Na Pulaprometovim autobusima vjerojatno ste posljednjih dana i sami primijetili natpise „Obiteljska karta za supružnike“. O kakvim je točno kartama riječ, koliki se popusti njima ostvaruju te može li se takva odluka smatrati diskriminatornom naspram osoba koje nisu u braku već u kakvom drugom partnerskom odnosu, ili pak naprosto žive same, pitanja su kojima smo se obratili direktoru Pulaprometa, Tomislavu Josipoviću.
Odluka bivšeg vodstva Pulaprometa
Doznali smo tako da ovakav tip karte u cjeniku Pulaprometa postoji još od 2017. godine, no s obzirom na to da je javnosti ova pogodnost bila relativno nepoznata, ova je gradska tvrtka odlučila promovirati vlastite popuste.

Tomislav Josipović
- Naglasio bih da karta vrijedi samo za prvu zonu dok će se izmjenom cjenika (pri pretvaranju cijena iz kuna u euro) predložiti Skupštini Pulaprometa isti tip karte za drugu i treću zonu. Karte se mogu kupiti na blagajni Pulaprometa na Autobusnom kolodvoru uz predočenje dokaza o bračnoj ili izvanbračnoj zajednici, kao i dokumentom koji dokazuje status neformalnog ili formalnog životnog partnerstva, pojašnjava nam Josipović.
Godine i radni status nisu dio kriterija
Redovna cijena mjesečne karte za prvu zonu je 230 kuna što bi za dvije osoba iznosilo 460 kuna. U ovom slučaju moguće je kupiti dvije karte za 280 kuna, što pak znači uštedu od 180 kuna.
Godine i radni status pritom nisu dio kriterija. Dakle, popust za supružnike može zatražiti svaki (izvan)bračni par. Umirovljeničke karte Pulaprometa su ipak, ovisno o visini mirovine, uglavnom povoljnije nego one koje se kupuju uz popust za supružnike.
Pulapromet poštuje sve zakonske odredbe vezano za zajednicu u kojoj žive dvije osobe te se navedeno može dokazati adekvatnim dokazom o bračnoj ili izvanbračnoj zajednici, kao i dokumentom koji dokazuje status neformalnog ili formalnog životnog partnerstva
PULAPROMET
"Ova karta nije diskriminatorna!"
- Istra i Pula su uvijek prednjačile u iskazivanju poštivanja različitosti te po suživotu i toleranciji, stoga ovu kartu nikako ne smatram diskriminatornom. Namijenjena je parovima koji žive zajedno bez obzira na spol, jasan je bio u svom odgovoru Josipović.
Dodao je da su u tvrtki svjesni kako postoje naselja koja su slabije povezana s centrom grada, no unatoč tome - čest uzrok nekorištenja javnog prijevoza je, smatra, nepostojanje navike i nedovoljna informiranost o njegovim prednostima.
Uskoro promocija i Vrijednosne karte
- Zbog svega navedenog pokrenuta je kampanja promocije Obiteljske karte za supružnike, a uskoro kreće i promocija
Vrijednosnih (prepaid) karti čija je cijena prve kupnje od jučer smanjena sa 70 na 50 kuna. Osim toga, vožnja Vrijednosnom kartom je, primjerice, u prvoj zoni samo sedam kuna uz mogućnost presjedanja unutar 60 minuta, dok je cijena jednokratne karte kupljene kod vozača 11 kuna, ali bez mogućnosti presjedanja, zaključio je Josipović.
„Svaki pokušaj definiranja obitelji, završava fijaskom“
Da podsjetimo, ljetos smo pisali o sličnom slučaju. Naime, Dinopark u Funtani u ponudi je imao Obiteljsku ulaznicu kojom su roditelji s dvoje ili više djece mogli ostvariti deset posto popusta. No, pravnici specijalizirani za Obiteljski zakon upozorili su nas tada na činjenicu da je vrlo teško definirati obitelj te da to nije uspjelo ni Obiteljskom zakonu Republike Hrvatske, sa zadnjim izmjenama iz 2020. godine. „Svaki pokušaj definiranja obitelji, završava fijaskom“, kazali su nam tada pravnici.
U tom slučaju vrijedilo je reagirati jer ono što je trebao biti isplativ marketinški trik postao je ipak kamen spoticanja; i za one koji se u definiciji obitelji prema parku iz Funtane nisu pronašli te su se stoga osjetili diskriminiranima, ali i za sam Park koji je, na koncu, Obiteljske ulaznice preimenovao u Grupne.