Od pijantina za sadnju do traktora od milijun kuna, nema čega nema na 1. Poljoprivrednom sajmu Istre AgroTerra Istra koji je u petak otvoren u prostoru pazinske školsko sportske dvorane. Na više od pet tisuće metara vanjskog i unutarnjeg izložbenog prostora smjestilo se stotinjak izlagača, pretežito OPG-ova iz Istre, ali i cijele Hrvatske i susjednih zemalja poput Italije i Slovenije.
Najuzornija hrvatska seoska žena stigla u Pazin
Suhomesnati proizvodi, sirevi, slatki i slani eko namazi, domaća bira i med, suveniri od drva, domaće jagode, sadnice i cvijeće, poljoprivredni alati i strojevi - samo su dio izloženog koje posjetitelji mogu besplatno obići sve do nedjelje. Pritom mogu ponuđeno kušati, kupiti ili pak s njihovim proizvođačima sklopiti neko ozbiljniju suradnju. Proizvodi su, a probali smo ih i sami, svakako vrhunske kvalitete i najbolje što Istra ima.
Iz Zagreba je tako u Pazin, sa svojim ekološkim proizvodima, stigla Mirjana Strancarić, vlasnica OPG-a Smid. Posjetiteljima njezini proizvodi poput namaza, pesta, senfa i jabučnog octa nisu nepoznati, jer je ona redoviti gost ekoloških tržnica u Istri, ali i bio dućana.
OPG Smid
- OPG imam od 2002. godine i nisam požalila. Po struci sam prehrambeni tehnolog, a da se moji recepti sviđaju i drugima dokaz su kupci, ali i brojne nagrade, kazala nam je.
Svoje je suhomesnate proizvode, od obične i crne svinje, došla prezentirati i Najuzornija hrvatska seoska žena Renata Bedeković s OPG-a Bedeković. Ona se, zajedno s obitelji, na svom gospodarstvu bavi uzgojem, preradom i prodajom suhomesnatih delicija od obične i crne svinje, s tim da su OPG otvorili 2003., a preradom se mesa bave od 2012. godine.
Renata Bedeković
- Specifični smo, jer imamo zaokruženu kompletnu proizvodnju, od uzgoja do vlastite proizvodnje široke palete proizvoda; od kobasica i ombola do špeka i čvaraka, veli nam Renata, a njezin suprug dodaje da, ovisno o godini, uzgoje oko 400 komada svinja.
Društveno poduzeće Koprivita
Na pazinskom sajmu, po prvi se puta Istri predstavilo društveno poduzeće KopriVITA Udruge osoba s invaliditetom grada Koprivnice "Bolje sutra". Kako nam je ispričala voditeljica projekta Ines Šarac udruga ima 105 članova, a njih 12 ospobljeno je za rad u društvenom poduuzeću.
Kolačići s koprivom
- Naši radnici beru koprivu, rade od nje pastu koja se zamrzava i onda se s njome radi tjestenina, namazi, kolačići, priča nam Šarac, dodajući da se sve radi ručno, bez strojeva i ikakvih aditiva. Koprivu su, veli nam, izabrali upravo zato što je jedna od najzdravijih namirnica, a često zapostavljena.
Puležanka Maja Kalebić i njezin suprug na sajmu su predstavili svoje pivo. Iako su obrt otvorili prije dvije godine, tek se sada zapravo predstavljaju širem istarskom tržištu.
Pula na biri
- Mi smo, nećete vjerovati, obrt uspjeli otvoriti dan prije proglašenja epidemije i zatvaranja, kazala nam je Maja, dodajući da mali pogon imaju u Galižani te izdvojeni u Peroju. Njihova mala, obiteljska pivovara "Pula na biri" njeguje kulturu pijenja craft piva. U proizvodnji piva prošli su put od istraživanja preko hobija, do craft piva čarobne formule, a za sada nude četiri vrste piva - Svemirko, Djurasick, Punto Nero i Sunrise.
