Komunal

PONUDE PREMAŠILE PROJEKCIJE

Ugrožen projekt Aglomeracije Pula sjever? Za kanalizaciju i vodovodnu mrežu nedostaje 13,6 milijuna eura, a europski novci neće čekati zauvijek

Krucijalni projekt koji bi 27 tisuća stanovnika na dijelu područja Pule, Vodnjana i Fažane napokon trebao spojiti na sustav javne odvodnje, našao se pred zidom. Nakon desetljeća čekanja, sada, kada su napokon raspisane javne nabave, za njegovu realizaciju nedostaju milijuni eura


 
7 min
Chiara Bilić Danijela Bašić-Palković ⒸFOTO: Manuel Angelini

Krucijalni projekt koji bi 27 tisuća stanovnika na dijelu područja Pule, Vodnjana i Fažane napokon trebao spojiti na sustav javne odvodnje, našao se pred zidom. Nakon desetljeća čekanja, sada, kada su napokon raspisane javne nabave, za njegovu realizaciju nedostaju milijuni eura

Čak 13,6 milijuna eura, ili 43 posto, od procijenjene je vrijednosti skuplja najjeftinija ponuda za dio projekta Aglomeracije Pula sjever, koji obuhvaća izgradnju i rekonstrukciju sustava odvodnje i vodoopskrbe te havarijskih i podmorskih ispusta, a koji bi na sustav javne odvodnje mogao spojiti 27 tisuća stanovnika na dijelu područja Pule, Vodnjana i Fažane.

Tko će platiti tu veliku razliku, zasad nije poznato. No, u igri su novci Europske unije koji se moraju potrošiti do 30. lipnja 2026. godine. U protivnom cijeli projekt pada u vodu.

Sastanak u Vodovodu

Javnu nabavu raspisalo je društvo Pragrande (sada dio pulskog Vodovoda), koji je posao procijenio na 25,2 milijuna eura bez PDV-a, odnosno 31,5 milijuna eura. Javna nabava podijeljena je u dvije grupe, jedna se tiče rekonstrukcije za koju je bilo planirano izdvojiti 1,5 milijuna eura (bez PDV-a), a druga havarijskih ispusta čija je planirana vrijednost procijenjena na 23,7 milijuna eura (bez PDV-a).

Najjeftinije ponude, za obje grupe javne nabave, ona splitskog društva Pomgrad Inženjering i ona ljubljanske zajednice ponuditelja CGP i Kolektor CGP bez PDV-a ukupno iznose čak 36,1 milijuna eura, dakle 10,9 milijuna eura skuplje od predviđenog.

S tom će se problematikom suočiti (grado)načelnici Vodnjana, Pule i Fažane u ponedjeljak, kada je zakazan sastanak s Vodovodom i predstavnicima Ministarstva gospodarstva i Hrvatskih voda.

Iz Vodovoda za Istru24 zasad poručuju tek da se trenutno vrši detaljan pregled i analiza ponuda te da se odluka prihvatu ponude mora donijeti najkasnije 90 dana od otvaranja ponuda, koja je bila 26. lipnja.

Desetljeće obećanja

Već desetljeće najavljivan projekt Aglomeracije Pula sjever, čiji su ukupni procijenjeni prihvatljivi troškovi 45,5 milijuna eura, sufinancira se iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021.-2026. Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava, kojim je osigurano 33,2 milijuna eura europskog novca potpisan je koncem svibnja. Osim sredstava iz Europe, 20 posto projekta sufinancirala je, što iz Hrvatskih voda, što iz Ministarstva gospodarstva, država, a preostalih 10 posto išlo je iz proračuna jedinica lokalne samouprave; Pule, Fažane i Vodnjana. Građani i građanke Štinjana, Fažane i Vodnjana zbog toga već godinama plaćaju naknadu kroz uvećane račune za vodu.

