Otvoreni su upisi u ljetnu školu plivanja – Valkane 2025.
Prijave traju do 22. lipnja
"Naši studenti u pet godina studiranja, dvije i pol mogu provesti na inozemnim sveučilištima. Internacionalizacija je nešto što se zadnjih deset godina sustavno događa na našem sveučilištu, a surađujemo sa 150 institucija. Niti jedno sveučilište u Hrvatskoj nema takve uvjete", kaže Sinković. Sveučilište će uvoditi i studijske programe na engleskom jezikom, a već ostvaruju suradnju s brojnim inozemnim sveučilištima poput onog u Kanadi, Izraelu, Brazilu, Japanu pa čak i na Bahamima te Baliju. Sinković kaže da su sada ti studijski programi otvoreni, sigurno bi sve kvote bile popunjene
"Naši studenti u pet godina studiranja, dvije i pol mogu provesti na inozemnim sveučilištima. Internacionalizacija je nešto što se zadnjih deset godina sustavno događa na našem sveučilištu, a surađujemo sa 150 institucija. Niti jedno sveučilište u Hrvatskoj nema takve uvjete", kaže Sinković. Sveučilište će uvoditi i studijske programe na engleskom jezikom, a već ostvaruju suradnju s brojnim inozemnim sveučilištima poput onog u Kanadi, Izraelu, Brazilu, Japanu pa čak i na Bahamima te Baliju. Sinković kaže da su sada ti studijski programi otvoreni, sigurno bi sve kvote bile popunjene
Ljetni rokovi za upise na studije uskoro su u pri kraju, a predstavnici Sveučilišta Jurja Dobrile danas su prezentirali rad Sveučilišta u STEM području te međunarodne aktivnosti i projekte, uključujući suradnju s poduzetnicima i predstavljanje studija Znanost o moru, čije su upisne kvote, kako doznajemo, gotovo u potpunosti popunjene.
- Kao relativno mlado sveučilište nastojimo svojim studentskim programima privući potencijalne studente i siguran sam da ćemo naći dosta njih koji će naše sveučilište pronaći kao pravo, kazao je danas Valter Boljunčić, prodekan za suradnju, inovacije i transfer tehnologija.
Naglasio je kako je sveučilištu međunarodna suradnja izuzetno bitna jer studenti moraju upoznati druge kulture i narode te načine učenja i dalje prenositi ta iskustva.
Nikola Tanković, prodekan na Fakultetu informatike, kazao je da im je glavni cilj modernizacija studijskih programa, međunarodna suradnja i digitalizacija, uključujući i zelenu tehnologiju koju, kako kaže, moraju osigurati za sljedeće generacije.
Tanković je ujedno i jedan od osnivača ICT Istria, zadužene za promociju ovog sektora među mladima, a uspješnom se pokazala i njihova prva konferencija održana u svibnju, a kojoj su nazočili brojni zainteresirani učenici i studenti te izlagači iz velikih hrvatskih kompanija poput Rimca i Infobipa.
Kada govorimo općenito o ICT-u, znamo da je ono među deset najuspješnijih zanimanja današnjice. U kontekstu globalizacije, informacije kolaju u milisekundi cijelim svijetom i mi znamo kako je teško probiti se na tržištu. No, ipak možemo vidjeti kako se u ICT-u može uspjeti, na što nam je pokazatelj naš jednorog, kaže Tanković, sugerirajući na Infobip.
Kao veliku prednost pulskog sveučilišta Tanković je istaknuo njegovu integriranost što znači da profesori mogu raditi i na drugim sastavnicama te obrnuto, što smatra izuzetno važnim zbog šarolikog spektra izbornih predmeta i upoznavanja studenata s drugim studentskim granama koje mogu povezati sa svojim studijem.
Fakultet informatike u Puli također je osposobio i stručnu praksu pa tako surađuju s preko 100 kompanija na kojima studenti mogu usvajati nova znanja i vještine te stjecati nova iskustva. O potražnji ovog zanimanja najbolje svjedoči činjenica da većina studenata informatike u Puli, do kraja preddiplomskog studija, nađe posao u struci.
Jedan od relativno novijih studija u Puli je Fakultet Znanosti o moru na kojeg se svake godine prijavljuje sve više studenata. Tako doznajemo da su već u ljetnom roku gotovo popunjene sve kvote. Premda još uvijek imaju isključivo trogodišnji, preddiplomski, program, Emina Pustijanac, dekanica fakulteta, kazala je da intenzivno rade na dobivanju dopusnice za otvaranje novih smjerova i diplomskog studija.
Naglasila je da su studenti Znanosti o moru intenzivno uključeni u znanstveni rad, konferencije sa znantvenicima te da sudjeluju u raznim drugim istraživanjima.
- Trenutno u suradnji s ribarima naši studenti rade istraživanje novih vrsta u moru, a uskoro će javnosti predstaviti rezultate svojih istraživanja. Isto tako im je cilj baviti se i istraživati sve probleme s kojima se okoliš susreće i koji utječe na morski svijet, kaže Pustijanac.
Izvanredni profesor Dean Sinković, prodekan na Fakultetu ekonomije i turizma, kazao je danas da studiranje u Puli znači studiranje u cijelome svijetu.
- Naši studenti u pet godina studiranja, dvije i pol mogu provesti na inozemnim sveučilištima. Internacionalizacija je nešto što se zadnjih deset godina sustavno događa na našem sveučilištu, a surađujemo sa 150 institucija. Niti jedno sveučilište u Hrvatskoj nema takve uvjete, kaže.
Sveučilište će uvoditi i studijske programe na engleskom jezikom, a već ostvaruju suradnju s brojnim inozemnim sveučilištima poput onog u Kanadi, Izraelu, Brazilu, Japanu pa čak i na Bahamima te Baliju. Sinković kaže da su sada ti studijski programi otvoreni, sigurno bi sve kvote bile popunjene.
Osvrnuo se i na brojne projekte u kojima sudjeluju pulski studenti od kojih je jedan od uspješnijih svakako bio International business practicum, pokrenut prije tri godine. Tada su studenti napravili biciklističku stazu tartufa, povezujući kulturne i povijesne znamenitosti, ugostitelje i sve zainteresirane za tartufe.
- Sljedeći plan nam je Bavarska i Oktoberfest gdje će se studenti upoznati s organizacijom ovog, jednog od najvećih festivala u svijetu na kojemu Njemačka zaradi više nego Hrvatska od turizma kroz cijelu godinu, kaže Sinković.
Sljedeće godine uključit će se u još jedan međunarodni projekt u kojemu sudjeluju brojna svjetska sveučilišta, a koji je usmjeren prema području marketinga, menadžmenta i turizma.
Kada je riječ o praksi, Sinković kaže da FET u Puli u tome prednjači, a kaže da svi studenti koji ovdje dođu na Erasmus, traže nove uvedene predmete, što je glavni pokazatelj modernizacija na kojoj, kako kaže, Fakultet ekonomije i turizma intenzivno radi unazad nekoliko godina.
Prijave traju do 22. lipnja
Gosti ovogodišnjeg Pula čita! su Jasen Boko, Marija Andrijašević, Zoran Žmirić, Hrvoje Kovačević, Tatjana Gromača, Maja Klarić, Davor Stanković, Tatjana Pokrajac Papucci i Vanesa Begić.
Dodana vrijednost knjige je aktivno sudjelovanje učenika u njezinom nastanku
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.