Krasna Zemlja

ISTARSKI POLJOPRIVREDNICI NA MUKAMA

Voćke zbog suše odbacuju plodove, trošak vode je ogroman, a strahuju i od novih restrikcija

Tolika je suša da joj se čini kako će sezona za trajne nasade jako brzo završiti. Mlade masline također strašno pate, govori, i bez zalijevanja će se osušiti. A prognoza je da tjednima neće biti oborina, navodi Klaudija s OPG-a Čizo iz Kaldira  * Oko Motovuna ima puno potoka, ali svi su presušili. To se nikada nije desilo – da nema niti jedna kap vode, s nevjericom nastavlja za poljoprivredni portal Agroklub


 
3 min
Istra24

Tolika je suša da joj se čini kako će sezona za trajne nasade jako brzo završiti. Mlade masline također strašno pate, govori, i bez zalijevanja će se osušiti. A prognoza je da tjednima neće biti oborina, navodi Klaudija s OPG-a Čizo iz Kaldira  * Oko Motovuna ima puno potoka, ali svi su presušili. To se nikada nije desilo – da nema niti jedna kap vode, s nevjericom nastavlja za poljoprivredni portal Agroklub

Voćnjaci su obilovali cvijetom - trešnje, rane marelice, rane breskve – sve je obećavalo, ali sada plodovi padaju s grana, požalila se Klaudija iz OPG-a Laganis Tarcizio - Čižo iz Kaldira novinarki Agro kluba Blanki Kufner.

Kruške koje se inače beru iza 1. kolovoza, ubiru sada jer padaju na tlo, priča joj Klaudija koja svoje voće godinama prodaje na pulskoj tržnici.

Tolika je suša da joj se čini kako će sezona za trajne nasade jako brzo završiti. Mlade masline također strašno pate, govori, i bez zalijevanja će se osušiti. A prognoza je da tjednima neće biti oborina.

Oko Motovuna ima puno potoka, ali svi su presušili. To se nikada nije desilo – da nema niti jedna kap vode, s nevjericom nastavlja za Agro klub.

Izvor presušio, trošak vode ogroman

Više desetaka kolometara južnije, u zaseoku Gubavica nedaleko Barbana, vrijedna obitelj Bulić također muku muči s nezapamćenim vrućinama i nestašicom vode. Povrće na otvorenoj njivi inače zalijevaju vodom iz izvora, ali ove godine je presušio tako da od tih kultura ne očekuju ništa, pričaju.

OPG Bulić/B. KUFNER

- Poljoprivrednom vodom zalijevamo povrće u plasteniku, malo zalijemo još breskve i nektarine, govori Vera Bulić, vlasnica istoimenog OPG-a. Problem je što treba utrošiti puno više vode nego u normalnim okolnostima pa se radi o ogromnom trošku, ističe.

- Blitva uopće ne raste i ne možemo ništa po tom pitanju jer nema smisla toliko zalijevati. Održavamo pomidore, paprike i voćke koje su nam prioritet, nastavlja. Kaže da je ova suša pogubna za mlade masline, a i starije će odbaciti plod ne bude li kiše u slijedećih desetak dana.

Ilustracija/Pixabay

Sretna je što je još uvijek dozvoljeno trošiti poljoprivrednu vodu, no boji se da će im je zabraniti. Kaže da je zapravo sigurna da hoće, samo se nada da neće tako skoro.

- Živimo u strahu od budućih odluka od strane nadležnih. Sve zajedno doista ne miriše na dobro, zabrinuto će za Agroklub.

Nedozreli plodovi

Klaudija govori kako nada umire posljednja te da se još uvijek nadaju kiši.

- Toplo se nadam da kada do toga konačno dođe, da će oborina biti u normalnim količinama, a ne opet neko nevrijeme ili tuča, dodaje.

Kaldir je inače voćarski kraj, na Motovuštini ima preko 40 obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava i šteta će biti ogromna, uvjerena je. Zato urod pokušavaju spasiti tako da beru nedozrele plodove. Za voćke nije kritična situacija, navodi, ali su “ove godine plodovi puno sitniji“. Za breskve kaže da su malo veće od cherry rajčice.

OPG Čižo bavi se pretežno voćarstvom, ali uzgajaju i povrće.

- Krastavac nam je totalno stradao, kod pomidora nećemo imati cvjetova, tek se trećima nadamo - da će se otvoriti. Ovo je stvarno katastrofa, očajava Klaudija.

Zalijevaju noću, pune velike kanistre od 1.000 litara, okopaju oko sadnice, puste vodu i natrag zagrnu kako bi spriječili isparavanje. To rade da spase mlade nasade jer sve što je zasađeno unutar zadnje tri godine moraju zalijevati da bi opstalo.

Stah od redukcija

- Molimo se da nam ne zatvore poljoprivrednu vodu. Međutim, puno je nelogičnosti pa se bojimo. Čitamo kako tuševi na pojedinim plažama rade, tako je i s autopraonama. Neki navode da imaju vlastite bušotine, izvore.. Odjednom ispada da Pula ima 50 izvora, opisuje.

Nada se da nadležni neće dirati poljoprivrednike u eventualnom drugom krugu restrikcija te da će im ostaviti poljoprivrednu vodu, zaključuje za Agroklub ova poljoprivrednica.


Nastavite čitati

Istra
 

S vama smo više od 1.000 dana, hvala što nas pratite

Česi se vraćaju u Fažanu ali ovaj put kao gazde. Praški fond Investika dobio je lokacijsku dozvolu za luksuzni hotel s pet zvjezdica tik uz fažansku rivu. Ali to nije sve, Česi na fažanskom priobalju planiraju uložiti najmanje 150.000.000 eura

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.