Za čak tri kune, s 15 na 18 kuna, dakle za 20 posto, povećat će se od 1. lipnja mjesečna cijena fiksnog dijela vodne usluge za korisnike u stambenim prostorima, dok varijabilni dio 'skače' s 4,95 kuna na 5,75 kuna po utrošenom kubičnom metru, i to u Puli, Vodnjanu, Barbanu, Marčani, Savičenti, Ližnjanu, Medulinu i Fažani.
Vodovod Pula donio je, naime, 19. svibnja odluku o (novoj) cijeni vodne usluge javne vodoopskrbe. Time je cijenik koji je stupio na snagu prije nepunih godinu i pol dana, koncem siječnja 2021. godine, postao prošlost.
Skuplje i za socijalno ugrožene građane
Povećanje cijene vodne usluge neće zaobići ni kategoriju socijalnu ugroženih građana. Oni su dosad fiksni dio plaćali devet kuna, a sada će deset. Varijabilni dio dosad je iznosio 2,80 kune, ali će od lipnja ta cijena porasti na 3,40 kuna.
Cijena se povećava i za korisnike poslovnih prostora; fiksni dio s 30 na 35 kuna (16, 6 posto), a varijabilni s 11,41 kuna na 12,21 kunu.
Veći namet i za poljoprivrednike
Skuplju vodnu uslugu plaćat će i poljoprivrednici. Dosad su fiksni dio plaćali 15 kuna, a varijabilni 3,41 kunu po kubičnom metru, dok će ubuduće morati izdvajati 18, odnosno 4,21 kunu. Jednaka promjena zahvatila je i tarifu vodne usluge za urbane vrtove i javne zelene površine u vlasništvu jedinica lokalne samouprave.
Za stambene prostore koji nemaju vodomjer u nadležnosti Vodovoda određeno je da će se fiksni dio plaćati 15 kuna mjesečno, a za socijalno ugrožene građane devet kuna te varijabilni 5,75 kuna, odnosno 3,40 kuna po kubičnom metru.
Za dodatno obrazloženje zvali smo direktora pulskog Vodovoda Deana Starčića koji se danas nije javio na telefon, kao ni prethodnih nekoliko mjeseci.
Stambeni prostori obuhvaćaju domaćinstva, znanstvene i obrazovne ustanove i ustanove za predškolski odgoj, crkve, samostani, župni uredi, vjerske zajednice, dječji domovi, domovi za učenike, starije i nemoćne i samački domovi, javne slavine i groblja, amaterski sportski klubovi i udruge i korisnici koji se bave proizvodnjom mlijeka.