IT & Tech

VIRTUALNA ŠETNJA NOVIM MOSTOM

(VIDEO) DOMAĆA PAMET Tko su Istrijani koji su izradili prvi street view Pelješkog mosta? Napravili su i ortofoto snimke nedavnog velikog požara u Puli

Za Grad Vodnjan izradili su street view cijele obale baš u funkciji spriječavanja devastacije obale, a jednako tako izradili su i street view za cijelu obalu Općine Fažana, dok su u Općini Medulin snimljeni gotovo svi makadamski putovi i cijela obala zaštićenog područja Kamenjaka* Nedavno smo pomogli Gradu Puli i Općini Medulin izradom vrlo preciznih ortofoto snimaka kako bi se vidjelo gdje je počeo i kuda se širio požar na Valdebeku, Dolinki i Vintijanu. Sada se na osnovu GIS-a može izraditi analiza stanja, ističe Boris Blagonić


 
4 min
Danijela Bašić-Palković

Za Grad Vodnjan izradili su street view cijele obale baš u funkciji spriječavanja devastacije obale, a jednako tako izradili su i street view za cijelu obalu Općine Fažana, dok su u Općini Medulin snimljeni gotovo svi makadamski putovi i cijela obala zaštićenog područja Kamenjaka* Nedavno smo pomogli Gradu Puli i Općini Medulin izradom vrlo preciznih ortofoto snimaka kako bi se vidjelo gdje je počeo i kuda se širio požar na Valdebeku, Dolinki i Vintijanu. Sada se na osnovu GIS-a može izraditi analiza stanja, ističe Boris Blagonić

Gotovo ne postoji digitalni medij u Hrvatskoj i susjednim državama koji unatrag nekoliko dana nije prenio vijest kako je izrađen i objavljen google street view Pelješkog mosta na Google maps platformi, pomoću kojeg doslovno iz vlastitog doma možete "prošetati" novim mostom.

Zanimljivo je da iza projekta stoje Puležani, konkretno tvrtka GEOGRUPA d.o.o. iz Pule.

Voditelj projekta dr. sc. Boris Blagonić, dipl. ing. geodezije i njegovi suradnici Željko Rojnić, Filip-Josip Turk, Dino Diminić, Dora Zenzerović, Luka Prenz, Gabriela Damianić i Daniel Vuković, sve domaća pamet, odradili su ovaj posao i olakšali putovanje na jug Hrvatske tisućama stranih turista.

Naime, nakon izrade i objave street viewa Pelješkog mosta na Google maps platformi, svatko tko u Google navigaciju upiše plan putovanja npr. Pula-Dubrovnik, google navigacija ga upućuje na trasu preko Pelješkog mosta, što do ove objave STREET VIEWA pulske tvrtke Geogrupa, nije bio slučaj, pa smo imali veliki broj turista koje je google maps usmjeravao prema Neumu i granici s Bosnom i Hercegovinom, što je stvaralo nepotrebne gužve i čekanja na granici.

Na pitanje koliko je bilo zahtjevno odraditi ovaj projekt, Daniel Vuković kaže da je tvrtka već ranije odradilla puno takvih i sličnih projekata.

- Osim što je Pelješki most najznačajniji infrastrukturni projekt, barem u političkom smislu za Hrvatsku, nikakvih razlika u pripremi i obradi podataka nije bilo od primjerice izrade street viewa starogradske jezgre i ulica grada Rovinja, šetnice i biciklističkih staza u OpćinI Medulin ili izrada street viewa Nacionalnog parka Brijuni. No ipak, Pelješki most je Pelješki most, pa razumijemo i zašto je ovakav interes za street view na toj lokaciji, kaže Vuković.

Alat u borbi protiv bespravnje gradnje

Ističe da je zanimljivo kako su općine i gradovi u Istri prepoznali google street view kao alat u borbi protiv bespravne gradnje.

