Krasna Zemlja

preko maslinika do favele s pogledom na more

(NIJE VIC) 29 Slovenaca platilo 400 tisuća eura kako bi obrađivali sedam maslina po glavi

29 čestica ukupne površine 10.500 kvadrata namijenjenih budućem masliniku prodane su za okvirno 400 tisuća eura, odnosno oko 40 eura po kvadratu iliti 2000 eura po maslini. Pitanje je međutim kako će ih zalijevati. - Općina ne osigurava vodu za čestice manje od 2.000 kvadrata, rekao je načelnik Fažane Radomir Korač


 
5 min
Ivan Dobran

29 čestica ukupne površine 10.500 kvadrata namijenjenih budućem masliniku prodane su za okvirno 400 tisuća eura, odnosno oko 40 eura po kvadratu iliti 2000 eura po maslini. Pitanje je međutim kako će ih zalijevati. - Općina ne osigurava vodu za čestice manje od 2.000 kvadrata, rekao je načelnik Fažane Radomir Korač

Na stotinjak metara od mora nadomak MUP-ovog odmarališta u Valbandonu niknut će, po svemu sudeći, novo bespravno naselje.

Iako se ova ideja nikako ne može nazvati originalnom u kontekstu divljanja bespravne gradnje i devastacije prirode u Istri, bizarna je činjenica da su vlasnici za sporno zemljište izradili Elaborat podizanja nasada maslina te da je na terenu Inspekcija zaštite okoliša prije dvadesetak dana potvrdila da su zemljani radovi u skladu s Elaboratom.

Elaborat Podizanje nasada maslina. Institut za poljoprivredu i turizam Poreč

Dvije čestice ukupne veličine 10.000 kvadrata parcelirane na 29 čestica s pristupnim putem

Elaborat podizanja nasada maslina kojeg je u veljači izradio porečki Institut za poljoprivredu i turizam predviđa sadnju 202 masline na dvije čestice, ukupne površine jednog hektara (10.000 kvadrata) na k.č. 5/26 i 5/5 k.o. Štinjan u vlasništvu Alena i Roberta Rudana, te 106 maslina na 7000 kvadrata pašnjaka na k.č. 4/2 k.o. Štinjan u vlasništvu Andree Rudan.

Ništa neobičnog tu ne bi bilo da dvije čestice u vlasništvu Alena i Roberta Rudana nisu isparcelirane na 29 manjih čestica s pristupnim putem. Scenariji odgovara uobičajenoj parcelaciji i preprodaji vikend parcela.

Elaborat Podizanje nasada maslina. Institut za poljoprivredu i turizam Poreč
Foto: Elaborat Podizanje nasada maslina. Institut za poljoprivredu i turizam Poreč

Iako je to nemoguće sa sigurnošću tvrditi dok se ne pojave prve kamp kućice i počnu podizati zidovi, možemo iznijeti saznanja kojima za sad raspolažemo.

DGU Geoportal

Parcelacija se dogodila prije izrade Elaborata.

Naime, dok je izrađivač u Elaboratu iz veljače 2022. nasad 202 masline ucrtao na dvije velike čestice, iz Zemljišnih knjiga vidljivo je da su mjesecima ranije (26. listopada 2021. i 13. siječnja 2022.) kod javnog bilježnika u Puli ovjereni ugovori o zasnivanju založnog prava i prava doživotnog plodouživanja za 29 slovenska državljana i njihovih nasljednika na 29 čestica istog zemljišta.

Izvadak iz Zemljišnih knjiga

Radovi na terenu odgovaraju parceliranim česticama

29 čestica ukupne površine 10.000 kvadrata na kojima bi trebale niknuti 202 masline „prodane su“ za okvirno 400.000 eura, odnosno oko 40 eura po kvadratu poljoprivrednog zemljišta.

Postavlja se pitanje da li je 29 Slovenaca platilo 400.000 eura kako bi obrađivali u prosjeku sedam maslina po glavi? To je skoro 2.000 eura po maslini!

Da tome nije tako u prilog ide i stanje na gradilištu. U ovom trenutku u tijeku su zemljani radovi, a na parceliranom zemljištu iskopani su rovovi dubine 50-ak centimetara koji odgovaraju ucrtanim pristupnim putevima prilikom parcelacije.

Crvene linije na katastarskom prikazu odgovaraju radovima na terenu.

Inspekcija zaštite okoliša izišla je 8. veljače 2022. u inspekcijski nadzor i zaključila da su radovi propisni. 

- Neposrednim pregledom zemljišta utvrđeno je slijedeće: Tvrtka PROGRESSUM CONSTRUCTUM d.o.o. izvodi zemljane radove, nasipavanje i poravnavanje kamenog i zemljanog sloja prema elaboratu Podizanje nasada maslina, navodi se u inspekcijskom nalazu.

