojni sporovi, te da ni nakon deset sastanka u godinu dana pregovori s tim poslodavcem ne uspijevaju tj. nema ih, a sindikatu se ne sviđa ni to što su za pregovore ovlastili odvjetnika, a ne pregovarački odbor iz tvrtke.
Također, nisu pristali, kako traži A1, a po HST-u i sasvim neopravdano, da se potpiše izjava o tajnosti podataka iz pregovora, jer bi to značilo da ništa što ispregovaraju ne smiju otkriti, a što se kosi i s pravima i sindikalnom praksom.
U A1 su, kazala je Mamić, blokirali i sindikalne mailove članovima, te je sve skupa opisala i "konfliktnom situacijom", dok je na pitanje novinara da nije možda u sukobu interesa jer je zaposlenica najvećeg telekoma u Hrvatskoj, HT-a, samo kazala da se sa sindikalne pozicije jednako brinu i štiti radnike u svim telekomima.
A1 Hrvatska: Želimo potpisati KU, ali sindikat opstruira pregovore
Iz A1 Hrvatska su na najavu prosvjeda i poruke iz HST-a na upit Hine odgovorili da žele potpisati kolektivni, ali da sindikat opstruira pregovore.
Tome dodaju da u posljednje dvije godine uložili dodatnih sedam milijuna eura u primanja, za što kažu da je najviše po zaposleniku u sektoru telekomunikacija.
Navode da su minimalna primanja u A1 Hrvatska 768 eura neto i da je to gotovo 100 eura više od onoga što zahtijeva sindikat, kao i 34 posto veći iznos od državnog minimuma, s time da je povrh toga moguće ostvariti i dodatne bonuse.
"Prosječna primanja su za 33 posto veća od prosjeka u Republici Hrvatskoj, a čak 70 posto zaposlenika u A1 Hrvatska ostvaruje primanja iznad državnog prosjeka", odgovaraju iz A1.
Oko pregovora sa sindikatom, ističu da kao "odgovoran poslodavac i socijalni partner socijalni dijalog vodi u dobroj vjeri za pregovaračkim stolom, a ne preko medija" te da već godinu dana žele potpisati kolektivni ugovor, ali da to opstruira sindikat HST, jer ne pristaje na temeljna pravila pregovaranja i zaštitu podataka o zaposlenicima i poslovanju.
Istovremeno kažu i da je predsjednica HST-a zaposlenica i članica Nadzornog odbora glavnog tržišnog konkurenta, a vodi pregovarački odbor sindikata.
"Kolektivno pregovaranje je postupak uređen Zakonom o radu i drugim zakonima, pa je potpuno normalno i uvriježeno da u takvim postupcima sudjeluju pravnici, koji su sastavni dio oba pregovaračka tima", odgovaraju zaključno iz A1 Hrvatska.