Pobjednice 24. dječjeg festivala "Veseli glasi – Voci allegre" Vita Viljanac i Bella Barbarić
Žiri je ocjenjivao intonaciju, interpretaciju, odnosno vokalnu izvedbu i scenski nastup, a odluku je bilo vrlo teško donijeti
Ukoliko postrojenje za solarno sušenje mulja ostane na Kaštijunu, time ne mijenjamo ništa i idemo dalje s projektom. Drugi scenarij vezan je uz opciju da se postrojenje za solarno sušenje mulja izmijesti na neku drugu lokaciju. U tom slučaju treba pronaći novu lokaciju, ići u izmjene prostornog plana, a onda i u izmjenu okolišne i projektne dokumentacije. Treća opcija je da se mulj suši na samom uređaju za pročišćavanje, kaže direktor Pragrandea Kristijan Benčić
Ukoliko postrojenje za solarno sušenje mulja ostane na Kaštijunu, time ne mijenjamo ništa i idemo dalje s projektom. Drugi scenarij vezan je uz opciju da se postrojenje za solarno sušenje mulja izmijesti na neku drugu lokaciju. U tom slučaju treba pronaći novu lokaciju, ići u izmjene prostornog plana, a onda i u izmjenu okolišne i projektne dokumentacije. Treća opcija je da se mulj suši na samom uređaju za pročišćavanje, kaže direktor Pragrandea Kristijan Benčić
Za gradnju novog biološkog pročistača u Peroju koji se planira kroz projekt aglomeracije Pula sjever zainteresirane su dvije slovenske tvrtke. To su Esotech d.d. iz Velenja i Hidroinženiring d.o.o. iz Ljubljane.
Naime, na natječaj pulskog poduzeća Pragrande koje je nositelj projekta aglomeracije, a čija vrijednost doseže vrtoglavih 98 milijun kuna bez PDV-a, zadnjih dana u 2022. godini stigle su dvije ponude slovenskih tvrtki. Obje premašuju procijenjenu vrijednost posla za čak 10 milijuna kuna!
Tvrtka Esotech posao je procijenila na 134,6 milijuna kuna s uključenim PDV-om, dok je Hidroinženiring, za projektiranje, izgradnju i puštanje u probni rad dostavio ponudu od 135, 9 milijuna kuna s uključenim PDV-om.
Potvrdio nam je to direktor Pragrandea Kristijan Benčić dodajući da sada slijedi postupak evaluacije koji će trajati otprilike tri mjeseca.
- U tom periodu treba proučiti svu dokumentaciju i ponude, a cijena nije jedini uvjet koji će se uzimati u obzir. Važno je dakako proučiti i jesu li zadovoljeni svi natječajni uvjeti i reference stručnjaka koji bi trebali biti uključeni u projekt. Za tu procjenu imamo rok od tri mjeseca, kaže Benčić, dodajući da će projektu biti odobriti dodatna sredstva.
- Primili smo službeni poziv za dodjelu bespovratnih sredstva, a sukladno tom pozivu, završavamo aplikacijski paket i prvi ili drugi tjedan u 2023. godini predajemo aplikaciju kako bi mogli sklopiti ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava što bi se također trebalo dogoditi u roku od tri mjeseca. Dakle, u tom periodu trebali bi imati imati ugovor o financiranju i ugovor s izvođačima radova, naveo je Benčić.
Kroz aglomeraciju Pula Sjever, i izgradnjom novog pročistača u Peroju, u planu je izgradnja novog biološkog uređaja i pročistač drugog stupnja s novim podmorskim istupom koji bi trebao riješiti problem onečišćenja mora do kojih dolazi zbog zastarjelog uređaja. Novi uređaj (kapaciteta 42.000 ES, II. stupanj pročišćavanja) planira izgradnju ispusta u more u dužini 2.460 metara.
Planirani uređaj u Peroju ima lokacijsku dozvolu, a odabrani izvođač radova dužan je izraditi glavni projekt i potom ishodovati građevinsku dozvolu. Nakon toga, treba krenuti gradnja pročistača, no kada će to točno i biti, nema konkretnih potvrda.
