IT & Tech

APLIKACIJA ZA PREDVIĐANJE REHOSPITALIZACIJE

Tim MediBoost pobijedio na inovacijskom natjecanju AI4Health.Cro

U natjecanju je sudjelovalo 28 timova od kojih je deset ušlo u završnicu te dobilo priliku natjecati se za prve tri nagrade. Završno natjecanje održano je u sklopu godišnje konferencije Europskog digitalnog inovacijskog centra za primjenu umjetne inteligencija u zdravstvu i medicini


 
2 min
HINA
Foto HINa

U natjecanju je sudjelovalo 28 timova od kojih je deset ušlo u završnicu te dobilo priliku natjecati se za prve tri nagrade. Završno natjecanje održano je u sklopu godišnje konferencije Europskog digitalnog inovacijskog centra za primjenu umjetne inteligencija u zdravstvu i medicini

Tročlani tim MediBoost danas je pobijedio na hrvatskom inovacijskom natjecanju za primjenu umjetne inteligencija u zdravstvu i medicini  (AI4Health.Cro) te osvojio 5000 eura za aplikaciju koja predviđa ranu  rehospitalizaciju, priopćio je Institut Ruđer Bošković.

U natjecanju je sudjelovalo 28 timova od kojih je deset ušlo u završnicu te dobilo priliku natjecati se za prve tri nagrade. Završno natjecanje održano je u sklopu godišnje konferencije Europskog digitalnog inovacijskog centra za primjenu umjetne inteligencija u zdravstvu i medicini (EDIH AI4health.Cro).

Tri najbolja tima pred stotinu stručnjaka iz AI-a, zdravstva, startup ekosustava, kliničarima i poduzetnicima, predstavili su svoja inovativna rješenja, a za koja su im članovi AI4Health.Cro stručnog tima uručili nagrade.

Prvo mjesto i nagradu od 5000 eura odnio je tim MediBoost koji čine Jan Kolić, Karlo Pintarić te Andrija Štajduhar.

Drugo mjesto i 3000 eura osvojio je tim SiraćHC, dok je treće mjesto i nagradu od 1000 eura osvojio tim ZMF. 

Zadaća im je bila, uz pomoć AI-a i računarstva, razviti rješenje za predviđanje rizika ponovnog prijema pacijenata u bolnicu unutar 30 dana od otpusta.

Rane rehospitalizacije generiraju financijski teret za zdravstvene sustave diljem svijeta, s troškovima koji, primjerice u SAD-u premašuju 25 milijardi dolara godišnje. Osim financijskog opterećenja, negativno utječu na oporavak i kvalitetu života pacijenata.

Centar AI4Health.Cro djeluje kao 'one-stop-shop'

AI4Health.Cro neprofitni je javno-privatni konzorcij koji AI vidi kao ključni potencijal za napredak zdravstva. Konzorcij okuplja 15 partnera uz Institut Ruđer Bošković kao koordinatora, a financira se s 2,9 milijuna eura u sklopu programa Digitalna Europa te NPOO-a u jednakim omjerima, u trajanju od tri godine.

Projekt je započeo u travnju 2023., a osnovni cilj projekta je iskoristiti prednosti AI tehnologija za dobrobit hrvatskog zdravstva, poput problema rane rehospitalizacije.

Centar AI4Health.Cro djeluje kao 'one-stop-shop' koji pruža četiri tipa usluga: testiranje prije ulaganja, potporu u pristupu investicijama, inovacijski ekosustav i umrežavanje, te razvoj znanja i vještina.

Uz IRB, konzorcij AI4Health.Cro čine: Magdalena - Klinika za kardiovaskularne bolesti, Ministarstvo zdravstva RH, Dom zdravlja Zagreb - Centar, Hrvatski zavod za javno zdravstvo, Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje, Medicinski fakultet Sveučilišta u Splitu, Tehnički fakultet Sveučilišta u Rijeci, Zagrebački inovacijski centar, Hrvatska udruga za umjetnu inteligenciju, Udruga poslodavaca u zdravstvu Hrvatske, Mreža znanja, FeelsGood Capital Partners, te uspješne tvrtke IN2, Ericsson Nikola Tesla i NEWTON Technologies Adria.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.