SRAMOTNI PRIZOR OSTAJE DO DALJNJEG: Za sanaciju divljeg odlagališta otpada pokraj Radeki Glavice potrebno 200.000 eura
Cijene zbrinjavanja krupnog otpada iznose 250 eura po toni, uz 125 eura po kamionu, a na svim lokacijama nalazi se i krupni i miješani komunalni otpad. Za sanaciju tog jednog odlagališta potrebno je barem 200.000 eura, što Općini Marčana predstavlja značajan trošak, poručuje načelnik Općine Predrag Pliško
4 min
Dean MladenovićⒸFOTO: Manuel Angelini
Cijene zbrinjavanja krupnog otpada iznose 250 eura po toni, uz 125 eura po kamionu, a na svim lokacijama nalazi se i krupni i miješani komunalni otpad. Za sanaciju tog jednog odlagališta potrebno je barem 200.000 eura, što Općini Marčana predstavlja značajan trošak, poručuje načelnik Općine Predrag Pliško
Čini se da će ogromno divlje odlagalište otpada u šumi pokraj naselja Radeki Glavica u Općini Marčana do daljnjeg ostati kao sramotni podsjetnik svima koji su sudjelovali u njegovom desetljetnom stvaranju, a posebno nadležnim službama koje svojim dugotrajnim nedjelovanjem takvo ponašanje nisu spriječile i sankcionirale.
Podsjetimo da smo u par navrata pisali o divljem odlagalištu koje svojom veličinom zasigurno pripada jednom od najvećih u Istri, a za koje nam je mještanin iz okolice kazao da postoji preko deset godina te da je njegovo stvaranje potaknuto gradnjom obiteljskih kuća u okolici i da se i dalje redovito koristi kao odlagalište raznog otpada, od komunalnog do građevinskog.
Pošto je na samoj lokaciji vidljivo da se radi o zastrašujućim količinama otpada koje se najviše nalaze unutar jame nastale od površinskog iskopa, iz Hrvatskih šuma poručuju da će utvrđivanje točnih količina i pristup odlagalištu potrajati nekoliko dana. Početne mjere koje namjerava poduzeti šumarija Pula odnose se na sanaciju dostupnijih mjesta, a napominju da Općina Marčana planira prijavu za sredstva iz EU fondova namijenjenih sanaciji divljih odlagališta.
Iz Hrvatskih šuma nadalje poručuju da će nakon sanacije dostupnih mjesta zatvoriti pristupne puteve za vozila kako bi zaustavili daljnje odlaganje otpada. Napominju da su HŠ uložile velika sredstva u videonadzor šuma, što je prvenstveno namijenjeno protupožarnoj preventivi, ali korisno i u ovakvim slučajevima.
- Šume u blizini naselja imaju i velik broj korisnika i posjetitelja. Šumari akcije čišćenja provode nekoliko puta godišnje, što je uz mnoštvo ostalih radnih zadataka velik angažman, s obzirom na to da mi nismo komunalno poduzeće i ne raspolažemo pravom mehanizacijom za takve aktivnosti, te umjesto na njegu šuma, značajni dio budžeta moramo trošiti na prijevoz i odlaganje tuđeg otpada, poručuju iz Hrvatskih šuma.
Međutim, iz HŠ kažu da i bez temeljite promjene ekološke svijesti kod stanovništva neće doći do većih promjena u odnosu prema okolišu.
Načelnik Općine Marčana Predrag Pliško o ovom velikom problemu kaže da je nastao još prije nego što je pulska Herculanea počela pružati uslugu zbrinjavanja otpada, odnosno kako je svako mjesto do tada imalo neko svoje odlagalište, znači već više od 20 godina, pa je tako ista situacija i s ovim odlagalištem u šumi pokraj naselja Radeki Glavica evidentirano tek 2021. godine, po prijavi mještana.
O samom problemu financiranja tako obuhvatne sanacije Pliško kaže da je za prijavu na Fond za zaštitu okoliša potrebno prethodno zatvoriti odlagalište, odnosno spriječiti daljnje odlaganje.
- Osim toga, potrebno je imati Plan odlaganja odobren od Ministarstva, geodetsku snimku lokacije, stručni nadzor nad uklanjanjem otpada, odvojeno sakupljeni otpad predati ovlaštenim sakupljačima te uspostaviti mjere sprečavanja ponovnog odlaganja. Najznačajnija zapreka tome je ona financijska, Fond financira samo 40 posto sredstava i to do maksimalno 110.000 eura, poručuje Pliško te nadodaje o cijenama zbrinjavanja krupnog otpada: "Cijene zbrinjavanja krupnog otpada iznose 250 eura po toni uz 125 eura prijevoza po kamionu (Metis d.o.o.), a na svim lokacijama nalazi se i krupni i miješani komunalni otpad, za sanaciju tog jednog odlagališta potrebno je barem 200.000 eura, što Općini Marčana predstavlja značajan trošak".
Pliško kaže da Općina godišnje u prosjeku na sanacije novih odlagališta utroši između 50.000 i 78.000 eura, kako ne bi došlo do nastanka novih odlagališta poput onog u šumi pokraj Radeki Glavica. Napominje da su u dogovoru s Hrvatskim šumama i da se radi na obilasku terena i da će se za početak napraviti barem djelomična sanacija, ta da će zapriječiti daljnji prolaz vozila na lokaciju.
Predrag Pliško
Kao još jednu preventivnu radnju, načelnik Općine navodi izgradnju i puštanje u rad reciklažnog dvorišta u Marčani u srpnju 2022. godine, kada su stvoreni preduvjeti da se takva divlja odlagališta više ne stvaraju.
"Isto tako i Herculanea u svom Planu i programu rada ima odvoz krupnog otpada jednom godišnje "s kućnog praga" korisnicima usluge Herculanee", kaže nam Pliško o preventivnim mjerama.
Jeste već kupili darove? Ukoliko niste sutra vam donosimo vodič kroz božićnu kupnju koja se vodi načelom: lokalno, autohtono, ručno rađeno. Donosimo i priču o Puležanu koji po Istri lovi posve neobične stvari. I to ne puškom nego aparatom. Za sebe kaže "Nisam ja fotograf, ja sam školovani zidar”
U muškoj konkurenciji najbrži su bili Neven Baranašić, Deni Krnjus i Elvis Đukić, dok su među ženama najbrže bile Laura Bosnjak, Jasminka Marinčić Štifanić i Valentina Stančić
Kamion će biti pozornica zabavnoj i interaktivnoj predstavi “Popis Djeda Mraza” s vilenjacima, patuljcima, dobroćudnim divom te Djedom Mrazom. Predstave su besplatne i namijenjene djeci vrtićke dobi * Pulu će posjetiti u ponedjeljak, 16. prosinca od 18:30 sati na parkiralištu Karolina
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.