Kristijan Benčić

Moguće bi rješenje stoga moglo biti da se nedostatak novca podmiri u jednakim omjerima između Gradova i Općine te države ili da se, pak, u ovom slučaju 'isprsi' država, koja će ovim projektom ionako namaknuti nemala sredstva iz PDV-a.

Zastarjeli troškovnici i spora birokacija

Upitan o tome zašto troškovnik toliko odudara od ponuda, bivši direktor Pragarandea, danas zamjenik direktora u Vodovodu, Kristijan Benčić, govori da troškovnici datiraju iz razdoblja od 2017. do 2019. godine, ali da su ih u Pragrandeu korigirali prije raspisivanja javne nabave, no samo u onom iznosu koliko su, kaže, dopuštali Ministarstvo gospodarstva i Hrvatske vode.

Valja spomenuti i da je možebitnoj ugroženosti projekta, osim inflacije, zasigurno kumovala i izuzetno spora birokracija te da se država, koja nije na vrijeme osigurala svoj dio sredstava, ovdje nije pokazala kao najbrži i najpouzdaniji „partner“.

- Nažalost na to ne možemo utjecati. Sada trebamo pronaći najbolje moguće rješenje i kako sve to skupa ugovoriti po najpovoljnijim uvjetima, veli Benčić.

Na to koliko je projekt nasušno potreban ukazuju i sve češći kvarovi na dotrajalom sustavu. Tako se prije samo tjedan dana pokvarila crpna stanica u lučici Valbandon zbog čega su fekalije završile u moru. Slično se događa i na pročistaču u Peroju, kao i s crpnom stanicom na fažanskoj plaži kod bivše tvornice Badel, gdje se havarija dogodila 2021. godine.

Vodnjan nema novca

Načelnik Općine Fažana Radomir Korać potvrdio je da će u ponedjeljak sudjelovati na sastanku povjerenstva koje će na ovu temu razgovarati u Vodovodu.

Radomir Korać

- Ne mogu ništa konkretno reći dok ne čujem kakav će se model predložiti na sastanku, govori.

Na pitanje je li Općina Fažana sprema „podmetnuti leđa“ i dijelom sufinancirati razliku ako se to bude od njih tražilo, istaknuo je da on ne može govoriti u svoje ime jer će o tome u konačnici odlučivati Općinsko vijeće.

- Očekujemo pojašnjenje Vodovoda što će se dalje poduzeti. Kada se sastane povjerenstvo, ja znam što ću reći, pa se možemo čuti, poručio je Radomir Korać.

Vodnjanski gradonačelnik Edi Pastrovicchio naglašava da je svima u interesu da se projekt privede kraju, no, kaže, bude li se tražila financijska podrška jedinica lokalne samouprave koje u projektu sudjeluju, Grad Vodnjan iz svog proračuna tu razliku neće moći pokriti.

"Postoji politička volja"

- Upoznati smo s pristiglim ponudama koje znatno poskupljuje projekt. Nešto što je startu bilo skoro sto posto financirano, sada nas dovodi u situaciju da se taj model drastično mijenja. I dalje postoji politička volja da se nastavi projekt gradnje infrastrukture jer što se Vodnjanštine tiče, po tom smo pitanju praktički došli do točke pucanja, ako je nismo i probili. Znamo li da Vodnjan ima oko 2,500 obitelji i preko 6,5 tisuća stambenih objekata, jasno je da imamo tri puta više kuća potrebnih za život u svrhu turizma. Podjeliti troškove između jedinica lokalna samouprave je gotovo nemoguće, kaže Pastrovicchio potvrđujući da bi to bio veliki udarac za proračun Grada Vodnjana.

- Bez sufinanciranja države, projekt neće biti moguće iznijeti do kraja zato što Grad Vodnjan nije u mogućnosti to namiriti iz vlastitih proračunskih sredstva. Stoga apeliram na državu da se uključi, poručuje gradonačelnik Vodnjana.

