Vozio u suprotnom smjeru. Pijan. Vozačka mu istekla još 1985. godine!
Vozač je automobilom upravljao pod utjecajem alkohola od 1.91 promila
Vrijedi spomenuti da nisu svi projekti koji su pri kreiranju nove liste dobili 'crveno svjetlo' u cijelosti ugašeni; neki se prosto nisu svojom prirodom kvalificirali za sredstva iz ITU mehanizama pa će se za njih novac tražiti drugim kanalima, dok su neki do alternativnog načina financiranja već došli. Vodnjanski samostan i pulski Pragrande pak naišli su, očigledno je, na velike prepreke. Za samostan do daljnjeg, čini se, i nepremostive
Vrijedi spomenuti da nisu svi projekti koji su pri kreiranju nove liste dobili 'crveno svjetlo' u cijelosti ugašeni; neki se prosto nisu svojom prirodom kvalificirali za sredstva iz ITU mehanizama pa će se za njih novac tražiti drugim kanalima, dok su neki do alternativnog načina financiranja već došli. Vodnjanski samostan i pulski Pragrande pak naišli su, očigledno je, na velike prepreke. Za samostan do daljnjeg, čini se, i nepremostive
Obnova kapucinskog samostana u Vodnjanu - za čiju je realizaciju prema izvornim najavama trebalo utrošiti blizu 4,4 milijuna eura - skinuta je početkom ovog mjeseca s liste strateških projekata na širem urbanom području Pule u razdoblju do 2017. godine.
Podatak je ovo koji je postao poznat nakon revizije liste koja objedinjuje veće investicije u južnoj Istri za koje će se koristiti financijska sredstva dobivena kroz ITU mehanizme.
Nije kapucinski samostan jedini koji se u ovoj reviziji našao među 'otpisanima'. S popisa je uklonjeno ukupno šest, što većih, što manjih projekata, čija su sredstva sada preusmjerena na pothvate za koje je odlučeno da 'idu dalje'.
No, 'projekt samostan' među njima je svakako bio najskuplji.
Vrijedi naglasiti da nisu svi uklonjeni projekti u stvarnosti ugašeni; neki se jednostavno nisu svojom prirodom kvalificirali za sredstva iz ITU mehanizama pa će se za njih novac tražiti drugim kanalima, a za neke su već i osigurana sredstva iz drugih izvora.
Kapucinski je samostan ipak, jednako kao i drugi najveći projekt koji je nestao s liste – ozelenjivanje pulskog Pragrandea – barem prema obrazloženju revizije strateških projekata, zapeo na nešto većim preprekama. Za Pragrande teško svladividim, a za samostan, čini se, čak i nepremostivim.
Naime, projekt Pragrande je privremeno 'pao u vodu', nakon što je ekspertiza stručnjaka hidrologa ukazala na to da će cijeli pothvat koštati barem sedam puta više od planiranog, točnije 20-ak umjesto tri milijuna eura, a dodatne peripetije izazvala je i šarolikost u vlasništvu pojedinih čestica Pragrandea, gdje se na više mjesta prepliću privatne i gradske parcele. U ovim se okolnostima projekt do 2017. završiti nije moguće i tri su milijuna, donedavno namijenjena novoj zelenoj oazi, preusmjerena na izgradnju Pulskog inovacijskog centra (PIC) na Vallelungi.
No Grad Pula odmah je najavio da je za Pragrande od sada predviđen nešto drukčiji rasplet događaja. Konkretno, izvođenje je zamišljeno u tri faze, a za financiranje će se birati infrastrukturni zeleni projekti poput HORIZON-a, o čemu će se raspravljati već na predstojećoj sjednici Gradskog vijeća. Ukratko, Pula je najavila da od plana ne odustaje, ali ga skida s popisa ITU mehanizama i traži nove načine financiranja.
Za vodnjanski kapucinski samostan pak situacija je puno maglovitija.
„Grad Vodnjan – Dignano ukazao je na složenost rješavanja imovinsko – pravnih odnosa u predmetnoj nekretnini za što je angažiran odvjetnički ured, a sve zbog činjenice da na navedenoj adresi živi osmeročlana obitelj. Stanarima je nužno pronaći drugu useljivu nekretninu u koju bi, uz njihov pristanak, mogli biti preseljeni, a koja do sada nije pronađena. Obzirom na složenost predmeta koji bi prema procjeni mogao trajati dvije do tri godine, Grad je izrazio namjeru o odustajanju od realizacije predmetnog projekta“, navedeno je u službenoj dokumentaciji nakon revizije popisa projekata.
Ova je informacija vrlo brzo 'na noge' podigla političke suparnike vodnjanskog gradonačelnika Edija Pastrovicchija, pa je prošlog tjedna IDS-ov Igor Orlić, među 'primjedbama' na rad vodnjanske gradske uprave, nabrajao i projekt obnove kapucinskog samostana, odnosno 'ispadanje' Vodnjana s liste strateških pothvata.
- Pitamo se kako to da se sve ostale susjedne općine i gradovi znaju nositi s istim pravilima igre, istim zakonima i kriterijima i istovremeno osiguravati financiranje svojih projekata, upitao je tada Orlić, tražeći i gradonačelnikovu ostavku.
