Nezavisna kandidatkinja ujedno i nositeljica liste grupe birača na izborima za Općinsko vijeće Medulin Divna Radolović Rosanda nakon službenog prebrojavanja glasova za Općinsko vijeće u izbornoj noći, imala je razloga za veselje.
Radolović Rosanda je, naime, uspjela osvojiti jedan mandat u Vijeću, čime je nakon godina izbivanja iz predstavničkog općinskog tijela, ponovno u njemu trebala participirati.
Međutim, sreća je trajala tek kratko jer je već idući dan stigla potvrda da od mandata ipak ništa.
- I lokalna televizija je nakon što su glasovi bili sto posto obrađeni, prenijela vijest da sam ušla u Općinsko vijeće, no drugi dan ispostavilo se da mandat nisam dobila. Zvala sam izborno povjerenstvo i zatražila uvid u glasove odnosno da se još pregledaju svi listići pogotovo iz razloga što je u postupku provedbe izbora za članove vijeća općine Medulin bilo ukupno 67 nevažećih listića. Dakle, smatrala sam da je te nevažeće listiće trebalo pregledati kako bi se utvrdilo jesu li oni ispravno utvrđeni nevažećima ili se u njima, ili u nekima od njih, može utvrditi prava volja birača, navodi Radolović Rosanda.
Smatra da joj je od samog početka sve bilo čudno s obzirom da je navečer osvojila mandat da bi ga ujutro izgubila.
Uputila je i prigovor Županijskom izbornom povjerenstvu navodeći da je na izborima dobila 177 glasova, a da je kandidacijska lista grupe birača Nina Jukopila dobila 355 glasova iz čega proizlazi da ju jedan glas po D'Hondtovoj metodi doveo do gubitka jednog vijećničkog mandata.
U prigovoru je također iznijela sumnju u ispravnost procedure brojanja glasova i legitimitet rezultata i navela da između pojedinih kandidata postoji neznatna razlika u vezi s ispravnim evidentiranjem njihovih glasova.
Iz tog je razloga zatražila provjeru ispravnosti i jasnoće kategorizacije važećih i nevažećih glasačkih listića, smatrajući da bi u slučaju da izborno povjerenstvo ne dopusti ponovno prebrojavanje glasova to predstavljalo kršenje njenih ustavnih i zakonskih prava.
Međutim, županijsko izborno povjerenstvo njen je prigovor ocijenilo neosnovanim.
- Očito je da izborno povjerenstvo ima dvostruke kriterije za velike i male stranke ili nezavisne liste. Primjerice, u Šibensko-kninskoj županiji su dozvolili prebrojavanje, pa ostaje nejasno zašto meni nisu? Sumnjam u konkretan proces jer mi nije odobreno da netko koga ja ovlastim dođe i pregleda listiće. Bilo je dosta nevažećih listića, konkretno za načelnika 82, i 67 nevažećih listića za Općinsko vijeće, kaže Radolović Rosanda.
Upit smo proslijedili Županijskom državnom povjerenstvu, a oni su nam dostavili rješenje o prigovoru kandidatkinje Radolović Rosanda.
"O prigovoru se očitovalo i općinsko izborno povjerenstvo iz čijeg očitovanja proizlazi da prilikom utvrđivanja izbornih rezultata nisu utvrđene nepravilnosti", navodi se u rješenju.
Među ostalim, naveli su "da je uvidom u zapisnike o radu biračkih odbora utvrđeno da na biračkim mjestima na području Općine Medulin nije bilo nepravilnosti izbora te da promatrači i članovi biračkih odbora nisu imali niti jednu primjedbu".
Ističu "da je Županijsko izborno povjerenstvo poklonilo vjeru zapisnicima o radu biračkih odbora".
Na kraju, Županijsko izborno povjerenstvo navodi da okolnosti u ovom konkretnom slučaju ne upućuju na iznimnost situacije zbog koje bi bilo opravdano ponovno prebrojavati listiće.
Radolović Rosanda ne odustaje te je uputila žalbu Ustavnom sudu Republike Hrvatske. Žalbu je uputila zbog kako je navela "bitne povrede postupka izbora članova Općinskog vijeća, pogrešne primjene materijalnog prava, pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja".
U žalbi je naglasila da je Županijsko izborno povjerenstvo svoje rješenje baziralo isključivo na zapisnicima biračkih odbora.
- Dakle, da bi se uopće utvrdilo da li je bilo nepravilnosti koje su bitno utjecale ili su mogle utjecati na rezultate izbora, a očito je da jesu, trebalo je izvršiti neposredan uvid u listiće, a radi utvrđivanja prave volje birača, odnosno na to da li su za sve kandidate prilikom prebrojavanja glasova korišteni isti kriteriji te da li su nevažeći listići, ispravno utvrđeni takvima, navela je Radolović Rosanda.
U žalbi je istaknula da je lista, čija je ona nositeljica, imala dovoljan broj glasova za ulazak jednog kandidata u Općinsko vijeće, što joj je na kraju uskraćeno, iz razloga što je još jednom došlo do brojanja i tumačenja glasačkih listića, što nije uneseno u zapisnik.
Također, u zapisniku biračkog odbora, navela je u žalbi, nema riječi o njenom traženju ponovnog prebrojavanja glasova i glasačkih listića, iako je to zatražila i uputila prigovor, a sve radi utvrđivanja prave volje birača odnosno utvrđivanja pravilnog i stvarnog sastava Općinskog vijeća.