Datum službenog otvorenja obnovljenog zvonika župne crkve sv. Roka u Galižani još nije poznat. Poznato je, međutim, da će onog dana kada otvorenje bude upriličeno, zvona biti u funkciji. Potvrdu smo dobili od vodnjanske gradske uprave, čime se otklanja bojazan da bi se otvorenje moglo dogoditi s neispravnim sustavom za zvona, čega su se pribojavali neki od mještana.
"Proba zvona je obavljena i zvona su funkcionalna. Za probu je korištena električna energija iz župne crkve sv. Roka, dok će se ubuduće mehanizam u zvoniku napajati preko vlastite samostalne instalacije. Prekop za osiguranje električne energije za zvonik je napravljen (i to bez da je prekapana prometnica) te su instalacije postavljene, a čeka se samo priključenje od strane HEP-a", odgovorili su nam iz Grada Vodnjana.
Nakon više desetljeća tijekom kojih su galižanska zvona utihnuta, i to zbog vibracija koje su bile opasne za već izrazitu narušenu statiku tornja, s pukotinama koje su se proširile zvonikom, 36 metara visok zvonik iz 17. stoljeća obnovljen je sredstvima Ministarstva kulture i medija putem Programa zaštite kulturnih dobara za 2023. godinu. Dodajmo, većina sredstava osigurana je iz vodnjanskog gradskog proračuna za 2023. i 2024. godinu. Naime, Grad Vodnjan za tu je namjenu raspolagao s 50.000 eura iz eurofondova i 100.000 eura iz Programa izgradnje.
Crkva sv. Rocca izgrađena je 1613., a kada je 1670. pulski biskup osnovao župu Galižana, ona je od grobne crkve sv. Justa preuzela ulogu središnje mjesne ckrve. Zvonik je poseban po grbu s propetim lavom iznad vratiju, romaničkim biforama na sve četiri strane gornje celije te osebujnim vrhom kojeg čine piramida sa osam lica i koja se oslanja na osmerorostranu prizmu, a potom sve to na izduženu četverostranu pravokutnu strukturu tijela zvonika. Na vanjskom obodu zvonika nalazi se kameni sat s uklesanim pijetlom (na talijanskom riječ „gallo“, koja se nalazi u korijenu toponima Galižana, znači pijetao), a taj će sat odsada mještanima opet pokazivati vrijeme.
Obnova je upravo privedena samom kraju. Građevinski, električarski i restauratorski radovi, kojima je, među ostalim, objektu vraćena potrebna statika, saniran i obnovljen vanjski obod, nabavljen novi satni mehanizam i osposobljen sustav zvona (koja su restaurirana), uključili su i postavljanje posebnih nosača za zvona koji više neće opterećivati statiku zvonika.
Sve je to koštalo 510.221 eura, a radove je, pod nadzorom Konzervatorskog odjela u Puli, obavilo društvo Kapitel iz Žminja. Stručni nadzor povjeren je društvima TGI Pula i uredu ovlaštenog inženjera elektrotehnike Željka Tomljenovića, dok je uslugu vođenja projekta pružilo društvo Pontifex Pula.
Obnova je počela u listopadu prošle godine, a zvona su opet postavljena 15. ožujka ove godine.