ISAP, Internacionalni sajam pršuta u Tinjanu, nadaleko je poznata manifestacija koja je znatno doprinijela prepoznatljivosti ne samo Općine Tinjan i unutrašnjosti poluotoka, već i cijele Istre. Svake godine posjeti je više od 25 tisuća ljudi koji dolaze uživati u najboljim pršutima iz cijele Istre, Hrvatske i Europe.
U ta tri dana na stolovima će se naći najkvalitetniji hrvatski i europski pršuti, svaki sa svojim specifičnostima. Bit će ovo 15. izdanje ISAP-a, manifestacije koja je startala 2006. godine, nakon što je Tinjan dobio epitet "Općine pršuta". Bio je to logičan slijed brendiranja Tinjana kao općine prepoznatljive po deliciji koju obožava cijeli svijet, tim više što neki od najpoznatijih istarskih pršutara žive i bave se proizvodnjom upravo na Tinjanštini. Dodatno, cilj je bio i pozicionirati Tinjan kao mjesto zanimljivih zbivanja u srcu Istre i van sezone te dati jedan novi pečat istarskom turizmu koji je mnogo više od sunca i mora.
Zahvaljujući konceptu manifestacije, ISAP je brzo prerastao u kvalitetno i nadaleko poznato događanje koje oduševljava u jesenskom periodu, nakon što se stiša vreva ljetnih zbivanja. Obožavaju ga jednako i posjetitelji, i izlagači, a svake se godine najuspješnijim pršutarima dodjeljuju plakete i priznanja za kvalitetu njihovih proizvoda te se proglašava i šampion sajma.
O svemu tome odlučuje stručna komisija koju čine senzorni analitičari pršuta, članovi Udruge senzornih analitičara pršuta – GUSTUS, osnovane u Tinjanu 2010. godine.
Specifičnost ISAP-a, među ostalim, leži i u tomu što posjetitelji na jednom mjestu istodobno mogu kušati pršute iz svih krajeva svijeta, saznati sve o njihovim karakteristikama, uspoređivati ih te uživati u nijansama njihovih različitosti i finesama uvjetovanim geografskim podrijetlom i načinom proizvodnje. Pri tom su, naravno, svi odreda vrhunski, što ovaj doživljaj čini iznimnim i posebnim. Istarski pršut, primjerice, suši se bez dima, kože i potkožnog masnog tkiva. Vrijeme sušenja je najmanje godinu dana, i struktura istarskog pršuta mora biti takva da se topi u ustima. U pripremi se koriste sol, papar te aromatično mediteransko bilje. Retro okus na nepcima mora dati notu lješnjaka ili badema, a nju se osjeti tako da se kod gutanja zalogaja pršuta začepi nos. Na taj način svatko može provjeriti je li riječ o pravom, izvornom istarskom pršutu.
Uz istarski pršut koji je nositelj europske Zaštićene oznake izvornosti (ZOI), na ISAP-u se predstavljaju još tri tipa hrvatskih pršuta koji imaju europsku Zaštićenu oznaku zemljopisnog podrijetla (ZOZP), a to su krčki, dalmatinski i drniški pršut. Uz njih ćemo na ovogodišnjem ISAP-u kušati i pršute iz Slovenije, Italije, Portugala, Španjolske, Austrije te Crne Gore.
ISAP uvijek prati i bogat zabavni i sportski program te raznolika ponuda drugih lokalnih proizvođača, a tako će biti i ove godine. A cijelo ovo događanje zapravo je spoj edukacije, degustacije, sporta, kulture i zabave kroz koji posjetitelji na jednom mjestu dobiju višestruku kvalitetnu ponudu u okruženju nenadmašnih ljepota srca Istre.
Kroz tri dana ISAP-a tako će u petak zapjevati Severina i Replay band, u subotu Luka Basi i Night Express, a u nedjelju za kraj Gustafi. Neće izostati ni zabavnog programa u glavnom šatoru s pršutima, gdje će svirati u petak Malvazija band, u subotu Alfa time band i Lucky band, u nedjelju Laguna band i Duo Magnolija, a sva tri dana u party zoni DJ Kriza.
Prvog dana ISAP-a, u petak navečer u 23 sata jubilej će se obilježiti prigodnim vatrometom.
Internacionalni sajam pršuta u Tinjanu održava se pod pokroviteljstvom Predsjednika Republike Hrvatske, Ministarstva poljoprivrede, Ministarstva turizma i sporta te Istarske županije.