Komunal

NE RAZLIKUJU KATRAN OD PRIRODNE BOJE STIJENA

Ližnjansko priobalje: nakon gotovo dvije godine i dalje ima tragova zagađenja

Ovaj ručnik što ga vidite je četvrti ove sezone, stvarno nije uvijek lako detektirati zaprljanje. Neke stijene na ovom području su i prirodno dosta tamne, te se na njima jako teško može uočiti zaostala mrlja. Stvarno mi nije jasno što čekaju nadležni kako bi do kraja sanirali obalu, ovo nije lijep primjer kako brinemo o našoj obali i prirodi, poručila je mještanka Ližnjana


 
3 min
Dean Mladenović ⒸFOTO: Dean Mladenović
Veliki tragovi katrana po stijenama

Ovaj ručnik što ga vidite je četvrti ove sezone, stvarno nije uvijek lako detektirati zaprljanje. Neke stijene na ovom području su i prirodno dosta tamne, te se na njima jako teško može uočiti zaostala mrlja. Stvarno mi nije jasno što čekaju nadležni kako bi do kraja sanirali obalu, ovo nije lijep primjer kako brinemo o našoj obali i prirodi, poručila je mještanka Ližnjana

Iako se bliži druga godišnjica ekološke nesreće u priobalju Ližnjana, tragovi katraniziranih naftnih derivata zorno svjedoče o tome što se je dogodilo.

Naime, u zadnjih nekoliko mjeseci mještani Ližnjana upozoravali su kako dolazi turistička sezona, a tragova mazuta koji se stvrdnuo i dalje ima u velikim količinama, doslovno na svakih par metara može se vidjeti manja ili veća mrlja katrana po stijenama.

Posjetili smo lokaciju i uvjerili se kako je ono što navode mještani Ližnjana istina. Od Uvale Kuje pa do priobalja Šišana, tragovi velike ekološke nesreće i dalje su vidljivi.

Susreli smo mještanku Ližnjana koja, kako navodi, na ovo područje tijekom sezone dolazi cijeli svoj život, preko četrdeset godina. Kaža da je i prošle sezone ukazivala na mrlje kojih ima posvuda, te da se treba s mikroskopskom preciznošću odložiti stvari i ručnik na stijene, kako ne bi bili umrljani s katranom.

- Ovaj ručnik što ga vidite je četvrti ove sezone, stvarno nije uvijek lako detektirati zaprljanje. Neke stijene na ovom području su i prirodno dosta tamne, te se na njima jako teško može uočiti zaostala mrlja. Stvarno mi nije jasno što čekaju nadležni kako bi do kraja sanirali obalu, ovo nije lijep primjer kako brinemo o našoj obali i prirodi, kazala je.

Nakon nje razgovaramo s mladim mađarskim turistom, koji je oduševljen ljepotom mora i prirode. O katastrofi koja se dogodila, kaže nije ništa čuo, te nije primijetio nikakve tragove naftnih mrlja. Kada smo mu pokazali da stoji pored jedne od njih, kazao je da je zapanjen i na čistom hrvatskom jeziku kazao 'katran', naime i na mađarskom se kaže tako, te ga s prstom načeo i uvjerio se.

"Iskreno, uopće nisam išao za tim, mislio sam da je to prirodna boja stijena", veli nam.

Dok smo odlazili, vidjeli smo da svojoj obitelji pokazuje što je doznao, nikako lijepa reklama za turizam u Ližnjanu.

Mađarski turist iznenađen sa spoznajom

Direktorica Turističke zajednice Ližnjana Natali Palko Zirdum kaže da prošle i ove godine nisu imali niti jednu primjedbu stranih gostiju, ali da ni domaći ljudi ništa nisu prijavljivali.

Ne čudimo se njenoj izjavi, pošto smo se i sami uvjerili da turisti ne razlikuju katran od prirodne boje stijena, a lokalci se ne žele zamjerati nadležnima u Općini.

Na obali ispred hotela Del Mar Emotion Residence u uvali Kuje, turisti se kupaju i sunčaju, tragovi zagađenja koje je pogodilo obalu, tu nisu vidljivi, ali samo zahvaljujući tome što je obala nasuta kamenčićima. Čim se prođe nasuti dio, 'kolekcija' tragova se nastavlja.

Hotel Del Mar Emotion Residence

Podsjetimo da je Istarska županija za sanaciju onečišćenja s mora i morskog okoliša na području Općine Ližnjan uložila sredstva u iznosu od 1.002.324 eura. Ti su troškovi namireni od HEP - Proizvodnja d.o.o. Zagreb na temelju "Sporazuma o načinu namirenja troškova sanacije onečišćenja morskog okoliša Općine Ližnjan u Istarskoj županiji".

Tada su iz Istarske županije naveli da je Sporazumom između ostalog utvrđeno je da je na temelju raspoložive dokumentacije razvidno da se onečišćenja zabilježena na plažama s područja Općine Ližnjan u Istarskoj županiji značajno podudaraju s uzorkom mazuta uzetog iz Termoelektrane Rijeka. Navedeno ukazuje na mogućnost da potječu iz istog izvora te se u skladu s time uređuje način namirenja realiziranih te budućih troškova u dijelu u kojemu se odnosi na područje Općine Ližnjan.

Ipak, za sada krivac za ekološku katastrofu službeno nije poznat iako je potvrđeno da je nemala sredstva za sanaciju namirio HEP Proizvodnja d.o.o.

Upit o situaciji s katraniziranim tragovima u priobalju Ližnjana i Šišana, te kada se namjerava sanirati lokacija do kraja, poslali smo načelniku Marku Ravniću, odgovor ćemo objaviti čim pristigne.


Nastavite čitati

Istra
 

S vama smo više od 1.000 dana, hvala što nas pratite

Česi se vraćaju u Fažanu ali ovaj put kao gazde. Praški fond Investika dobio je lokacijsku dozvolu za luksuzni hotel s pet zvjezdica tik uz fažansku rivu. Ali to nije sve, Česi na fažanskom priobalju planiraju uložiti najmanje 150.000.000 eura

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.