Vodnjanski gradonačelnik vrlo je brzo dao svoj odgovor, rekavši kako sam Vodnjan nije ispao s liste projekta koji će se financirati kroz ITU mehanizme, već će, zbog promjene projektnog plana, na listu biti naknadno ponovno upisan.
A promjena projekta u ovom slučaju znači da prioritet dobivaju – drugi pothvati.
„Zbog nepremostivih problema s obnovom kapucinskog samostana zatražili smo izmjenu projekta na način da idemo u obnovu i redizajn središnjeg gradskog prostora u Vodnjanu - Narodnog trga, Župnog trga i Ulice Castello“, rekao je Pastrovicchio.
Bespovratna europska sredstva, dakle, svoj će put u Vodnjan tražiti 'drugim ulicama', a kapucinski samostan za sada ostaje pod istim, starim krovom. Jednako vrijedi i za osmočlanu obitelj koja u njemu živi.
Samostan je otvoren 1748. godine, a njegovu izgradnju financirali su tada žitelji Vodnjana, koji su intenzivno podržavali djelovanje kapucinskog reda. Uz samostan nalazila se i crkvica Sv. Josipa.
No, prvotnu namjenu zgrada samostana zadržala je svega šezdesetak godina. Početkom 19. stoljeća postao je vojna bolnica i tu je funkciju zadržao sve do 1894. godine, služeći kao karantena za bolesnike oboljele od malarije. U novijoj povijesti samostanska je zgrada u pojedinim fazama služila kao dječji vrtić pa i kino dvorana, a rušenjem zida koji ga je opasavao, odmah po završetku Drugog svjetskog rata, unutrašnje je dvorište postalo gradski park.
Prvi pothvat koji za svoje financiranje neće koristiti sredstva iz ITU mehanizama nalazi se u Svetvinčentu. Radi se o izgradnji i opremanju tamošnje sportske dvorane, vrijedne nešto preko 967 tisuća eura, za koju je utvrđeno da ju je moguće ostvariti i putem Istarske županije, kroz Nacionalni fond oporavka i otpornosti.
Drugi je Društveno-sportski centar Mandalena u Marčani, koji se pokazao neprihvatljivim za ovu vestu financiranja jer ne ostvaruje integraciju ni po kojoj osnovi. Općina će tako realizaciju ovog projekta nastaviti samostalno, najavljeno je, te je iskazala interes da se predviđenih 685 tisuća eura preusmjeri na izgradnju poduzetničkog inkubatora u Marčani.
A, s obzirom na to da su oba prethodno spomenuta projekta bila dijelovi zajedničkog, teritorijalno integriranog projekta SPORT POINT, po izlasku Općina Svetvinčenat i Marčana iz njega, treći sudionik Općina Fažana, iskazala je i sama namjeru za samostalnom provedbom projekta „Sportsko-društveni centar Valbandon“, čime se oslobodilo još oko 879 tisuća eura.
Konačno, oslobođene su i 332 tisuće eura bespovratnih sredstava namijenjenih obnovi povijesnog centra Barbana, koji će se na zahtjev ove općine, prebaciti na projekt „Rekonstrukcija i dogradnja zgrade konjičkog centra – sportsko-rekreacijske namjene“. Razlog za ovaj potez, navedeno je u dokumentaciji, nespremnost je prvog te značajno poskupljenje drugog projekta.
Podsjetimo, na popisu strateških projekata za šire urbano područje Pule u razdoblju od 2021. do 2027. godine, nakon recvizije zadržani su sljedeći projekti: uređenje kupališta Stoja u Puli, za koji je prema novim odlukama predviđeno 2,03 milijuna eura, rekonstrukcija i dogradnja zgrade konjičkog centra u Barbanu (1,4 milijuna), uvođenje 'park & ride', zajedničkog sustava Pulaprometa i Pulaparkinga u Puli (2,23 milijuna), uspostava multifunkcijskog centra u Ližnjanu (1,3 milijuna), izgradnja poduzetničkog inkubatora u Marčani (1,14 milijuna), MMC Cave Romane u Medulinu (1,28 milijuna), razvoj biciklističke infrastrukture južne Istre (3,6 milijuna), pulski Inovacijski Centar – PIC (5,15 milijuna), sportsko – društveni centar Valbandon ( 879,5 tisuća), i najskuplji projekt - Društveni centar Rojc u Puli (8,5 milijuna).
Vozač je automobilom upravljao pod utjecajem alkohola od 1.91 promila
Vidimo da gosti dosta važu omjer cijene i kvalitete smještaja, veli John, predsjednica Udruge obiteljskog smještaja Istre
Evo nam nove vizure istarskog političkog krajobraza: Peršurić i Jakovčić okreću IDS prema HDZ-u” * Danas su Peđa Grbin i Valter Boljunčić napali Filipa Zoričića, a Filip Zoričić napao Valtera Boljunčića i Peđu Grbina: baš zanimljivo * Sutra objavljujemo priču Borke Petrović o pulskom akvariju koji slavi 25. godišnjicu postajanja, a bavit ćemo se i izazovima koje nadolazeća turistička sezona donosi iznajmljivačima
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.