Gradski službeni stan od 73 kvadrata u Kochovoj ulici na Stoji nedavno je ostao bez jedne dugogodišnje korisnice. Kao što smo pisali, Grad Pula je nedavno oduzeo gradski stan vijećnici Gordani Ferenčić nakon što je godinama uživala povlaštenu stanarinu i živjela u stanu koji je na korištenje dobio njezin preminuli partner.
Ferenčić je ostala bez gradskog stana tek nakon pisanja Istre24 kada smo objavili da je vijećnica naslijedila stan od pokojne majke te da po logici stvari više ne bi trebala koristiti gradsku nekretninu po povlaštenoj cijeni.
Tko su zaslužni pojedinci koji po cijeni od 15 kuna po kvadratnom metru koriste gradske stanove na atraktivnim lokacijama, pitanje je kojim se već duže vrijeme bavimo na našem portalu.
Još u travnju pokušali smo dobiti konkretne podatke o pojedincima koji žive u tim gradskim nekretninama.
U nekoliko smo navrata od Grada Pule zatražili popis imena, no dosad su se pozivali na zaštitu osobnih podataka. S obzirom da javnost ima pravo znati tko su naši sugrađani koji su zbog svog doprinosa zaslužili gradske stanove, ponovno smo zatražili Grad da nam dostavi njihova imena. Isplatilo se čekati, a Grad Pula je po prvi put objavio listu imena s korisnicima gradskih stanova.
Sedam stanova u vlasništvu Grada Pule koriste osobe zaposlene u oblasti zdravstva. To su liječnici Lidija Maračić, Bojan Milanov i Marija Glasnović. S njima su zaključeni ugovori o korištenju stana, dok je za tri stana Grad Pula zaključio ugovor o korištenju s Općom bolnicom Pula.
Do trenutka odgovora Grada Pule, pulska Opća bolnica nije Gradu dostavila očitovanje vezano za korisnike stanova dodijeljenih Općoj bolnici Pula.
- S obzirom na postojeći problem u nedostatku zdravstvenog kadra dodjeljivanje stanova na korištenje zdravstvenim djelatnicima iz pulske Opće bolnice, odnosno samoj Općoj bolnici predstavlja dio mjera usmjerenog na zadržavanje deficitarnog zdravstvenog kadra i kojima se želi omogućiti odnosno održati standard u zdravstvu, pojašnjavaju u Gradu Puli.
Stanove koriste liječnici
Grad Pula dodijelio je nedavno kadrovski stan i Centru za inkluziju i podršku u zajednici. Taj je stan dodijeljen na temelju doprinosa na području socijalne politike.
- Ta je nekretnina dodijeljena za poslove organiziranog stanovanja osoba s intelektualnim teškoćama kako bi ih se podržalo pri ostvarivanju njihovih prava na život u zajednici i postigla socijalna uključenost, pojašnjavaju u Gradu Puli.
Zdenku Osipu i Lindi Milani stan je dodijeljen zbog doprinosa gradu iz područja kulture, konkretno na području glazbene umjetnosti.
Orhida Antunović dobila je stan na korištenje zbog doprinosa gradu u području obrazovanja.
Što se sportaša tiče, stan za službene potrebe dobila je i atletičarka i paraolimpijka Mikela Ristoski i bivši višestruki prvak i reprezentativac Hrvatske u boksu Jetiš Bajrami.
Od trinaest stanova koji se koriste kao stanovi za službene potrebe, jedanaest ih je dodijeljeno na korištenje u vrijeme mandata gradonačelnika Borisa Miletića, dok je dva stana dodijelo aktualni gradonačelnik Filip Zoričić i to Općoj bolnici Pula i Centru za inkluziju i podršku u zajednici.
Zasad još nema potvrde je li vijećnica Zelenog saveza iselila iz gradskog stana i tko bi stan na Stoji moga dobiti na korištenje.
Korisnici stanova u vlasništvu Grada Pule koriste stanove po različitim osnovama, pa tako postoji kategorija zaštićenih najmoprimaca (200 korisnika), kategorija najmoprimaca sa slobodno ugovorenom najamninom (221 korisnik), stanovi za službene potrebe (12 korisnika) te korisnici stanova po ostalim osnovama korištenja (55 korisnika). To znači da je u gradskim stanovima trenutno 488 korisnika.
Kategoriju zaštićenih najmoprimaca predstavljaju korisnici stanova koji su na njima imali nekadašnje stanarsko pravo. Budući da nisu otkupili stanove koje koriste, temeljem Zakona o prodaji stanova na kojima postoji stanarsko pravo, stupanjem na snagu Zakona o najmu stanova, njihov je status promijenjen u status zaštićenog najmoprimca.
Najmoprimaci sa slobodno ugovorenom najamninom čine korisnici kojima su stanovi dodijeljeni temeljem Liste prvenstva za dodjelu stanova u najam.
Takvim korisnicima dodjeljivani su u najam stanovi u površini propisanoj Odlukom o dodjeli stanova u najam, a sve ovisno o broju članova domaćinstva. Oni najam u gradskom stanu plaćaju jedan euro po kvadratnom metru.
Kao što smo već pisali, kategoriju korisnika stanova za službene potrebe čine osobe čiji su rezultati rada značajni za Grad, odnosno one osobe koje su od značaja za funkcioniranje djelatnosti u kojoj su zaposleni.
Sedam je takvih korisnika navedenih stanova iz područja zdravstva, dva korisnika su iz područja prosvjete, jedan korisnik je iz područja kulture, dok su iz područja sporta dva korisnika stanova. Jedan stan koristi korisnik iz područja socijalne politike. Visina najma ovih stanova iznosi dva eura po kvadratnom metru.
Stanovi za službene potrebe različitih su kvadratura. Najmanji stan nalazi se u Istarskoj ulici i ima 31,57 kvadrata, a najveći je u Liburnijskoj ulici. Radi se o komfornom stanu od 105 kvadrata.
Ostali stanovi nalaze se ulici Prolaz kod zdenca 4, (48,92 m2) u ulici Castropola 51, (82,49 m2), Prolaz kod kazališta 2,( 62,87 m2), Marulićeva 12, (71,57 m2), Marulićeva 12, (68,54 m2 ), Mutilska 42 A , ( 43,24 m2), Negrijeva 17, (39,09 m2), Rimske centurijacije 1,( 34 m2), Istarska ulica 16, (31,57 m2), Kochova ulica 20, (73,98 m2), Coattova ul. 18, površina (45,41 m2), Liburnijska ul. 38,(105,70 m2) , Kochova 3, ( 71,93 m2) .
Na razini Grada Pule još se uvijek čeka jedan važan dokument. Radi se o Strategiji upravljanja imovinom Grada Pule za razdoblje od 2023. do 2028. godine.
Što sve podrazumijeva gradska imovina, kako njome upravljati i na koji način prikupiti sve podatke o onome što Grad posjeduje, trebala bi biti poznato kroz kompletan popis gradske imovine.
Krajem 2015. godine Grad Pula je izradio Registar nekretnina koji sadrži popis gradskih stanova, poslovnih prostora, zemljišta, zgrada, sportskih objekata, javnih prometnih površina, komunalne infrastrukture, poljoprivrednih zemljišta i drugih nekretnina od važnosti i interesa za Grad.
U Strategiji upravljanja imovinom trebaju se javno prikazati gradske nekretnine, poslovni prostori, stanovi, zemljišta, ceste, sportski i javni objekti.U imovinu Grada spadaju i trgovačka poduzeća, dionice, poslovni udjeli, osnivačka prava, upravljanje ustanovama, koncesije, umjetnine, kulturna dobra…