Grad Pula i Društvo arhitekataIstre Dai-Sai pozivaju na izložbu natječajnih radova projektnog natječaja za izradu idejnog arhitektonsko-urbanističkog rješenja i projektne dokumentacije za Dječji vrtić Valmade u Puli.
Otvorenje izložbe i razgovors natjecateljima i ocjenjivačkim sudom održat će se u petak, 8.12.2023. s početkom u 19 sati u galeriji Društva arhitekata Istre Dai-Sai, na adresi Smareglina 1 u Puli. Izložba će ostati otvorena do 29.12.2023. i može ju se posjetiti svakim radnim danom od 17 do 20 sati.
Grad Pula je krajem kolovoza raspisao, a Društvo arhitekata Istre organiziralo i provodilo projektni natječaj za izradu idejnog arhitektonsko-urbanističkog rješenja i projektne dokumentacije za Dječji vrtić Valmade u Puli.
Planirana predškolska ustanova, Dječji vrtić Valmade, matični vrtić za 160 djece u 10 odgojnih skupina površine BRPcca=2030m2 nalazi se u Valmadama u mjesnom odboru Busoler u istočnom dijelu grada, na parceli površine P=4782m2.
Planira se nova zgrada visoke kvalitete unutar optimalnog financijskog okvira zato se Grad Pula odlučio na provedbu arhitektonsko – urbanističkog natječaja koji je omogućio odabir najboljeg rješenja između više ponuđenih autorskih radova.
Cilj ovog javnog natječaja je kroz analizu prostorne mogućnosti i prostornih ograničenja, dobiti kvalitetno urbanističko i arhitektonsko, funkcionalno rješenje za realizaciju planiranih sadržaja predškolske ustanove koje će zadovoljiti potrebe za takvim sadržajem te ujedno, kvalitetnim rješenjem okoliša, doprinijeti podizanju urbaniteta na predmetnom području.
Specifični cilj natječaja je odabir kvalitetnog oblikovnog, funkcionalnog, ekonomičnog, racionalnog i provedivog arhitektonskog rješenja, koje će biti podloga za izradu projektno – tehničke dokumentacije za potrebe ishođenja odgovarajućih akata za gradnju Dječjeg vrtića Valmade. Kako bi se osiguralo kvalitetno rješenje, pozvani su stručnjaci da ponude najbolje arhitektonsko – urbanističko rješenje i daju mu reprezentativnu vrijednost, a sve u skladu s dostupnim budžetom za realizaciju koji iznosi 4.800.000 EUR + PDV.
Krajnji cilj natječaja je bio omogućiti pronalaženje najboljeg rješenja između više različitih prijedloga, prema kriterijima ocjenjivanja propisanim uvjetima natječaja.
Na natječaj koji je trajao od 08.04.2022. do roka za predaju natječajnih radova 24.10.2023. u 12 sati regularno je zaprimljeno 39 radova. Ocjenjivački sud, koji je djelovao u sastavu: Tonči Čerina, d.i.a., ovl.arh., predsjednik OS-a, Breda Bizjak, d.i.a. , ovl.arh., zamjenica predsjednika OS-a, Nikola Fabijanić, d.i.a., Anja Ademi, mag.fin.,UO za urbanizam, investicije i razvojne projekte, Ingrid Bulian, d.i.a., UO za urbanizam, investicije i razvojne projekte, Jasmina Bašić, d.i.a., zamjenica člana Ocjenjivačkog suda, uz stručnu savjetnicu: Mariza Kovačević,ravnateljica DV Pula, tehničku komisiju u sastavu: Maja Kireta, d.i.a., ovl.arh., Karmela Maren, mag. ing. arh. i tajnicu natječaja: Daria Tabulov-Štrelov, dipl.ing.arh., na VIII. sjednici održanoj 9.11.2023. donio je i potvrdio konačnu odluku o rezultatima natječaja.
Dodjeljeno je pet nagrada, od kojih prvonagrađeni ulazi u postupak sklapanja ugovora o uslugama za izradu projektno-tehničke dokumentacije sa raspisivačem, Gradom Pula. Prva nagrada pripala je arhitektonskom
uredu Onda arhitektura, a autori natječajnog rada su: Nika Dželalija, Ivan Jaković, Domagoj Kolonić, Franjo Kovačević i Krešimir Renić.
