Potopljena barka u uvali Zonka u Štinjanu, o čemu smo jučer izvijestili, pod morem se nalazi već duže od šest mjeseci. Sudeći prema odgovorima nadležnog Ministarstva mora, brod je bio u neispravnom stanju i predstavljao je opasnost za sigurnu plovidbu.
Iako ne otkrivaju ime vlasnika broda, Lučka kapetanija Pula je protiv njega zbog neodržavanja broda pokrenula prekršajni postupak.
Riječ je o ribarskom brodu duljine 20 metara za koji je djelomično naplavljivanje dojavljeno još 12. rujna 2022. godine, dok je brod u pulskoj uvali Zonka u potpunosti potonuo 15. rujna prošle godine.
- Službenici Lučke kapetanije Pula u suradnji s djelatnicima pulske Lučke Uprave Pula pravovremeno su poduzeli potrebne mjere za sprečavanje onečišćenja mora i morskog okoliša postavljanjem plutajućih, upijajućih brana u perimetru pozicije potonulog broda. Vlasniku broda je 12. rujna 2022. godine, odmah po saznanju o događaju izdan nalog za vađenje, u roku ne duljem od 14 dana, odgovaraju u nadležnom Ministarstvu. No brod je i dalje na dnu mora.
Dodaju da je posljednji pregled broda prije incidenta proveden 24. rujna. 2019. godine.
Foto: L.SLIJEPČEVIĆ
- Tada je na brodu utvrđeno osam nedostataka, od kojih je šest predstavljalo izravnu ugrozu za sigurnost plovidbe, dok su administrativnim nadzorom utvrđene nevažeće svjedodžbe o osposobljenosti broda, izdane od Hrvatskog registra brodova, zbog čega je za taj ribarski brod 25. rujna 2019. godine izdano Rješenje o zabrani plovidbe, glasi odgovor Ministarstva mora.
Budući da vlasnik nije održavao brod i pripadajuću brodsku opremu na propisanoj razini sposobnosti za plovidbu bez opasnosti za brod, osobe na brodu, teret i okoliš te da nije otklonio utvrđene nedostatke, koji su značajno utjecali na stanje broda, Lučka kapetanija Pula pokrenula je, kao što smo naveli, prekršajni postupak protiv vlasnika potonulog ribarskog broda, kojem je izrečena i novčana kazna.
O kojem se novčanom iznosu radi u Ministarstvu mora nisu precizirali.