Komunal

NAPREDNO RJEŠENJE

MIKROALGE PROTIV CO₂ Pula prva u Hrvatskoj dobiva foto-bioreaktore koji proizvode kisik. Poput stabala

Svaki uređaj imat će volumen od približno 600 litara te će apsorbirati količinu CO₂ usporedivu s jednim odraslim stablom ili 200 m² travnjaka, stvarajući time lokalna "zelena pluća" u urbanoj sredini. Mikroalge iz foto-bioreaktora apsorbiraju višak CO₂ iz zraka, proizvode kisik i pročišćavaju atmosferu


 
3 min
Istra24

Svaki uređaj imat će volumen od približno 600 litara te će apsorbirati količinu CO₂ usporedivu s jednim odraslim stablom ili 200 m² travnjaka, stvarajući time lokalna "zelena pluća" u urbanoj sredini. Mikroalge iz foto-bioreaktora apsorbiraju višak CO₂ iz zraka, proizvode kisik i pročišćavaju atmosferu

Novi projekt 'Urbani foto-bioreaktori', koji pokreću Aquarium Pula i Calucem, potvrđuje kako biotehnologija može igrati ključnu ulogu u borbi protiv klimatskih promjena.

Riječ je o održivom, prirodnom i tehnološki naprednom rješenju koje koristi mikroalge za apsorpciju CO₂, proizvodnju kisika i poboljšanje kvalitete zraka u urbanim sredinama. Istovremeno, projekt doprinosi očuvanju Jadranskog mora i širenju svijesti o važnosti biotehnoloških rješenja.

Ovaj projekt predstavlja prvu implementaciju takvih sustava u Hrvatskoj, čime Pula postaje pionir u primjeni zelenih tehnologija za zaštitu okoliša. U jubilarnoj godini kada Aquarium Pula slavi 25 godina djelovanja a Calucem obilježava 100 godina postojanja, danas je potpisan Ugovor o suradnji na ovom važnom projektu u okviru Calucemovog društveno odgovornog programa TechInspire.

Ugovor su potpisali Juan Martinez, generalni direktor Calucema, Samantha Oharek, HR Direktorica Calucema i dr. sc. Milene Mičić, biologinje, znanstvenice i vlasnice Aquarium Pula.

U prvoj fazi projekta, koja će se provoditi tijekom 2025. godine, bit će razvijen i postavljen prototip 1.0 foto-bioreaktora na dvije lokacije: unutar kruga tvornice Calucem i ispred Aquariuma Pula. Svaki uređaj imat će volumen od približno 600 litara te će apsorbirati količinu CO₂ usporedivu s jednim odraslim stablom ili 200 m² travnjaka, stvarajući time lokalna "zelena pluća" u urbanoj sredini. Mikroalge iz foto-bioreaktora apsorbiraju višak CO₂ iz zraka, proizvode kisik i pročišćavaju atmosferu.

Ovisno o veličini bioreaktora, dnevno mogu apsorbirati između 1 i 10 kilograma CO₂. Poznato je da mikroalge apsorbiraju čak 10 do 50 puta više CO₂ u usporedbi s kopnenim biljkama. Ova inovacija temelji se na biotehnologiji s kružnim učinkom: biomasa mikroalgi koja se proizvodi unutar foto-bioreaktora koristiti će se kao hrana za plemenite periske (Pinna nobilis) u Aquariumu Pula, čime se dodatno doprinosi njihovom razmnožavanju i očuvanju biološke raznolikosti Jadrana.

Slična rješenja već se uspješno primjenjuju u nekim europskim gradovima, a sada i Pula i Hrvatska postaje dio tog naprednog pristupa spajanju znanosti, okolišne odgovornosti i inovacija. Projekt će se provoditi u tri faze tijekom razdoblja od 2025. do 2027. godine, pri čemu će prva faza u 2025. uključivati razvoj i testiranje prototipa te automatsko prikupljanje podataka za optimizaciju, druga faza u 2026. obuhvatiti izradu unaprijeđenog prototipa 2.0 i postavljanje bioreaktora na dodatnim lokacijama temeljem rezultata testiranja, dok će treća faza u 2027. obuhvatiti širu implementaciju u lokalnoj zajednici.

„Kao industrija koja je svjesna svog utjecaja na okoliš, svjesno ulažemo u inovacije koje mogu donijeti stvarne promjene. Projekt urbanih foto-bioreaktora simbol je naše predanosti smanjenju emisija CO₂ i poticanju zelenih rješenja, kako unutar naše tvornice, tako i u široj zajednici“, izjavio je Juan Martinez, generalni direktor Calucema.

Cjelokupan projekt financira se iz Calucema tijekom tri godine. Rezultati i tijek projekta bit će redovito objavljeni putem internetskih stranica, društvenih mreža, lokalnih medija i znanstvenih publikacija.

Sve aktivnosti bit će također dokumentirane kroz fotografije i događanja dostupna javnosti. Ovim projektom Aquarium Pula i Calucem ne samo da izravno doprinose lokalnoj zajednici, već šalju jasnu poruku o svojoj predanosti globalnoj borbi protiv klimatskih promjena – kao primjer kako industrija, znanost i zajednica mogu zajedničkim snagama oblikovati održiviju budućnost za sve generacije.


Nastavite čitati

Pula
 

(FOTO) TRI MURALA ZA JEDAN PULSKI PORTUN Osmijeh Milje Marin, ulazak bataljuna "Pino Budicin" u Pulu i Picassov plakat za "Bitku na Neretvi"

"Jedno vrijeme sam se stidjela tog osmijeha, pomislila sam: što će narod kazati na taj smijeh iz četrdeset treće. To je bilo kad sam prvi put vidjela sebe na razglednici. Danas na taj osmijeh gledam kao na osmijeh prkosa neprijatelju i ratu....Drago mi je saznanje da živim kao revolucionar. Radosna sam kad mi unuci kažu: Pa, bako, ti se uvijek smiješ", pričala je '85. godine Milja Marin

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.