Posljednjeg dana kolovoza održat će se skupština tvrtke Uljanik brodogradilište 1856 d.o.o. na kojoj će se predstaviti konačni poslovni rezultati za 2022. godinu te neslužbeni rezultati za prvih šest mjeseci ove godine.
Rezultati nisu dobri jer se dogodio rast gubitaka i obaveza.
Poslovni gubici su u prvih 6 mjeseci 2023. godine narasli za 750.000 eura i sada ukupno iznose 10.000.000 eura. Taj podatak pokazuje da je u dvije i pol godine nova uprava uspjela potpuno devastirati novoosnovano poduzeće. Tome je najviše doprinijelo sklapanje izrazito loših poslova uz zapošljavanje nepotrebno velikog broja zaposlenika i kooperanata.
Nisu pomogla ni obilna državna jamstva i bankovni krediti.
Tako su na koncu lipnja ove godine obaveze prema bankama iznosile 13,2 milijuna eura. Bankovne obaveze su u šest mjeseci ove godine narasle za 2,1 milijun eura.
Primljeni predujmovi su u šest mjeseci narasli s 3,2 na 4,6 milijuna eura, a dugovanja prema dobavljačima s 4,2 na 5,2 milijuna eura.
Sveukupno, obaveze su narasle za 4,5 milijuna eura te su koncem lipnja iznosile oko 23.000.000 eura.
Novi dugovi pojeli radnička potraživanja
Dakle svaki potencijalni kupac Uljanika mora računati da će kupovinom pulskog brodogradilišta osim kupoprodajne cijene preuzeti i obaveze u visini od 23, možda već i 24 milijuna eura u koje su uključeni i gubici od 10 milijuna eura.
Sadašnja uprava uspjela je nemoguće: iz clean starta, s nula eura gubitka ili obaveza u dvije godine napravili su 10 milijuna eura gubitka i 23 milijuna dugovanja. Umjesto da kupac za Uljanik plati 20 milijuna eura i iz tog se novca plate dugovanja radnicima, sada će se Uljanik prodati za neki sitniš a umjesto dugova radnicima, platiti će se dugovi koje su napravili današnji Uljanikovi menadžeri predvođeni Samirom Hadžićem.
Neslužbeno doznajemo i da će na skupštini biti objavljena informacija da je neopozivu ostavku u Nadzornom odboru dala Gabrijela Mršić, voditeljica Službe za restrukturiranje i analizu portfelja u CERP-u. Iz CERP-a jučer nisu željeli komentirati njenu navodnu ostavku.
Cerovac: Država nam treba dati novu šansu da stanemo na noge!
Aktualnu situaciju u tjedniku Novosti komentirao je sindikalac Boris Cerovac.
- Prošle godine kada se procjenjivala vrijednost uzeto je poslovanje društva koje je do tada, više ili manje, bilo pozitivno. Danas bi vrijednost bila čak i manja jer je došlo do komplikacija u poslovanju. Žalosno je što se prodaja nije uspjela ostvariti još lani kada je postojala ponuda češkog investitora. Ne znam zašto država, većinski vlasnik, nije prihvatila ponudu. Nova dražba je bila po puno manjoj vrijednosti nego tada, bilo je unaprijed jasno da nema šanse da se itko javi. Potrebno nam je financiranje da bismo poslovali. Za nešto smo dobili jamstvo države, ali za većinu poslova moramo se snalaziti sami. A tek smo u razvoju, nemamo financijsko zaleđe. Bilo je priče da će se raditi veliki brod na osnovu kojeg bi prilivi bili puno veći. Povećali su se samo troškovi, a do danas taj posao nije započet. Zato sam znao da neće biti kupaca. Tko god želi ući unutra, želi imati stabilnu firmu. Sve i da se stavi pola postojeće cijene, 25 posto od procijenjene vrijednosti, opet neće biti ništa. To je iznos koji ne zadovoljava potraživanja radnika Uljanika u stečaju, rekao je Cerovac. Podsjetimo, ovog tjedna propao je u novi, treći pokušaj prodaje Uljanika na dražbi po diskontirnoj cijeni od 13,8 milijuna eura.
Cerovac smatra da bi država trebala nastaviti financiranje Uljanikovog poslovanja.
- Ako ministarstvo to ne želi, važno je da se izjasni pa da preostali radnici znaju što im je činiti. Jedino rješenje je da se nađe model financiranja, da se riješe prisutni, unutarnji nedostaci. Ako nam je država dala šansu da se pokrenemo, treba nam pomoći i da stanemo zdrave noge, izjavio je Cerovac za tjednik Novosti.
Za mjesec dana, početkom listopada, Uljanik Brodogradnja 1856 d.o.o. mora vratiti cjelokupan iznos kredita HBOR-u za koje je jamstvo dala država i već je prije nekoliko mjeseci odobrila njihovo produljenje i podebljala iznos, osiguravši da se tvrtka održi na životu dok je ne preuzme novi vlasnik.