Na Wall Streetu su jučer burzovni indeksi porasli četvrti dan zaredom, nakon što je izvješće o potrošačkim cijenama pokazalo da je inflacija u SAD-u u studenome bila u skladu s očekivanjima.
Dow Jones ojačao je 0,48 posto, na 36.577 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,46 posto, na 4.643 boda, a Nasdaq indeks 0,70 posto, na 14.533 boda.
Sva tri indeksa dosegnula su najviše razine u ovoj godini, nakon izvješća koje je pokazalo da se inflacija kreće u skladu s očekivanjima, premda nije osjetnije popustila u odnosu na prethodni mjesec.
U studenome su potrošačke cijene porasle 0,1 posto u odnosu na listopad, dok su na godišnjoj razini bile više za 3,1 posto.
Temeljna stopa inflacije, iz koje su isključene cijene energenata i hrane, iznosila je, pak, 4 posto, što je i dalje znatno više u odnosu na Fedovu ciljanu razinu od 2 posto.
Ti podaci učvrstili su uvjerenje ulagača da čelnici američke središnje banke na ovotjednoj sjednici neće dodatno povećati kamatne stope.
No, ponešto je popustio optimizam u vezi prvog smanjenja kamata u idućoj godini.
Prije ovih podataka, na tržištu novca procjenjivalo se da postoji oko 50 posto izgleda da će Fed početi smanjiti kamate već u ožujku, dok su sada ti izgledi smanjeni na 43 posto.
Isto tako, sada se procjenjuje da postoji 78 posto izgleda da će Fed smanjiti kamate u svibnju, dok su prije objave izvješća o inflaciji ti izgledi iznosili 75 posto.
No, to će ovisiti o kretanju inflacije i gospodarstva u idućim mjesecima.
U srijedu će biti objavljeno izvješće o proizvođačkim cijenama u studenome, koje će pokazati hoće li idućih mjeseci ojačati pritisci na inflaciju iz proizvođačkog sektora.
U fokusu ulagača bit će u srijedu i priopćenje s posljednje ovogodišnje sjednice Feda, kao i poruke čelnika središnje banke o inflaciji, kamatama i gospodarstvu.
A na europskim su burzama cijene dionica jučer blago pale. Londonski FTSE indeks skliznuo je 0,03 posto, na 7.542 boda, dok je frankfurtski DAX oslabio 0,02 posto, na 16.791 bod, a pariški CAC 0,11 posto, na 7.543 boda.