U sklopu projekta "Dobra energija – solarna energija za energetsku tranziciju“, čiji je cilj povećati proizvodnju energije iz obnovljivih izvora u Hrvatskoj, izvršena je primopredaja sunčanih elektrana na osnovnim školama Veli Vrh Pula i Vidikovac, između izvođača Elektroinstalacije Štefanić i predstavnika Grada Pule.
Sunčane elektrane su puštene u trajni pogon, čime će ove osnovne škole ubuduće namirivati gotovo 50 posto potreba za električnom energijom.
OŠ Veli Vrh
Na OŠ Veli Vrh ugrađena je sunčana elektrana ukupne instalirane snage 50 kW čime će objekt postići samodostatnost od 45 posto, dok je za OŠ Vidikovac ugrađena sunčana elektrana ukupne instalirane snage 30 kW, čime se postiže samodostatnost od 49 posto.
Time će OŠ Veli Vrh smanjiti emisiju CO2 za 59.012 kg godišnje, a OŠ Vidikovac 40.046 kg godišnje, promatrano po EU metodologiji.
Planirane aktivnosti u navedenom projektu predviđaju izgradnju 22 solarne elektrane na javnim zgradama, od čega sedam u Istri, organizaciju edukacija te promociju na temu obnovljivih izvora energije, posebice solarne energije i mogućnosti koje ona pruža u procesu zelene tranzicije.
Projekt će uz razmjenu iskustava hrvatskih i norveških stručnjaka otvoriti vrata za nove zelene investicije i ubrzati energetsku tranziciju Pule i Hrvatske.
OŠ Vidikovac
U obje škole preksutra će, u ponedjeljak, biti održan program "Mjesta dobre energije", za kojeg će predstavnici Istarske regionalne energetske agencije (IRENA) informirati učenike i nastavnike o obnovljivim izvorima energije, instaliranim solarnim elektranama te njihovim prednostima, i time potaknuti osviještenost novih generacija o održivom razvoju i smanjenju štetnih emisija u okoliš.
Osim toga, kakao kažu u Gradu Puli, i dalje će se uključivati u popularizaciju solarne energije i njeno korištenje na svim razinama - od objekata javne i poslovne namjene do kućanstava te će naše škole postati primjer dobre prakse u Hrvatskoj.
Projekt „Dobra energija – Solarna energija za energetsku tranziciju“ financiraju Island, Lihtenštajn i Norveška putem Financijskog mehanizma Europskog gospodarskog prostora (EGP) 2014.–2021. uz nacionalno sufinanciranje Republike Hrvatske u iznosu od 1,1 milijun eura bespovratnih sredstava u okviru Programa „Energija i klimatske promjene”.