Prve stidljive ljubičice provirile su u Šijanskoj šumi, izmamilo ih je ovo toplo, iako još uvijek zimsko sunce. Navještaju ono što dolazi, toplije vrijeme. Jer baš kao i one, i mi ljudi smo dnevna bića, dignemo glave prema tom suncu i krenemo u prirodu.
Šijanska šuma je praktično postala pulski gradski park. Kako se grad s godinama širio, došao je do nje i tako dobio najveću park šumu u Istri.
Šuma se proteže na površini od 152 hektara, a ukupna dužina staza i puteljaka iznosi oko 15 kilometara.
Većina Puležana Šijanskom šumom doživljava njenu "centralnu livadu", otvorenu za druženja, s kafićem koji trenutno ne radi i sadržajem za igru, a tu je i vježbalište.
Održavaju se tu razne proslave, rođendani, nije rijetkost vidjeti mladence koji se fotografiraju, plesačice na svili, šetače sa psima, rekreativce. Cijelo jedno bogatstvo života koje uživa u šumskoj prirodi.
Ali nije ona samo to, ona je u svojoj dubini prava šuma, nenarušena u svojoj prirodnoj ravnoteži. Dom mnogim vrstama divljeg svijeta, kukcima, pticama, gušterima, zmijama, zečevima, divljim svinjama, jelenima, lisicama i čagljevima.
Neke od njih je teško ugledati, život im ovisi o tome i zato se dobro skrivaju. Ponekad ako imate sreće, na trenutak će se ipak ukazati.
Najveću vrijednost šume predstavlja bujna vegetacija, bez koje to naravno niti ne bi bila šuma, poput hrasta plutnjaka, medunca i crnike, bijelog graba, brucijskog bora i lovora.
Šuma je dom mnoštvu ptica koje ovdje nalaze hranu i podižu ptiće, od onih koje su tu cijelu godinu, pa do selica koje uskoro dolaze, poput atraktivnog pupavca. Tu su i stalni stanovnici poput šojke, gardelina, zebe, crvendaća i plavetne sjenice.
Po stazama koje vode po šumi, možete ugledati puno toga, rijetke kukce poput bube nosoroga, kornjaša koji je veoma rijedak u našim šumama, a često se može naići na balegara kako vrijedno kotrlja svoju lopticu u kojoj su položena jajašca. Prvi leptiri koji mirno stoje i upijaju toplinu sunca.
Uđete li malo dublje uđete u šumu, naići ćete i na lokvu, koju u ljetnim mjesecima djelatnici Natura Histrice redovito nadopunjuju vodom kako divlje životinje ne bi bile žedne. U ovo doba godine u njoj možete vidjeti šumske smeđe žabe.
Šumska smeđa žaba
S obližnjeg drveta oglasit će s u svom poslu zaneseni djetlić. Snažnim i brzim udarcima s kljunom o koru drveta ispunit će prostor karakterističnim zvukom.
Djetlić
Nemojte pomisliti kako gušteri žive samo na tlu, ponekad će se on popeti na stablo i osmotriti okolicu, pa tako i ovaj zelembać koji će vam sigurno upasti u oko svojim jarkim bojama.
Zelembać
U nekoj duplji sakrit će se od vas, jer koliko god se vi nje bojali, ona se vas boji još više, i ova veoma korisna zmija, kravosas, koja populaciju šumskih glodavaca drži pod kontrolom.
Kravosas
Naravno tu je i mali šumski miš, baš onaj koji strahuje od kravosasa, uvijek oprezan, te će se na najmanji pokret sakriti ispod odbačene palete koja služi kao idealno sklonište od predatora koji ga vrebaju.
Šumski miš
Proći će još nekih mjesec dana i šumom će "zavladati" ciklame, koje će šumu obojati svojom prepoznatljivom bojom, a zrak ispuniti ugodnim mirisom.
Ciklame
I zato nemojte čekati, krenite u šumu. Jednu stvar nemojte zaboraviti, iz šume ponesite utiske, a u njoj ostavite samo otiske vaših stopala.