Mnoge zgrade u Hrvatskoj suočene su s velikim problemom - manjkom novca u pričuvi. Naravno, najjednostavnije rješenje je povećanje pričuve, no suvlasnici ponekad nisu skloni takvom rješenju. Stoga je traženje dodatnih izvora prihoda jedna od opcija, a portal Zgradonačelnik, hr donosi na koje sve načine zgrada može zarađivati.
Premala pričuva
Iako, kako napominju, ne postoji statistički podatak o tome kolika je prosječna pričuva u Hrvatskoj, barata se s iznosom manjim od 0,40 eura (3 kune) po metru četvornom što je daleko ispod onog iznosa koji bi bio dovoljan za kvalitetno održavanje zgrade.
Stoga suvlasnici, predstavnici suvlasnika i upravitelji traže mogućnosti dodatnog prihoda zgrade. Tu je odmah problem u pravnoj osobnosti jer zgrada nema OIB. No dosadašnje najave ukazuju na to da će u novom Zakonu o održavanju i upravljanju zgradama OIB biti dodijeljen. Koje će izazove OIB donijeti, to će se tek vidjeti, navodi portal Zgradonačelnik.hr
Do sada zgrade su imale malo mogućnosti ostvarivanja dodatnog prihoda. Dva su najčešća:
- Reklama
- Antena telekom operatora na krovu
Postaviti reklamu na zgradu nije jednostavno. Zgrada mora biti na frekventnoj lokaciji. Onda je potrebno pronaći tvrtku ili agenciju koja ima interes staviti reklamu na zgradu. Nakon toga suvlasnici moraju donijeti odluku o tome.
Naravno, svaka jedinica lokalne samouprave, temeljem svojih Odluka o komunalnome redu, propisuje određena pravila postavljanja reklama na zgrade.
Antene, paketomati, najam
Neke zgrade koje imaju ravne krovove iznajmile su ga telekom operatorima koji su postavili svoje antene. Antene se u pravilu postavljaju u radijusu od osam kilometara jedne od druge. U pravilu, zgrade dobivaju 'pristojan' iznos u pričuvu.
No kod ovog dijela dodatnog prihoda zgrade 'karte su već podijeljene'. U gradovima su antene već postavljene tako da zgrade nemaju puno mogućnosti oko ovog načina 'zarade'.
U posljednje vrijeme, u Hrvatskoj su se pojavili paketomati. To je jedan oblik mogućeg dodatnog novca u pričuvi. Novac nije u iznosima kao u prethodnim primjerima, no može se dobro utržiti.
Dosadašnja iskustva zgrada diljem Hrvatske pokazuju da se mjesečno može uprihoditi od 70 do 130 eura. Naravno, ovisi o lokaciji zgrade i mogućnostima poslužitelja.
I na kraju tu je najam zajedničkih prostora
Ako u zgradi postoji prostor nije loše taj prostor iznajmiti. Naime, mnoge zgrade u Hrvatskoj i na ovaj način ostvaruju dodatan prihod.
Kakva su pravila kod postavljanja paketomata i najma pročitajte OVDJE