Moguće je, dakako, da su rovovi iskopani nakon obilaska inspekcije. S obzirom na kronični manjak inspektora nije izgledno da inspekcija dvaput obiđe isti teren u nekoliko mjeseci. Inspekcija je postupala po prijavi za k.č. 4/2.

Vlasnici parceliranih čestica odbili razgovarati s načelnikom općine

Pokušali smo stupiti u kontakt s vlasnicima parceliranih čestica no nismo uspjeli. Njihov stric i vlasnik susjedne čestice (k.č. 4/2) odbio nam je proslijediti njihove kontakte ili zamoliti da nam se jave.

Načelnik Fažane Radomir Korać rekao nam je da vlasnici nisu ni s njime htjeli razgovarati. Izvođač radova Progressum Constructum iz Vodnjana potvrdio mu je pak da je u planu nasad maslina sukladno Elaboratu. 

- Vlasnici su rekli da nemaju sa mnom šta razgovarati. Izvođač mi je prenio informaciju da su veljači ove godine napravili projekt za sadnju maslina. Inspekcija je nedavno izašla na teren i ustanovila da je sve po pravilima. U prilog tome imamo Elaborat i Zapisnik inspekcije zaštite okoliša. Nažalost, kao općina, iz tih razloga ne možemo ništa poduzeti, rekao je Korać.

Međutim, naglasio je, prije nekoliko mjeseci Općina Fažana donijela je na Vijeću odluku da poljoprivrednim parcelama manjim od 2.000 kvadrata općina neće osiguravati vodu

Neslužbeno saznajemo da je plan vlasnika, njih 29, u budućnosti ondje napraviti autokamp, no Korač poručuje da je područje negrađevinsko te da općina nema namjeru u budućnosti mijenjati njegovu namjenu.

Ugovorima o založnom pravu zaobilazi se moratorij na kupnju poljoprivrednog zemljišta

Ako uzmemo u obzir plan otvaranja autokampa ili vikend naselja priča poprima više smisla.

Naime, do 1. srpnja 2023. na snazi je moratorij na kupnju poljoprivrednog zemljišta za strane državljane. To je, prema mišljenju pravnika, razlog za sklapanje ugovora o založnom pravu koji definiranju cijene, granice i veličine čestica.

U slučaju da se moratorij produlji, i novi se „vlasnici“ ne budu mogli formalno uknjižiti, svoje čestice mogu preprodati i vratiti uloženi novac. Za slučaj da čestice ne žele prodati, uknjižili su sebi i svojim naslijednicima pravo doživotnog plodouživanja, odnosno osigurali si da im prodavatelj ne može ta prava osporiti.

Međutim, ti su ugovori prema državi ništetni. Na njih nije plaćen ni porez što je prilično štetna zakonska regulativa za samu državu. Porez će novi vlasnici platiti kada, istekom moratorija, eventualno sklope kupoprodajni ugovor.

Pored favele mladi maslinik

Dvije sporne čestice parcelirane na novih 29 u Elaboratu su navedene kao „Gornji dio“. Za razliku od njega, susjedni „Donji dio“, pašnjak od 7000 kvadrata u vlasništvu Andree Rudan (k.č. 4/2 k.o. Štinjan), nije parceliran.

Na Donji dio se u ovom trenutku navozi kamenje koje će prema Elaboratu služiti kao drenaža. Na 50-ak centimetara kamena dodati će se 50-ak centimetara humusnog tla. U tu se svrhu ugrađuju i drenažne cijevi promjera 50-ak centimetara koje završavaju u betonskim sabirnim jamama dimenzija okvirno jednog kubnog metra. Na čestici 4/2 sve izgleda propisno i ovdje bi kroz nekoliko godina mogle niknuti mlade masline.

Vikendaši bi tako dobili prekrasnu novu favelu nadomak maslinika i mora s uređenom plažom, a na svojim bi česticama čak i sami mogli posaditi nekoliko maslina. Mogli bi surađivati u berbi i preradi te na kraju uživati u svježem maslinovom ulju vlastite proizvodnje na svom masliniku na kojem usput i ljetuju. Svoji na svome.

Novi alati za masovno uništavanje prirode

Od travnja ove godine u Hrvatskoj je, Zakonom o poljoprivrednom zemljištu, zabranjeno parceliranje poljoprivrednog zemljišta na čestice manje od jednog hektara. Svrha ovog propisa je, između ostalog, sprječavanje bujanja bespravne gradnje i stvaranje favela. Zakonodavac je napokon rekao – tko je jamio, jamio je.

Bespravni vikendaši budućnosti vjerojatno će ovaj propis zaobilaziti metodama sličnim ovoj. Jednu zajedničku veliku parcelu podijeliti u suvlasničke djelove i sve ostalo regulirati internim dogovorom.

Dok inspekcije i komunalna redarstva ne počnu ozbiljno sankcionirati počinitelje, za očekivati je da će favele nastaviti bujati poput korova na najatraktivnijim istarskim lokacijama.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.