Krajem 2023. godine, u Rovinju je započeo dugo planirani projekt uređenja Trga Maršala Tita i okolnih trgova u samom srcu grada. Kao rok završetka najavljen je 1. srpnja, što znači da će „Plavi biser Jadrana“ ovu predsezonu provesti 'opkoljen' bagerima i radnim strojevima i to u jednoj od svojih najvažnijih pješačkih poteza - onom koji Trg povezuje s tržnicom i Valdiborom, ali i starogradsku jezgru sa samim srcem grada.
Dok je Rovinj danas pritiskala kiša, posjetili smo zonu rekonstrukcije. Središte grada praktično je podijeljeno na dva dijela jer je zona radova zatvorena ogradom od visokih panela. Pristup jedinoj prodavaonici u centru pomalo je stiješnjen između panela i zgrada, ali kao i ostali lokali oko gradilišta, otvorena je i dostupna, a Trg se užurbano gradi.
Neki se nadaju ispunjenju roka, drugi u njega vjeruju
Mještani koje smo sreli u centru uglavnom se novom projektu raduju.
- Veseli nas novom Trgu, samo ne znam što će biti kada dođu turisti. Kuda će šetati?! Ali, evo, kažu da će biti gotovo do 1. srpnja, pa im vjerujemo da će biti tako, rekla nam je jedna stanarka centra u prolazu.
Sejfo Muharem
Sejfo Muharem građevinar je u mirovini kojeg smo zatekli kako sa zanimanjem uz samo gradilište promatra kretanje teških strojeva. Ljubav prema struci vuče ga, kaže, da svaki dan prošeta do Trga i vidi što se novo događa. Za njega je Trg bio lijep i ranije, ali raduje se njegovom uređenju.
- Ja mislim da će ovo biti jako dobro jer su sve promijenili. Sada navlače materijal, čak metar visine, i valjaju ga valjcima jer podloga mora biti ravna. Vjerujem da to dobro rade, veli Muharem kojem tijek radova ulijeva povjerenje da će projekt zaista biti okončan do prvog dana srpnja.
- Ja sam siguran da će biti kad je najavljeno, a i za lijep se trg vrijedi malo pomučiti, veli.
Tadija Rakita
Vlasnici ugostiteljskih objekata oko trga posebno su pogođeni radovima. Jedan od njih je Tadija Rakita, vlasnik lokala „Viecia Batana“, čija je sunčana terasa smještena upravo na Trgu. Radovi su očekivano utjecali na rad, ali nekad se potrebno prilagoditi situaciji, kaže.
- Mi imamo sreću pa imamo terasu i s druge strane. To, nažalost, nije sunčana strana, ali gledajte, ništa se ne može napraviti ako se ne počne raditi. Dobit ćemo popločani trg, dobit ćemo kamene ploče i radujemo se tome. Trg je ionako lijep, ali kompleksan za napraviti. Velik je to zahvat, mijenjaju se instalacije, rade se neki novi priključci, bit će sada dovedem i gradski plin… Strpljen, spašen, veli Tadija i dodaje „nisam građevinar, ali najavljeno je da će radovi biti gotovi do 1. srpnja i ja očekujem da će tako i biti“.
Da će promet u predsezoni zbog ovoga vjerojatno podnijeti gubitke, svjestan je, ali kaže da su se na to pripremili.
"Zatvoreni pogled" na sunčanu stranu u lokalu " Viecia Batana"
- S time smo računali. Trg se ne može napraviti ako se prvo ne iskopa, moramo biti realni i pozitivni. Trg je velik i lijep i bit će i ljepši. Nitko ga nije dirao godina, a sada se napokon radi i trebamo biti sretni zbog toga, zaključuje Tadija i potvrđuje nam da nikakvih restrikcija nije bilo tijekom radova pa poslovanje, iako u nešto manje kvalitetnim uvjetima, teče nesmetano.
Nova daska svaki dan
Pred lokalima pak zatječemo nekoliko stalnih gostiju. Gospođa Ajša kaže nam da u Rovinju ne živi, ali joj je obitelj ovdje. Iako nije ovdje stalno, jako je zanima sve što se u gradu događa i priznaje da je trajanje radova na Trgu poprilično frustrira. Ujedno, spada u one koji su skeptični prema najavljenom datumu završetka radova.
- Prvo, mislim da ovo nije adekvatno vrijeme i da su se ovi radovi trebalo vršiti odmah nakon sezone i bez zastoja, a ne da se svaki dan 'kupuje nova daska'. Kada se nešto radi, to treba biti dobro i za one koji ovdje žive kao i za goste, treba imati 'buon senso', kaže nam Ajša, koja je nepovjerljiva prema isuviše dugačkim fazama u kojima nema radova. Čini joj se da projekt nije dobro isplaniran.
- Dodatni je problem što se ljudi koji žive u blizini žale da, otkad su počeli radovi, imaju žohare i pantigane, a to zahtijeva dodatne troškove deratizacije i sterilizacije stanova i kantina, dodaje.
Ajša
Njena sestra Zehra, koja živi u neposrednoj blizini Trga Maršala Tita, kaže da žohari zaista stvaraju problem, a nezgodan je i put do jedine prodavaonice u gradu, ali ipak vjeruje da će do 1. srpnja sve biti gotovo.
- Trebamo vjerovati da će biti završeno kada je najavljeno. Rovinj je moj grad i bit će lijepo, u to sam sigurna. Ja bih možda više voljela onaj izgled trga od prije pedeset godina, ali to nema veze. Bit će lijepo. A radovi će proći, uvijek se nešto mora mijenjati, veli.
Ajša i Zehra s majkom
Iako se može reći da je dio Rovinježa koje smo susreli skeptičan prema najavljenom datumu završetka radova, može se reći da ih je većina ipak sretna što se Trg uređuje i spremna 'stisnuti zube' dok projekt ne ugled svoje finale.
- Neka se radi, dobro je kad se radi. To je znak da je situacija dobra i da ima novca, rekla nam je u prolazu gospođa.
Rekonstrukcija rovinjskih središnjih trgova izvodi se prema projektu arhitekta Nenada Fabijanića, a pripremala se punih osam godina. Radovi vrijedni oko tri milijuna eura, u cijelosti podmirenih iz gradskog proračuna, obuhvaćaju više od 13 tisuća četvornih metara, a izvodi ih zajednica ponuditelja Adriaing d.o.o. te Koper inženjering za građevinarstvo, podružnica Buje, a pridružuju im se i Plinara, Hrvatski Telekom, Istarski vodovod i Odvodnja Rovinj, koji će tijekom radova obnoviti svaki svoju infrastrukturu.