Komunal

VIŠE SE NIŠTA NE POPRAVLJA...

OŠTEĆENO JE? RUŠIT ĆEMO! Pula sutra ostaje bez jednog od posljednjih predratnih javnih pisoara

Pisoar nije zaštićen kao kulturno dobro, kažu nam iz Grada, i smeta pješacima u prolazu, pa njegova obnova nije prihvatljiva. O tome se i radi - zašto nije zaštićen kao kulturno dobro!? Tko je pisoar srušio, ne znamo, ali tko je, da je, pobijedio je. Raritetnog objekta, kakvih je u Istri ostalo manje od pet (koliko nam je poznato), od sutra više neće biti


 
2 min
Maja Jokanović ⒸFOTO: Manuel Angelini

Pisoar nije zaštićen kao kulturno dobro, kažu nam iz Grada, i smeta pješacima u prolazu, pa njegova obnova nije prihvatljiva. O tome se i radi - zašto nije zaštićen kao kulturno dobro!? Tko je pisoar srušio, ne znamo, ali tko je, da je, pobijedio je. Raritetnog objekta, kakvih je u Istri ostalo manje od pet (koliko nam je poznato), od sutra više neće biti

Nije u pitanju Arena, nije ni Augustov hram, ali nije ni nešto nevažno i bez povijesti. Ipak, bit će uklonjeno! Jedan od posljednjih pulskih javnih pisoara, građenih dvadesetih godina prošlog stoljeća, sutra će otići u povijest. Konkretno, u pitanju je jedan od svega tri preostala takva objekta u Puli, a prema dostupnim podacima i jedan od svega pet u Istri, smješten u Ulici Kalpurnija Pizoma, na samom vrhu "S-krivine" na Verudi.

Pisoar je prekjučer značajno oštećen i, iako zasad nije u potpunosti jasno kako se to dogodilo,  jedna mu se strana urušila. Popravljati se, doznajemo danas iz pulske Komunalne palače, neće! Čak, štoviše, rušit će se već sutra.

Danas
Prije nekoliko godina

"Bit će u cijelosti uklonjen jer u postojećem stanju predstavlja potencijalnu opasnost za ljude i imovinu. Napominjemo kako se predmetni objekt ne nalazi unutar zaštićene kulturno-povijesne cjeline grada Pule niti je pojedinačno upisan u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske, stoga njegova sanacija u postojećem obliku nije nužno niti prihvatljivo rješenje. Također, sama lokacija pisoara nije primjerena jer je smješten na nogostupu te otežava normalno odvijanje pješačkog prometa", rekli su nam iz Grada.

Jedan od dva preostala pisoara na Punti
Pisoar kod Katedrale

Pisoar će se, dakle, rušiti je nije zaštićeno javno dobro. Ali, upravo o tome se i radi? Zašto nije zaštićeno dobro?! Mogao se zaštititi. Smetao pješacima ili ne.

Odlazi tako još jedan znak prošlosti. Preostala dva pisoara nalaze se kod Katedrale i i na Punti, dok su još dva koja stariji Puležani pamte, nekada smještena iznad Arene i u blizini Boksačkog kluba, već uvelike nestala. Izvan Pule, po jedan se trenutno nalazi u Labinu i Raši.

Završit ćemo kao što smo i počeli - možda nije najvrijedniji spomenik, ali jedinstven je trag prošlosti, a kada ode jedan, otići će i preostala dva...

Tko je pisoar srušio, ne znamo, ali tko je, da je, pobijedio je! 

Javni pisoari ovog tipa često su se nazivali "vespazijanima". Ovaj im je naziv dodijeljen u čast rimskog cara Vespazijana, koji je u Rimskom carstvu uveo sustav javnih toaleta pod naplatom.


Nastavite čitati

Pula
 

Dalibor Paus (IDS) poručio Vladi: Ne prodajte Uljanik bez rješavanja statusa tvrtki koje danas nose gospodarstvo Pule

„Posebno zabrinjava činjenica da se prodaja provodi zajedno s koncesijom nad ogromnim prostorom u samom centru Pule — prostoru većem od 660 tisuća četvornih metara, od čega je više od 330 tisuća četvornih metara kopneni dio. Današnji Uljanik 1856 koristi tek manji dio tog prostora, dok na ostatku posluje niz uspješnih tvrtki koje zapošljavaju značajan broj ljudi, čak i više nego sam Uljanik 1856“, ukazao je Paus 

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.