U tekstualnom obrazloženju ocjena radova, ocjenjivački sud je za prvonagrađeni rad zapisao:
„Racionalnim konstruktivnim i organizacijskim rješenjem
rad veoma uspješno odgovara na postavljeni zadatak i nepovoljne uvjete lokacije, čak štoviše, uspijeva ih iskoristiti kao pozitivne značajke projekta. To se najviše iščitava u pametno iskorištenom padu terena kako bi se parkirni i servisni prostor, na racionalan način i sa minimalnom količinom iskopa, smjestio u suterenu i time oslobodio parter za smještaj igrališta na prirodnom terenu sa kojim su jedinice neposredno povezane.
Iz natječajnog prijedloga jasno je vidljiva namjera autora da na sjeveru formira pristupni trg i zaštićeno dvorište vrtića prema jugu, što je postignuto međusobnim izmicanjem prizemnih traktova. Istovremeno, to je omogućilo pozicioniranje svih vrtićkih jedinica i zajedničkih prostora u prizemlju čime je dosljedno provedena ideja da se cjelokupno prizemlje namjeni djeci, dok se servisni prostori i administracija smještaju u suterenu
odnosno gornjoj etaži.
“Srce kuće”, kako autori nazivaju zajedničke prostorije, nalaze se na poziciji “preklopa” oba trakta čime se oni optimalno povezuju i otvaraju prema unutrašnjem dvorištu. Administrativni blok smješten uz ulaz na gornju etažu zajedno sa dvoetažnim volumenom PVN-a uspješno je zamišljen kao prostorni akcent uz glavni ulaz, a postignuti su i zanimljivi prostorni međuodnosi i ambijenti te vizualne veze s katom administracije.
Ulazni prostor s komunikacijama je jasan i čitljiv, dobro osvijetljen. Pohvaljuje se razmišljanje o ugodnom radnom prostoru svih zaposlenika (prostor kuhinje, administracija). Vrtićke jedinice se u unutrašnjosti, osim preko kaskadnog hodnika, povezuju i preko garderoba, dok se u vanjskom prostoru jedinice međusobno povezuju i preko trijema što formira kvalitetan predprostor igraonicama s obje strane. Formiranjem kaskada koje prate parove jedinica izbjegnuta je dugačka linearna fronta za razliku od većine ostalih rješenja sa dugom linijskom lamelom uz prometnicu. Takvim oblikovanjem i odmjerenim odabirom materijala rad odražava želju raspisivača za postizanje urbane transformacije tog dijela grada.“
----------------------------
„U prostoru dječjih jaslica i vrtića odvija se složeni odgojno – obrazovni proces. U procesu projektiranja treba voditi računa o prostornoj povezanosti, optimalnoj dispoziciji te trajnosti zgrade. Tri skupine korisnika, djeca, odgajatelji i roditelji, imaju očekivanja, želje i potrebe koje treba zadovoljiti u predmetnom objektu. Djeca žele ugodno ozračje, druženje, topao prijem. Roditelji očekuju da ustanova bude adekvatna nadopuna roditeljskom domu, sigurnost svoje djece te njihov uspješan razvoj.
Odgajateljima treba omogućiti neometani rad u pogledu sigurnosti kako bi mogli biti posvećeni djeci u
svrhu njihovog zdravog razvoja.
Okolina u kojoj djeca borave većinu dana treba biti strukturirana kao poticaj dječjeg spoznajnog, motoričkog, socijalnog i psihološkog razvoja. Organizaciju vrtića treba uskladiti s potrebama djeteta. Organizacija poticajnog prostora podržava dječju sigurnost, pozitivnu sliku o sebi i drugima, samostalnost, inicijativu djeteta, motoriku, spoznaju o različitim oblicima istraživanja i stvaranja, igru djeteta, itd.
S obzirom da je dječja ustanova prvo okruženje u kojem dijete boravi nakon sigurnog doma, te mu treba postati adekvatna nadopuna roditeljskom okruženju, velika je odgovornost na oblikovanju i organizaciji koja mora biti po mjeri djeteta, njegovih sposobnosti i potreba. Prostor odgaja i razvija način suradnje i učenja djece. Iznimno je potrebno poštovati dijete, njegove potrebe, njegov doživljaj, njegovu prijemčivost i dojam koji će mu biti kriterij i okvir za neka buduća prosuđivanja. Cjelinu spomenute ustanove čine zgrada, prilazi, igrališta, unutarnji prostori i oprema.“
(dio teksta programa natječaja, autorice Maja Kireta, d.i.a., ovl.arh., Karmela Maren, mag.ing.arh.)