Jučer je kraj otoka Ceja u Medulinskom zaljevu, u neposrednoj blizini rta Kamenjak, uočeno sedam primjeraka jedne od najotrovnijih riba na planetu, smrtonosne Srebrenopruge napuhače (Lagocephalus sceleratus).
Jedna od njih, prema informacijama pulskog Aquariuma, ulovljena je s dubine od 19 metara i odnesena u Centar za istraživanje mora Rovinj, pa se očekuje da će više informacije o načinu na koji je ova riba došla do akvatorija južne Istre i očekivanom broju jedinki biti uskoro poznate.
Foto znanstvenapanorama.wordpress.com
Originalno stanište napuhnjače su tropski predjeli Indijskog i Tihog oceana, no radi se o invazivnoj vrsti i takozvanom lesepsijskom migrantu, koji u Sredozemlje prodire kroz Sueski kanal iz Crvenog mora.
Riba sadrži iznimno potentan otrov tetrodotoksin, koji u slučaju konzumacije može izazvati teške zdravstvene tegobe i smrt. Tetrodotoksin je najkoncentriraniji u gonadama i jetri, ali nalazi se i u koži ribe. Pretpostavlja se da do smrti može dovesti konzumacija od 1 do 2 mg ovog otrova. Termičkom obradom, odnosno prženjem, pečenjem i kuhanjem, otrov se ne uništava niti se njegovo djelovanje smanjuje.
Zbog svoje grabežljivosti i nedostatka prirodnih neprijatelja, ova riba negativno utječe na biološku raznolikost te predstavlja prijetnju ribarstvu jer oštećuje ribarske mreže da bi se dočepale ulova, trga mamce i udice.
Sredozemne lokacije na kojima je otkrivena
Prema podacima švicarskog MDPI-ja (Međunarodno očuvanje molekularne raznolikosti), do sada je u Sredozemnom moru evidentirano 13 vrsta napuhnjača. Prva je primijećena prije 18 godina kod grčkog otoka Kreta i, do danas, upravo su grčka mora najugroženija ovom vrstom koja prijeti lokalnoj bioraznolikosti, ali i ribarima te građanima.
Zanimljivo je da, i pored karakterističnog izgleda koji otklanja mogućnost lake zabune u identifikaciji, brojni ribari na Sredozemlju, utvrđeno je u istraživanjima, ne znaju prepoznati napuhnjaču, što povećava mogućnost konzumacije i trovanja.