Pobjednice 24. dječjeg festivala "Veseli glasi – Voci allegre" Vita Viljanac i Bella Barbarić
Žiri je ocjenjivao intonaciju, interpretaciju, odnosno vokalnu izvedbu i scenski nastup, a odluku je bilo vrlo teško donijeti
"Mlađi naraštaji više ne žele zasukati rukave i raditi u poljoprivredi, kao što je to starijim generacijama bilo normalno i prirodno. Općenito je teško naći radnike zbog manjka radne snage koja je spremna educirati se i sa željom raditi u ovoj branši. No, nije to samo u maslinarstvu i uljarstvu, to je trend u cijelom poljoprivrednom sektoru", kaže dr. Novoselić
"Mlađi naraštaji više ne žele zasukati rukave i raditi u poljoprivredi, kao što je to starijim generacijama bilo normalno i prirodno. Općenito je teško naći radnike zbog manjka radne snage koja je spremna educirati se i sa željom raditi u ovoj branši. No, nije to samo u maslinarstvu i uljarstvu, to je trend u cijelom poljoprivrednom sektoru", kaže dr. Novoselić
Vrijeme je pred berbu maslina te je nužno odraditi pripremne radnje za što lakšu i uspješniju berbu. Osim mehaničkih mjera u maslinicima je neophodno provesti i obranu od nametnika koji mogu naštetiti plodu.
U nastavku donosimo stručne savjete dr. sc. prehrambene tehnologije Anjom Novoselić.
S obzirom da se bliži berba maslina, koje su pripremne radnje u masliniku?
Ljetna ili zelena rezidba je iza nas. Njome su se uklonili jednogodišnji izboji (vodopije) na stablu masline koji ne donose prinos ove godine. Shodno tome, krošnja stabala se prorijedila, što uvelike smanjuje rizik od napada bolesti i štetnika. Trenutno je važno svakodnevno kontrolirati maslinike i stabla, odnosno vegetaciju masline. Pregled maslinika važna je mjera prevencije, odnosno pravovremene reakcije, u suzbijanju bolesti i štetnika. Naime, štete od nametnika mjesec dana prije berbe mogu biti velike, jer je plod u završnoj razvojnoj fazi i dolazi do akumulacije ulja u plodu.
Također, nužno je pokositi maslinike pred berbu, kako bi pristup stablima bio lakši. Neovisno radi li se o ručnoj ili mehaniziranoj berbi.
Može li se još uvijek utjecati na prinos plodova te prinos i kvalitetu ulja?
Trenutno se ne može uvelike utjecati na prinos ulja to jest akumulaciju ulja u plodovima. Na to se trebalo misliti tijekom vegetacije masline. Odnosno potrebno je pravovremeno provoditi gnojidbu, folijarnu gnojidbu, rezidbu, tretiranje dozvoljenim sredstvima za suzbijanje bolesti i štetnika te sve ostale agrotehničke mjere. Navedene mjere su alati koji omogućuju da se dobije maksimalni kapacitet stabla masline, odnosno optimalne prinose plodova i optimalne količine ulja.
Međutim, na kvalitetu maslinovog ulja trenutno se može utjecati na različite načine. Neki od njih su rok berbe i način prerade.
Ako se obavlja rana berba maslina (početak listopada) plodovi masline će sadržavati velike količine prirodnih antioksidansa (polifenoli), pigmenata i sl. Navedeni spojevi su odgovorni za kemijske i senzorne karakteristike maslinovog ulja, što ih je više kvaliteta maslinovog ulja je veća. Tijekom dozrijevanja maslina u plodovima dolazi do veće akumulacije (nakupljanja) ulja, ali sadržaj gore navedenih spojeva opada pa se kasnijom berbom maslina (studeni i prosinac) postižu veći prinosi ulja. Međutim, proizvedena ulja su niže kvalitete u odnosu na ona proizvedena od plodova ubranih u ranijim rokovima berbe.
Načinom prerade se također utječe na kvalitetu proizvedenog maslinovog ulja. Ubrane masline moraju se preraditi u što kraćem roku, odnosno unutar 24-48 sati od trenutka berbe. Važno je da plodovi koji idu u proces prerade budi svježi i u dobrom zdravstvenom stanju to jest da ne budu oštećeni od napada štetnika. Za proizvodnju ekstra djevičanskog maslinovog ulja, preporučena je temperatura ispod 27 stupnjeva Celzijusa, takozvana hladna ekstrakcija (hladno prešanje) ulja. Svakako je potrebno voditi računa o uvjetima proizvodnje i skladištenja maslinovog ulja. Preporuke su da sirovina (maslina, tijesto maslina i maslinovo ulje) ne dolaze u kontakt sa zrakom, svjetlom i na visoke temperature.
Treba li se težiti proizvodnji ekstra djevičanskog maslinovog ulja?
Ekstra djevičanska maslinova ulja najviša su kategorija maslinova ulja na tržištu prema kvaliteti. Dokazano je da imaju pozitivan zdravstveni utjecaj ako se konzumiraju svakodnevno. S obzirom na nutritivno bogatstvo takvih ulja, prijeko je potrebno raditi na proizvodnji isključivo visokokvalitetnih maslinovih ulja.
Ima li štetnika koji mogu sada naštetiti plodu? Znamo da su tijekom ljeta muku zadavale stjenice, maslinova muha…
Gospodarski značajni štetnici, kao što su maslinova muha i svrdlaš, u maslinicima mogu napraviti štete u vidu smanjivanja količine i kvalitete prinosa. Ubodi od strane štetnika na plodovima mogu utjecati na povećavanje kiselina u plodu, dovode do početka oksidacije ili fermentacije plodova. Navedeno rezultira opadanjem kvalitete maslinovog ulja.