Edi Patrovicchio

Komentar smo zatražili i od pulskog gradonačelnika Filipa Zoričića, no do zaključenja ovog teksta, njegov odgovor nismo dobili.

Onečišćenje mora

Pula sjever jedan od najvećih infrastrukturnih projekata u Istri koji je krenuo još davne 2014. godine, a fokus mu je poboljšanje vodoopskrbnog sustava i kompletnog sustava pročišćavanja otpadnih voda i sustava odvodnje.

U sklopu projekta planirana je i izgradnja novog biološkog Uređaja za pročišćavanje otpadnih voda (UPOV) u Peroju koji je trebao biti izgrađen već davnih dana zato što je postojeći potpuno zastario.

Kroz aglomeraciju Pula Sjever, i izgradnjom novog pročistača, dobiva se biološki uređaj i pročistač drugog stupnja s novim podmorskim istupom koji bi trebao riješiti problem onečišćenja mora do kojih dolazi zbog zastarjelog uređaja. U perojskom, nazovi pročistaču, zapravo ni nema pročišćavanja. Jedino što postoji su rešetke za najgrublji veći otpad, poput vlažnih maramica i slično, a sve ostalo kroz ispust odlazi u more.

Pročistač u Peroju

Vrijednost ugovora gradnje pročistača procijenjena je na 13 milijuna eura, (98 milijuna kuna).

No i ovdje je došlo do značajnih odstupanja kod pristiglih ponuda i same vrijednosti gradnje. Još početkom ove godine na natječaj koji je tada objavio Pragrande javile su se dvije slovenske tvrtke Esotech i Hidroinženiring čije ponude debelo premašuju procijenjenu vrijednost posla za čak 1,3 milijun eura (10 milijuna kuna).

Dodajmo, kako planirani uređaj u Peroju ima lokacijsku dozvolu, a odabrani izvođač radova dužan je izraditi glavni projekt i potom ishodovati građevinsku dozvolu.

Nakon toga, treba krenuti gradnja pročistača, no kada će to točno i biti, i dalje nema konkretnih potvrda. Najavljivalo da će se izvođač radova za gradnju pročistača u Peroju odabrati do kraja lanjske, no to se nije dogodilo.

Natječaji izlaze

Osim natječaja za gradnju pročistača, u sklopu projekta aglomeracije objavljena je i nabava za vanjskog voditelja projekta, a paralelno idu natječaji i za izgradnju vodovodne mreže, nadzor i vidljivost projekta.

Samo stručni nadzor projekta Pula sjever procijenjen je na 1,3 milijuna eura, dok je upravljanje projektom aglomeracije procijenjeno na 7,9 milijuna eura. Za promidžbu, odnosno vidljivost projekta u javnosti, planiran je iznos od 132 tisuća eura.

Ostaje, dakle, tek za vidjeti hoće li sastanak iznjedriti rješenje koje odgovara svima. Može se samo pretpostaviti da gradovi koji su direktno vezani uz projekt neće tek tako prihvatiti novi udar na svoj proračun.


Nastavite čitati

Istra
 

Počinje vrijeme darivanja: sutra ćemo o autohtonim darovima...

Jeste već kupili darove? Ukoliko niste sutra vam donosimo vodič kroz božićnu kupnju koja se vodi načelom: lokalno, autohtono, ručno rađeno. Donosimo i priču o Puležanu koji po Istri lovi posve neobične stvari. I to ne puškom nego aparatom. Za sebe kaže "Nisam ja fotograf, ja sam školovani zidar”

Istra
 

Sljedeća stanica Kamiona Djeda Mraza Istra! Sutra je u Pazinu.

Kamion će biti pozornica zabavnoj i interaktivnoj predstavi “Popis Djeda Mraza” s vilenjacima, patuljcima, dobroćudnim divom te Djedom Mrazom. Predstave su besplatne i namijenjene djeci vrtićke dobi * Pulu će posjetiti u ponedjeljak, 16. prosinca od 18:30 sati na parkiralištu Karolina

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.