Matematičari proizvođači craft piva
Lockdown su, veli nam, ovi zaljubljenici u pivo, a inače po struci matematičari, uspjeli preživjeti zahvaljujući Zagorju u kojem eventi nisu bili zabranjeni kao u Istri i gdje su ih jako lijepo primili, a sada se otvaraju i prema istarskom tržištu. Za sada proizvode oko tisuću litara no, ukoliko tržište to od njih bude tražilo, spremni su i za veću proizvodnju.
Talijanske delicije
Pravu talijansku rižu na sajmu je izložio Gianfranco iz tvrtke Sapori Italiani koji je nekada imao dućan na pulskoj tržnici. To mu se, veli, više nije isplatilo pa se okrenuo sajmovima, radi promocije, dok ostalo radi veleprodaju. Dodaje da ova godina, radi suše, nije bila zahvalna za rižu, ali da usprkos tome ima dobre dobavljače te da godišnje u restorane diljem obale plasira 25 tona prvoklasne, talijanske riže.
Za one koji više vole mesne delicije, dobre ponude neće manjkati, a nama je nekako najviše zamirisao štand OPG-a Milana Udovičića iz Žminja koji je nudio nagradama ovjenčane kobasice i salame. Poseban gušt njegovim kobasicama, uz standardne začine poput soli, papra i češnjaka daje plemenita prirodna plijesan.
Žminjske kobasice s plemenitom plijesni
- Imam malu proizvodnju, sajmovi su mi više za prezentaciju, a najviše prodajem na kućnom pragu. Prednosti ovakve proizvodnje jesu da se stvarno možeš posvetiti svakom proizvodu, da ga pratiš u svakoj fazi, cijena jest na kraju malo veća, ai oni su daleko kvalitetniji od industrijskih, navodi Milan.
Dok se u dvorani najviše jede i kupuje, na vanjskom dijelu razgledava se cvijeće ali i impozantni poljoprivredni strojevi. Za cijenu jednog traktora upitali smo i mi. Cijena prava sitnica - milijun kuna, kazala nam je predstavnica pazinskog Etradexa.
John Deere od milijun kuna
- Evo, izabrali ste baš najskuplji. Nije to naš najveći traktor, ali ima najviše opreme, pojasnila nam je ljubazno, dodajući da su za istarsko tržište ipak primjereniji manji i jeftiniji, jer se ovdje obrađuju vinogradi i maslinici, a nama je za oko zapeo baš traktor za ogromna slavonska polja John Deere.
Milijunski traktori
Osim proizvođača koji su već prvog dana dobro prodavali, ali i sklapali nove poslovne suradnje, zadovoljni su bili i kupci. Tako je primjerice, Jadranka iz Veprinca (koja je ovdje došla izložiti svoje proizvode od lavande) došla kupiti sadnice peršina, tikvica, kupusa i crnog kelja. Cijene su, zadovolja je, sasvim pristojne; od dvije do 2,50 kuna za pijantinu.
Ponovimo, radno vrijeme sajma je u petak od 12 do 18 sati, u subotu od 10 do 18 sati i nedjelju od 10 do 17 sati. Ulaz je za posjetitelje besplatan.
Međunarodni sajam poljoprivrede i pčelarstva u prostoru pazinske školsko sportske dvorane otvoren je uz prigodne govore, a osim njegova direktora Marka Londera, posjetiteljima su se obratili i pazinska gradonačelnica Suzana Jašić koja je ideju o ovakvom sajmu, kako je kazala, objeručke prihvatila, zatim savjetnik ministrice poljoprivrede Mario Bratulić te dva župana - onaj istarski Boris Miletić i Primorsko-goranski Zlatko Komadina. On je kazao da bi, nakon MIK-a odnosno Melodija Istre i Kvarnera u budućnosti mogli imati i PIK - Poljoprivredu Istre i Kvarnera pohvalivši Istru na uspješnom spajanju sektora turizma i poljoprivrede.
Uz čestitke svim izlagačima, Miletić je naglasio kako Istra teži ostvariti tri ključne stvari, a to su zaštita autohtonih proizvoda, spajanje turizma i poljoprivrede te izvrsnost proizvoda jer smo mi premali da bi bili prosječni.
Za sada smo, prema viđenom, na odličnom putu.