Teško da je bilo osobe koja nije s velikim zanimanjem prisustvovala jučerašnjem otvorenju Festivala starih zanata koji se održava ovog vikenda 22. i 23. srpnja u Balama.
Turistička atrakcija koja posjetitelje vraća u prošlost i nudi im uvid kako su nekada zanatlije, poljoprivrednici i domaćice stvarali proizvode za svakodnevnu upotrebu, bilo da se radi o tkanju odjevnih predmeta, izradi vune, kamenoklesarstvu, proizvodnji kolača, pčelarstvu ili izradi kozmetike za njegu kože.
Naime, Udruga Academia Libera Histriensis, u suradnji s udrugom Alternativa, Općinom Bale, Turističkom zajednicom Općine Bale, te uz suorganizatora Istarsko povijesno društvo i podršku podupiratelja festivala, pokrenuli su 1. Festival starih zanata sa ciljem da manifestacija oživi vrijednu, živopisnu istarsku baštinu koja se ogleda upravo u starim, gotovo izumrlim zanatskim vještinama.
Festival je s izlagačima i posjetiteljima definitivno oživio Bale, a centralno mjesto predstavljanja starih zanata bio je Trg ispred Pohoda Blažene Djevice Marije.
Na jednom od prvih štandova, privučeni ugodnim cvjetnim mirisima, sreli smo Ljiljanu Miloš i Ninu Vretenar, šantule koje su svoje kumstvo odlučile spojiti u zajedničku ljubav prema kozmetici, te svojem brendu dale zgodan naziv - "Shantula".
"Šantule kemijaju i delaju prirodnu kozmetiku. Imamo proizvode za njegu lica, tijela i kose. Za lice nudimo proizvode na bazi kadulje, prašak za umivanje lica, hijaluronski uljni serum, hidratantne kreme, kreme za njegu područja oko očiju, noćnu masku i tonik za lice. Za kosu su u ponudi kruti šamponi i regeneratori, a za tijelo proizvodi za sunčanje i to sa šljokicama", kazala nam je Ljiljana Miloš, jedna od šantula.
Nina Vretenar i Ljiljana Miloš - Shantula
Drugi štand koji nam je privukao pažnju svojim reskim zvukom je bio kamenoklesar koji je pred okupljenim mnoštvom ručno rezbareći natpis na kamenu, tiho prozborio kako se radi o zanatu koji definitivno izumire.
"Sebe kamenoklesarima nazivaju ovi što s kompjuterskim strojevima rezbare kamen, nije to kamenoklesarstvo, ovo je kamenoklesarstvo", kazao je i nastavio s malim čekićem i dlijetom klesati po kamenu.
Kamenoklesar
Jedna od zanimljivosti koje su se mogle vidjeti na prvom danu festivala je svakako izrada sklopivih igračaka od drveta koje izrađuje Lari Ivančić iz Pazina, koji svoje proizvode potpisuje imenom "Link wooden toys". Igračke koje od djece zahtijevaju kreativnost i razmišljanje kako bi ih spojila u završni oblik.
Lari Ivančić
Zanat koji je skoro u potpunosti nestao je svakako ručno tkanje koje pred posjetiteljima demonstrira Biserka Vranić iz Pule. Tkalački stan ili tkalački razboj, drveni stroj kojim su naši stari izrađivali odjeću i razne druge stvari, je stvarno velika rijetkost.
"Većinu svojih proizvoda prodam kao poklone jer ih ljudi smatraju jedinstvenim, što stvarno i jesu. Nekima se ovo čini kao jednostavan posao, ali vjerujte mi da nije, kazala nam je vrijedna Biserka Vranić.
Tkalački stan ili razboj
Najveću pažnju prisutnih posjetitelja privukla su dva ponija, Fićo star sedam i Zara stara četiri godine. Zara je stalno glasnim njištanjem dozivala svoje ždrijebe koje je ostalo u štali dok su nju doveli na Festival, te su poniji samo kratko prisustvovali kako bi se Zara mogla vratiti svom ždrijebetu.
Poni Fićo
Na Festivalu se mogu vidjeti mnoge druge zanimljivosti, poput domaćih kolača koje predstavlja "Antica cukerijera", biljnih pripravaka iz divljine Isidore Ralić, nakita i drugih proizvoda od drva masline, razne keramike, domaćeg meda, te tartufa, teranina i kupinovog vina koji se mogu besplatno degustirati, firme "Prodan tartufi".
Festival traje još danas, a pošto se Bale nalaze na točno pola puta između Sjevernog pola i Ekvatora, dakle podjednako blizu onima "gore" i "dolje", toplo vam preporučujemo odlazak na ovaj jedinstveni događaj.