Podsjetimo, projekt Aglomeracija Pula sjever koji je krenuo još 2014. godine jedan je od najvećih infrastrukturnih zahvata u Istri koji u ovom trenutku vrijedi oko 345 milijuna kuna.
Puštanjem novog perojskog pročistača u rad, u prošlost odlazi dosadašnja praksa ispuštanja fekalija koje odlaze na uređaj, pa onda direktno u more.
U sklopu aglomeracije Pula sjever predviđen je i posao upravljanja cijelim projektom vrijedan 6 milijuna kuna bez PDV-a, a za to je zainteresirano čak 11 tvrtki koje su predale ponude.
Tome treba pridodati i nadzor cijelog projekta koji pak vrijedi 10,1 milijuna kuna bez PDV-a, no ponuda još nema.
Samo usluge informiranja i jačanja vidljivosti projekta procijenjene su na 990.650 kuna (bez PDV-a).
Nakon što se nedavno u javnosti aktualiziralo pitanje lokacije sušionice mulja na Kaštijunu, koja se planira u sklopu drugog projekta Pula centar i nakon što je Općinsko vijeće Medulin donijelo Rezoluciju protiv gradnje muljare na Kaštijunu, direktor Pragrandea Kristijan Benčić kaže da po tom pitanju nije bilo nikakvih sastanka s predstavnicima Hrvatskih voda.
- Eventualno izmještanje sušionice, na svu sreću neće utjecati na projekt Pula sjever, no na Pulu centar definitvno hoće, kaže Benčić.
Na pitanje hoće li se na kraju ići u izmještanje muljare, Benčić nema konkretan odgovor.
- Ne znam. Odluku o tome treba donijeti Grad Pula. Kako Grad odluči, u tom ćemo smjeru ići, kaže Benčić, dodajući da je Gradu dostavio tri moguća scenarija.
Konkretno, naveo je što će se dogoditi ako sve ostane po planu i sušionica bude na Kaštijunu, potom, što će donijeti promjena lokacije ali i opcija zbrinjavanja mulja na samom uređaju.
- Ukoliko postrojenje za solarno sušenje mulja ostane na Kaštijunu, time ne mijenjamo ništa i idemo dalje s projektom koji se odmah može aplicirati osobito sada kada je riješen spor s Lukom Pula i znamo kako rješavati vlasništvo nad uređajem, kaže Benčić.
Potvrdio je da će se Pragrande javiti za koncesiju nad uređajem za pročišćavanje otpadnih voda na planiranoj lokaciji Molo Carbone unutar Slobodne zone.
- Drugi scenarij vezan je uz opciju da se postrojenje za solarno sušenje mulja izmijesti na neku drugu lokaciju. U tom slučaju treba pronaći novu lokaciju, treba ići u izmjene prostornog plana, a onda i u izmjenu okolišne i projektne dokumentacije. Za Pulu Centar je napravljena kompletna dokumentacija i ishođene su gotovo dozvole. Ako razmještamo lokaciju, moramo sve mijenjati. Za to bi sve trebalo dodatno vrijeme od tri godine, kaže Benčić.
Po njegovim riječima treća opcija je da se mulj suši na samom uređaju za pročišćavanje.
- U tom slučaju bi trebalo izgraditi dodatno novo postrojenje za sušenje s toplinskim dogrijavanjem, ali i mijenjati dokumentaciju. Konkretno, treba vidjeti s nadležnim ministarstvom treba li mijenjati okolišnu i lokacijsku dozvolu kao i idejni projekt. To bi trajalo godinu i pol do dvije. Ne znam koji je scenariji najrealniji, zaključio je direktor Pragrandea Kristijan Benčić.
Žiri je ocjenjivao intonaciju, interpretaciju, odnosno vokalnu izvedbu i scenski nastup, a odluku je bilo vrlo teško donijeti
Osumnjičeni je po dovršetku kriminalističkog istraživanja, uz kaznenu prijavu, predan u pritvorsku jedinicu policije
Glavni cilj ovog projekta je brižno čuvati kulinarsku tradiciju naših dragih baka, a kako to radi nona Annamaria Benčić iz Šišana pogledajte u videu
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.