Ljetni rokovi za upise na studije uskoro su u pri kraju, a predstavnici Sveučilišta Jurja Dobrile danas su prezentirali rad Sveučilišta u STEM području te međunarodne aktivnosti i projekte, uključujući suradnju s poduzetnicima i predstavljanje studija Znanost o moru, čije su upisne kvote, kako doznajemo, gotovo u potpunosti popunjene.
- Kao relativno mlado sveučilište nastojimo svojim studentskim programima privući potencijalne studente i siguran sam da ćemo naći dosta njih koji će naše sveučilište pronaći kao pravo, kazao je danas Valter Boljunčić, prodekan za suradnju, inovacije i transfer tehnologija.
Naglasio je kako je sveučilištu međunarodna suradnja izuzetno bitna jer studenti moraju upoznati druge kulture i narode te načine učenja i dalje prenositi ta iskustva.
Osnažuje se ICT sektor
Nikola Tanković, prodekan na Fakultetu informatike, kazao je da im je glavni cilj modernizacija studijskih programa, međunarodna suradnja i digitalizacija, uključujući i zelenu tehnologiju koju, kako kaže, moraju osigurati za sljedeće generacije.
Tanković je ujedno i jedan od osnivača ICT Istria, zadužene za promociju ovog sektora među mladima, a uspješnom se pokazala i njihova prva konferencija održana u svibnju, a kojoj su nazočili brojni zainteresirani učenici i studenti te izlagači iz velikih hrvatskih kompanija poput Rimca i Infobipa.
Kada govorimo općenito o ICT-u, znamo da je ono među deset najuspješnijih zanimanja današnjice. U kontekstu globalizacije, informacije kolaju u milisekundi cijelim svijetom i mi znamo kako je teško probiti se na tržištu. No, ipak možemo vidjeti kako se u ICT-u može uspjeti, na što nam je pokazatelj naš jednorog, kaže Tanković, sugerirajući na Infobip.
Kao veliku prednost pulskog sveučilišta Tanković je istaknuo njegovu integriranost što znači da profesori mogu raditi i na drugim sastavnicama te obrnuto, što smatra izuzetno važnim zbog šarolikog spektra izbornih predmeta i upoznavanja studenata s drugim studentskim granama koje mogu povezati sa svojim studijem.
Fakultet informatike u Puli također je osposobio i stručnu praksu pa tako surađuju s preko 100 kompanija na kojima studenti mogu usvajati nova znanja i vještine te stjecati nova iskustva. O potražnji ovog zanimanja najbolje svjedoči činjenica da većina studenata informatike u Puli, do kraja preddiplomskog studija, nađe posao u struci.
Sve više zainteresiranih za Znanost o moru
Jedan od relativno novijih studija u Puli je Fakultet Znanosti o moru na kojeg se svake godine prijavljuje sve više studenata. Tako doznajemo da su već u ljetnom roku gotovo popunjene sve kvote. Premda još uvijek imaju isključivo trogodišnji, preddiplomski, program, Emina Pustijanac, dekanica fakulteta, kazala je da intenzivno rade na dobivanju dopusnice za otvaranje novih smjerova i diplomskog studija.
Naglasila je da su studenti Znanosti o moru intenzivno uključeni u znanstveni rad, konferencije sa znantvenicima te da sudjeluju u raznim drugim istraživanjima.
- Trenutno u suradnji s ribarima naši studenti rade istraživanje novih vrsta u moru, a uskoro će javnosti predstaviti rezultate svojih istraživanja. Isto tako im je cilj baviti se i istraživati sve probleme s kojima se okoliš susreće i koji utječe na morski svijet, kaže Pustijanac.
Studenti Ekonomije i turizma imaju priliku učiti na europskim, ali i svjetskim sveučilištima
Izvanredni profesor Dean Sinković, prodekan na Fakultetu ekonomije i turizma, kazao je danas da studiranje u Puli znači studiranje u cijelome svijetu.
- Naši studenti u pet godina studiranja, dvije i pol mogu provesti na inozemnim sveučilištima. Internacionalizacija je nešto što se zadnjih deset godina sustavno događa na našem sveučilištu, a surađujemo sa 150 institucija. Niti jedno sveučilište u Hrvatskoj nema takve uvjete, kaže.
Sveučilište će uvoditi i studijske programe na engleskom jezikom, a već ostvaruju suradnju s brojnim inozemnim sveučilištima poput onog u Kanadi, Izraelu, Brazilu, Japanu pa čak i na Bahamima te Baliju. Sinković kaže da su sada ti studijski programi otvoreni, sigurno bi sve kvote bile popunjene.
Osvrnuo se i na brojne projekte u kojima sudjeluju pulski studenti od kojih je jedan od uspješnijih svakako bio International business practicum, pokrenut prije tri godine. Tada su studenti napravili biciklističku stazu tartufa, povezujući kulturne i povijesne znamenitosti, ugostitelje i sve zainteresirane za tartufe.
- Sljedeći plan nam je Bavarska i Oktoberfest gdje će se studenti upoznati s organizacijom ovog, jednog od najvećih festivala u svijetu na kojemu Njemačka zaradi više nego Hrvatska od turizma kroz cijelu godinu, kaže Sinković.
Sljedeće godine uključit će se u još jedan međunarodni projekt u kojemu sudjeluju brojna svjetska sveučilišta, a koji je usmjeren prema području marketinga, menadžmenta i turizma.
Kada je riječ o praksi, Sinković kaže da FET u Puli u tome prednjači, a kaže da svi studenti koji ovdje dođu na Erasmus, traže nove uvedene predmete, što je glavni pokazatelj modernizacija na kojoj, kako kaže, Fakultet ekonomije i turizma intenzivno radi unazad nekoliko godina.