Uz upozorenje da se na Kaštijunu dogodio problem na rubu ekološke katastrofe, pulsko-medulinski ogranak udruge Zeleni odred objavio je na svojoj Facebook stranici informaciju da se jučer, u četvrtak, na županijskom centru za gospodarenje otpadom Kaštijun, otvorena ploha za odlaganje obrađenog otpada natopila vodom u toj mjeri da su drenažni spremnici prepunjeni te se njihov sadržaj - koktel fermentirane sluzi i bakterija iz neobrađenog otpada pomiješanih s kemikalijama za tretiranje biootpada - izljeva iz šahtova. Direktor Kaštijuna Dražen Stilinović potvrđuje da bioreaktorsko odlagalište - ploha 1 trenutno ima više vode nego uobičajeno zbog, kako kaže, veće količine oborina. Tvrdi da nije došlo do štete.
Agresivni koktel
Zeleni odred u objavi pojašnjava da je na toj plohi koja je bila duboka oko osam metara prije nasipavanja, do sada nasuto nedovoljno obrađenog otpada nepoznatog sastava pomiješanog s neobrađenim komunalnim otpadom, nasipanim u periodu kada je pogon bio u kvaru ili kada nije stizao obraditi sav otpad u sezoni, do visine oko devet metara iznad tla.
„Sav taj otpad je tretiran kemikalijama i fermentira pod utjecajem bakterija i gljivica“, tvrde iz Zelenog odreda te pojašnjavaju da sada preko 50.000 četvornih metara procjedne vode čini koktel agresivnih bakterija i kemikalija koje ne smiju u okoliš!
„A upravo se to događa. Šahtovi kolektora tih procjednih voda su puni od dubine osam metara do razine tla i nema se kamo s tim sadržajem, i to nakon relativno umjerenog kišnog razdoblja. Budući da tih 50.000 m2 neće ispariti do ljeta, nama ostaje samo da se veselimo ljetu kada sve to počne isparavati na +30C“.
Željko Ilić, predsjednik pulsko-medulinskog ogranka Zelenog odreda potvrđuje da je jučer situaciju na terenu vidio svojim očima. Na Kaštijunu ga je primio direktor Dražen Stilinović.
Nema novca za foliju
- Direktor mi je kazao da je problem u tome što nije imao novca da kupi velike folije s kojima bi pokrio barem polovicu odlagališta i spriječio kišnicu da prodrije u zemlju. Zaposlenici tvrde da to sve iz spremnika ispumpava neka riječka firma i potom odvozi negdje. Nisam uspio doznati je li to istina, gdje se to u Rijeci može deponirati. Treba vidjeti gdje se to prosipa, to ne smije ići u okoliš, govori Ilić.

Željko Ilić
Pitanje je, priča dalje, zašto sadržaj nije stigao do pročistača na kojem se inače ispumpava? Je li problem u tome što pročistač nema kapaciteta u vrijeme kad su obilne kiše ili se dogodio kvar na tom njihovom pročistaču ili pumpama? Direktor tvrdi da nije u tome stvar, već da su kiše bile prevelike, a da on nije taj dio stigao pokriti.
Stilinović pak kaže da nije došlo do kvara na uređaju za pročišćavanje otpadnih voda, kao ni na pumpama.

Dražen Stilinović
- Sve otpadne vode, sanitarne, tehnološke, procjedne i dr. koje nastaju na lokaciji ŽCGO Kaštijun vode se na obradu do uređaja za pročišćavanje otpadnih voda koji se nalazi na lokaciji ŽCGO Kaštijun, veli Stilinović i napominje da će se opterećenje na uređaje smanjiti pokrivanjem dijela bioreaktorskog odlagališta folijom.
Ilić pak smatra: "Po meni je taj pogon neispravan, ako ovisi o tome hoće li se pokriti ili neće. U projektnoj dokumentaciji nije nigdje navedeno da se odlagalište mora pokrivati da ne bi kisnulo. Ili je kvar, ili loše projektirano postrojenje. Ovo su duge kiše, ali nije baš riječ o nekoj kataklizmi. Bilo je kišnih razdoblja i ranije".