Maslinova muha je štetnik koji uzrokuje štete na plodovima. Ličinka maslinove muhe se ubušuje u plod. Plodovi postaju smeđi ili ljubičasti, smežuraju se, trule ili otpadaju. Ako je napad maslinove muhe bio u velikom postotku i takve masline uključimo u proces prerade, rezultat je maslinovo ulje s defektom u mirisu i okusu koji podsjeća crva. Takav defekt nazivamo: Crvljivo.
Svrdlaš, štetnik koji uzrokuje štete ishranom na plodovima. Njegov odrasli oblik čini okrugli ubod tamne boje na plodu, dok ličinka čini štetu razvojem unutar napadnutog ploda i dovodi do opadanja plodova. Plodovi masline koji su napadnuti prije okoštavanja brzo potamne i otpadaju. S druge strane, plodovi napadnuti nakon okoštavanja se slabije i nepravilno razvijaju.
Kako suzbiti navedene štetnike? Čime tretirati?
Suzbijanje štetnika se treba provoditi mjerama zaštite odnosno prskanjem s dozvoljenim sredstvima tijekom cijele godine. Bitno je da se mjera zaštite provodi pravovremeno, a to je moguće ako se svakodnevno vrše pregledi maslina. Kad se primijeti početak napada određenog štetnika kreće se s mjerom zaštite.
Najaktualnije obavijesti o napadima određenih štetnika mogu se pratiti na web stranicama Ministarstva poljoprivrede na sljedećem linku: https://www.savjetodavna.hr/preporuke/?tx_post_tag=istarska&tx_category=vocarstvo-i-maslinarstvo.
Maslinari se pozivaju da u zaštiti maslina smiju koristiti samo registrirana sredstva za zaštitu bilja (SZB). Podatke o registriranim SZB u Republici Hrvatskoj i upute za njihovo korištenje moguće je pronaći u Fitosanitarnom informacijskom sustavu (FIS) dostupnom na web stranici: http://fis.mps.hr/trazilicaszb/ .
Nadalje, bitno je pratiti karencu (vrijeme djelovanja korištenog sredstva) ako se masline tretiraju pred samu berbu.
Također, važna je komunikacija s lokalnim stručnim službama, u svrhu brže razmjene informacija i obavijesti o napadima štetnika, kao i rješenjima za prevladavanje istih.
Kontrola pojave i napada maslinove muhe provodi se praćenjem populacije štetnika, pomoću žutih ljepljivih ploča i/ili feromona. Period postavljanja zamki je krajem lipnja te početkom srpnja. Pregledi zaraženih plodova se obavlja kontrolom 100 plodova u periodično tijekom srpnja, kolovoza i rujna. Ovisno o stupnju to jest postotku napada provode se preventivne ili kurativne mjere zaštite. Prag štetnosti za tretiranje metodom mamaca je ulov od dvije muhe/tjedno na običnoj žutoj ploči ili do 5% napadnutih plodova. Ako se utvrdi više od 10% uboda, preporuka je primjena kurativnih mjera zaštite, tretman „širom“ ili zaštita cijeloga nasada s jednim od dozvoljenih pripravaka: SIVANTO PRIME ili DECIS 2,5 EC ili neki drugi prema Fitosanitarnom informacijskom sustavu.
Što se tiče ekoloških maslinara, oni mogu koristiti pripravak SUCCESS BAIT. U nasadima maslina u kojima se do sada redovito primjenjivala kaolinska glina i u kojima nema zaraze, može se nastaviti s ovom vrstom zaštite.
Kontrola pojave i napada svrdlaša obavlja se vizualnim pregledom krošnje (izboja, plodova). Jedna od najsigurnijih metoda je otresanje grana na bijelu podlogu. Preporuka je pregled prisutnosti metodom otresanja, u kritičnom razdoblju, minimalno 1 tjedno. Prag štetnost je 1-2 imaga/stablu. Primjena kemijskog suzbijanja preporučljiva je u slučaju velikih populacija, a idealan rok primjene je tijekom svibnja, prije plodonošenja. Time se izbjegava opadanje plodova.
Kako procjenjujete ovu godinu? Hoće li biti ulja?
Teško je sada procijeniti koliki će biti randmani. No, svakako, možemo reći da je ova sezona za maslina bila dobra. Odnosno, prinosi plodova bit će dobri. Međutim, važno je napomenuti da će biti manje prinosa u odnosu na prošlu godinu, koja je bila enormna u pogledu prinosa plodova i ulja. Sad treba dočekati berbu uz nadu da se ne dogode neke veće vremenske neprilike koje bi mogle oštetiti plodove i/ili utjecati na opadanje plodova.
Što je s radnom snagom, traže se berači maslina? Navodno da je teško naći radnike? Znate li razlog?
Smatram da je to generalno najveći problem jer mlađi naraštaji više ne žele zasukati rukave i raditi u poljoprivredi, kao što je to starijim generacijama bilo normalno i prirodno. Ne informiraju se dovoljno koji su uvjeti ovakvih sezonskih poslova (rezidba i berba maslina). Općenito je teško naći radnike zbog manjka radne snage koja je spremna educirati se i sa željom raditi u ovoj branši. No, nije to samo u maslinarstvu i uljarstvu, to je trend u cijelom poljoprivrednom sektoru.
Žiri je ocjenjivao intonaciju, interpretaciju, odnosno vokalnu izvedbu i scenski nastup, a odluku je bilo vrlo teško donijeti
Osumnjičeni je po dovršetku kriminalističkog istraživanja, uz kaznenu prijavu, predan u pritvorsku jedinicu policije
Glavni cilj ovog projekta je brižno čuvati kulinarsku tradiciju naših dragih baka, a kako to radi nona Annamaria Benčić iz Šišana pogledajte u videu
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.