Završen je i drugi krug gradskog natječaja za ustupanje vrtnih parcela u sklopu Urbanih vrtova na Lošinjskoj u Puli.
Nakon prvog, proljetnog kruga, u kojem je pravo na obrađivanje gradske zemlje po povlaštenoj cijeni sebi osiguralo 38 osoba, ostalo je, naime, 50 nepodijeljenih parcela, pa je Grad u srpnju odlučio u otvoriti novi natječaj koji je završio s krajem rujna. U ovom su pak krugu novi urbani vrtovi dobili nova 24 'stanara'. Ovo je ujedno i brojka svih predanih zahtjeva, odnosno, svi su zainteresirani kandidati udovoljili uvjetima natječaja.
Iz brojki se da zaključiti da je, od osamdesetak inicijalno ponuđenih, dio parcela i nakon drugog kruga ostao nepodijeljen.
Podsjetimo, Urbani vrtovi U Lošinjskoj, sa zajedničkim Društvenim vrtom, druga su ovakva gradska zona nakon Gregovice, na kojoj je građanima omogućeno po vrlo pristupačnim cijenama i uz određena ograničenja, koristiti parcele u poljoprivredne svrhe isključivo za svoju korist, ali i sudjelovati u zajedničkim radionicama, druženjima i edukativnim programima.
Urbani vrtovi omogućavaju uzgoj vlastite hrane, poput povrća i jagodičastog voća, začinskog bilja i cvijeća za vlastite potrebe, a na gradsko okruženje povoljno utječu povećanjem bioraznolikosti i smanjivanjem ekološkog otiska. Iako nije obveza, na njima se preporučuje se organski, biološki, ekološki uzgoj. Ujedno, važan je i njihov socijalni aspekt jer stvaraju ugodnu atmosferu u gradskim središtima i time doprinose većem sadržaju i kvaliteti života u gradu.
I dok su pojedinačne vrtne parcele ponuđene građanima i udrugama, Društvenim vrtom upravljat će udruga koja će, uz obvezu provođenja raznih edukativnih i društvenih aktivnosti vezanih za teme vrtlarstva, zdravog način života, očuvanja okoliša i održivog razvoja, promicati organski i ekološki uzgoj biljna.
Urbani vrtovi u Lošinjskoj zauzimaju nešto ispod 15 tisuća četvornih metara na području Mjesnog odbora Vidikovac, uz Lošinjsku ulicu, te između Rizzijeve i Ulice Marsovog polja.
Prosječna veličina obradive površine na pojedinačnoj parceli urbanog vrta je 42 četvorna metra, a pristupne staze, komposteri, spremišta alata, klupe i sjenice nalazit će se na zajedničkim površinama.
Osnovno vrijeme trajanja ugovora o korištenju je dvije godine, uz mogućnost produljenja, a godišnja naknada iznosi 33 eura, u što je uključeno 26 eura naknade za korištenje vode i 7 eura za sam najam opreme i parcele.