- Budući da je Geogrupa geodetska i geoinformatička tvrtka, a ujedno smo i „google trusted tvrtka“ (tzv.googleova licenca za objavljivanje sadržaja na google maps), imamo znanja izraditi tj. objaviti tzv. vektore na google kartama gdje do sada nisu postojali, a to su makadamski putevi i šetnice gdje googleovo vozilo ne bi prošlo. Onda naš tim s "360 kamerom" sa striktno propisanim specifikacijama koje je odobrio google, snima puteljke gdje se vidi što je u tom trenutku bilo izgrađeno i na taj se način efikasno čuva prostor od bespravne gradnje u kombinaciji s izrađenim preciznim ortofoto kartama, koje također mi izrađujemo, pojašnjava Vuković.

Boris Blagonić i Daniel Vuković

Dodaje, kako nitko kasnije, od vlasnika parcela, ne može reći da je objekt bio izgrađen prije 2011. i da je u postupku legalizacije, jer se na ovaj način točno utvrđuje što je postojalo, a što nije postojalo u prostoru.

- Za Grad Vodnjan izradili smo street view cijele obale, baš u funkciji spriječavanja devastacije obale, jednako tako smo izradili i street view za cijelu obalu Općine Fažana, u Općini Medulin su snimljeni gotovo svi makadamski putovi i cijela obala zaštićenog područja Kamenjaka. Također, možete se virtualno prošetati i Hidrobazom, Flanatičkom, Ulicom Sergijevaca… navodi Vuković.

Snimili 500 kilometara staza, puteva i cesta

Naglašava da je Geogrupa snimila i objavila preko 500 kilometara staza, putova i cesta.

- Svakako je zanimljivo što smo snimili i dionice na moru (tzv. sea view) za Valamarove kampove u Funtani, Taru, i na Krku, tako da osim na kopnu, postoji mogućnost izrade i virtualnih šetnji i po moru, kaže Vuković.

Njegov kolega Boris Blagonić pojašnjava da "koliko god možda čudno zvučalo, njihov je street view samo jedan mali dio GIS-a (geoinformacijskih sustava) koje tvrtka izrađuje za različite općine i gradove u Istarskoj županiji i šire".

- Street view je integriran u GIS, tako da npr. možete uključiti različite slojeve u GIS-u i gledati precizni ortofoto snimak i usporedno s time kretati se na street view. Nedavno smo pomogli Gradu Puli i Općini Medulin izradom vrlo preciznih ortofoto snimaka da se vidi gdje je počeo i kuda se širio požar na Valdebeku, Dolinki i Vintijanu. Sada se na osnovu GIS-a može izraditi analiza stanja, vidjeti koje je katastarske čestice požar zahvatio i koju površinu, ističe Blagonić i dodaje:

Ortofoto snimak požarišta

- Top tema kod nas u Istri je zaštita prostora, koji nije neograničen i drago nam je da se zadnjih mjeseci ili godinu dana stvorila kritična masa ljudi koji promišljaju prostor za budućnost naše djece. Naša tvrtka svojim znanjem stavlja se na stranu onih koji unose red i kontrolu u prostor.

Iz tog razloga GIS, street view i ortofoto snimak, pomažu onima koji su zaduženi za donošenje takvih odluka, jer jednim klikom miša, mogu saznati puno informacija o svim katastarskim česticama, vlasnicima i korisnicima, prostornim planovima, infrastrukturi..., ističe Blagonić, dodajući da se na njihovoj stranici gisportal.hr može vidjeti popis gradova i općina s kojima surađuju.

Primjer razlike u izgradnji iz 2011. lijevo na slici i 2022. godine - desno na slici

Geogrupa je, inače, uspješna tvrtka s velikim iskustvom, za koju se kaže da su pioniri izrade i primjene GIS sustava u Istri.

Sreet view Pelješkog mosta pogledajte OVDJE. Uživajte u virtualnoj vožnji


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.